0
02166950570

استراتژی کانسلیم

 

استراتژی کانسلیم (CANSLIM)

 

استراتژی کانسلیم یکی از روش‌های جذاب تحلیل بنیادی سهام شرکتهای موجود در بازار سرمایه است که نخستین بار این روش توسط یک شخص آمریکایی به نام ویلیام اونیل ابداع شد.

 

معنای کلمه CANSLIM

این کلمه به تنهایی معنای خاصی نداشته و از کنار هم گذاشتن هفت حرف نخست کلمات تشکیل دهنده آن تشکیل میشود و به مخفف آن ‌را CANSLIM می خوانیم.

به صورت زیر:

C

Current quarterly earnings درآمدهای جاری هر فصل
A Annual earnings سود سالیانه
N New product محصول یا خدمت جدید
S Supply and demand عرضه و تقاضا
L Leader or laggard پیشرو یا پیرو
I Institutional sponsorship حمایت سرمایه گذار عمده
M Market Direction روند بازار

 

بررسی مولفه های کانسلیم (CANSLIM)

 

درآمدهای جاری هر فصل 

اولین پارامتر در استراتژی کانسلیم درآمدهای جاری هر فصل است.

شرکت‌ها در بازار بورس ایران هر سه ماه و هر ماه یکبار گزارش‌های مربوط به روند سودده یا زیان‌ده بودن شرکت را در سایت کدال منتشر می‌کنند، که

می توانیم با بررسی این گزارش ها با دوره های قبل و یا مقایسه ی آنها با دوره‌های مشابه سال قبل میزان سود دهی شرکت را بررسی کنیم و بتوانیم آینده ی شرکت را پیش بینی کنیم.

به عنوان مثال گزارش سه ماهه اول شرکت A را در سال جاری با گزارش سه ماهه اول همین شرکت در سال گذشته بررسی می‌کنیم. با این‌ کار می‌توانیم میزان سود یا ضرر‌دهی شرکت را در سال جاری به دست آوریم.

 

سود سالیانه  

سود سالیانه میزان سودسازی شرکت به ازای هر برگه سهام در پایان سال مالی است که آن را با نماد EPS نشان می‌دهند.

آنچه در این بخش مهم است ، این است که میزان سودآوری شرکت در بلند مدت افزایشی باشد.

 

محصول یا خدمات جدید

برای اینکه قیمت سهام یک شرکت رشد کند و جهش مثبت داشته باشد، نیاز است که شرکت یک محصول یا خدمات جدیدی را به مشتریان و سهامداران خود ارائه دهد.

طبق بررسی‌هایی که ویلیام اونیل انجام داده است، اکثر شرکت‌هایی که در کوتاه مدت روند رو به‌ رشدی داشته‌اند، معمولا یک محصول جدید یا خلاقیت تازه ای در آن شرکت‌ها رخ داده است.

گاهی اوقات تغییر مدیریت هم می تواند در روند قیمتی تاثیر‌گذار باشد.

 

 

عرضه و تقاضا  

در بازارهای جهانی به خصوص بازار سهام عرضه و تقاضا هست که در قیمت گذاری سهام شرکت ها تاثیر مستقیم داشته و می تواند قیمت را افزایش یا کاهش دهد.

هر چقدر میزان قدرت خریداران از فروشندگان بیشتر باشد میزان تقاضا افزایش یافته و قیمت هم افزایش می‌یابد ولی اگر عرضه افزایش یابد قیمت هم کاهش می‌یابد.

 

پیشرو یا پیرو 

دو نوع شرکت وجود دارد. شرکت هایی که نوآوری و خلاقیت به خرج می‌دهند، محصول و خدمات جدیدی را ارایه می‌دهند و شرکتی که محصولات دیگر شرکت ها را کپی کرده و یا دیرتر از سایر رقبا دست به تغییرات می‌زنند.

وقتی شرکتی زودتر از سایر رقبا دست به نوآوری می‌زند می‌تواند در آینده سودآورتر باشد.

به نمونه شرکت‌های نوآور و خلاق، پیشرو و به دیگر شرکت ها پیرو یا پسرو می گویند.

 

 

حمایت سرمایه گذار عمده 

شرکت های پذیرفته شده در بازار سرمایه معمولا دارای حمایت از طرف تعدادی شخص سرمایه گذار بزرگ  یا شرکت های سرمایه گذاری (حقوقی ) هستند.

سرمایه گذاران خرد(مردم) اغلب تمایل دارند سهام شرکتی را بخرند که از طرف سرمایه گذارن عمده حمایت شود ونسبت به تغییرات قیمتی سهام بی تقاوت نباشد.

 

روند بازار 

آخرین پارامتر این استراتژی که خیلی مهم است روند بازار است. بازار ممکن است صعودی یا نزولی باشد.

ممکن است با بررسی پارامترهای قبلی اقدام به خرید کرده ولی روند بازار نزولی بوده ، در این حالت شرکت های خوب هم دچار ضرر و افت قیمت می شوند.

پس سرمایه گذار باید به روند بازار دقت کرده و در روند های صعودی اقدام به خرید کرده.

 

 

یک نکته

با نکات ذکر شده در بالا، شرکتی که قصد خرید سهام آن را داریم مورد بررسی قرار می‌دهیم و از نظر بنیادی آن را تحلیل می کنیم. سپس با استفاده از تحلیل تکنیکال نقطه ورود مناسب را شناسایی می‌کنیم و سهام شرکت مناسب را خریداری می‌کنیم.

 

نویسنده: بهنام غفوری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *