0
09045730864

اصطلاحات مهم داده های درون شبکه ای

در مقاله ی قبلی با یکی از مهم ترین اصطلاحات داده های درون شبکه ای آشنا شدیم. اصطلاح UTXO که ما را در درک هر چه بهتر فرآیند یک بلاکچین کمک میکند.

در این مقاله قصد داریم سایر اصطلاحات مهم داده های درون شبکه ای را تشریح کنیم.

قطعا دانستن این داده ها کمک زیادی به فهم شما از آنچه درون بلاکچین ارزهای مهم می گذرد خواهد کرد.

در ادامه همراه ما باشید تا این اصطلاحات مهم را مرور کنیم.

 


پیشنهاد می کنیم حتما قبل از مطالعه ی این مقاله، مقاله ی نوشته شده راجع به مفهوم UTXO را بخوانید


 

 

۱- Address (Public Key) – Wallet (Private Key)

یکی از اصطلاحات مهم داده های درون شبکه ای، مفهوم کلید های خصوصی و کلید های عمومی است. توضیح فرآیند انتقال بیتکوین در شبکه ی بلاکچین فراتر از مبحث این مقاله می باشد. اما بطور خلاصه در مورد کلید های عمومی (Public Key) و کلید های خصوصی (Private Key)  صحبت خواهیم کرد.

هر زمان که یک کاربر قصد انجام اولین تراکنش را داشته باشد، یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی ایجاد می شود.

در ابتدا درخواست تراکنش ایجاد شده توسط کاربر به شبکه بلاکچین فرستاده می شود. سپس این درخواست توسط گره های (NODE) شبکه مورد تایید قرار گرفته و در یک بلوک قرار می گیرد و در بلاکچین به ثبت می رسد. 

قبل از اینکه تراکنش به شبکه ارسال شود، باید توسط کلید خصوصی کاربر امضا شود. این امضا به معنای تایید مالکیت کلید خصوصی توسط کاربر است. در این فرآیند، هویت کلید خصوصی کاربران فاش نمی شود. و در طرف مقابل ، بیتکوین های منتقل شده به نشانی عمومی دریافت کننده منتقل می شوند.

 


بنابراین کلید های خصوصی منجر به ایجاد کلید های عمومی می گردند. عکس این فراآیند امکان پذیر نیست و این مساله یکی از نکات امنیتی شبکه ی بلاکچین است.


شخصی که بیتکوین ها را با کلید عمومی خود دریافت کرده می تواند با استفاده از کلید خصوصی خود به این بیتکوین ها دسترسی داشته باشد. به همین دلیل است که گفته می شود اگر کاربری کلید خصوصی خود را فراموش کند، رمز ارزهای خود را برای همیشه از دست داده است. 

 

 

۲- Entity (On-Chain entity / Unique entity)

یکی دیگر از اصطلاحات مهم داده های درون شبکه ای، عبارت Entity می باشد.

یک مجموعه (یا Entity)، تعدادی Wallet یا Address است که توسط یک شخص یا یک شرکت کنترل می شوند. بعنوان مثال ممکن است تعدادی آدرس واریزی منحصر به فرد وجود داشته باشند. اما کنترل تمامی این آدرس ها در اختیار یک نفر است.

شناسایی مجموعه ها ما را در بررسی رفتار نهنگ های بازار یاری می کند. می توان با تحلیل تحرکات این آدرس ها به برخی از تصمیمات مهم بزرگان بازار پی برد و در مواقع لازم به موقع تصمیم گیری کرد.

بعنوان مثال ممکن است یک Entity از مجموع ۱۰٫۰۰۰ واحد بیتکوین در اختیار خود به یکباره ۵٫۰۰۰ واحد را به فروش برساند. در این مواقع باید نسبت به شرایط بازار حساسیت بیشتری به خرج دهیم و تحلیل خود از بازار را به روز کنیم.

۳- Balance – Supply – Value 

از عبارت Balance برای بیان میزان موجودی یک Address، یک Wallet و یا یک Entity استفاده می شود.

از عبارت Supply برای بیان میزان عرضه کوین های بومی یک شبکه بلاکچین که در یک دسته بندی خاص قرار می گیرند استفاده می شود. بعنوان مثال عرضه در گردش یا عرضه ی در اختیار والت های با بیش از ۱۰۰۰ کوین.

از عبارت Value برای بیان ارزش موجودی (حجم) یک UTXO، یک حساب و یا یک Wallet استفاده می شود. 

 

۴- Lifespan – Coin days – Dormant

برخی اصطلاحات داده های درون شبکه ای به توضیح عمر کوین های شبکه می پردازند.

از کلمه ی Lifespan (یا Age) برای بیان مدت زمان سپری شده از ایجاد شدن تا از بین رفتن یک UTXO استفاده می شود. (اگر بلاکچین حساب محور باشد، به مدت زمانی که از آخرین نقل و انتقال کوین می گذرد گفته میشود.)

برای اندازه گیری Lifespan، از واحد Coin Days (یا CCD) استفاده می شود.

از اصطلاح Dormant برای توصیف کوین ها (یا UTXO هایی) که هنوز مصرف نشده اند و Lifespan آنها بسیار طولانی است استفاده می شود. بعنوان مثال در اخبار میبینید که یک Dormant Address پس از ۹ سال فعال شد. این بدان معناست که Address مذکور پس از ۹ سال مجدد فعال شده و یک تراکنش انجام داده است.

 

۵- Realized Value / Unrealized Value

یکی از اصطلاحات مهم داده های درون شبکه ای، مفهوم realized یا unrealized بودن است.

طبق تعریف، به تفاوت قیمتی یک کوین از زمان آخرین نقل و انتقال (ایجاد UTXO) تا تراکنش بعدی (از بین رفتن UTXO)، Realized Value گفته می شود.

مثال :

شما یک واحد بیتکوین را در قیمت ۱۰٫۰۰۰ دلار وارد کیف پولتان میکنید (UTXO ایجاد می کنید). اگر این بیتکوین را در قیمت ۲۰٫۰۰۰ دلار بفروشید (UTXO ایجاد شده را مصرف کنید)، Realized Value شما ۱۰٫۰۰۰ دلار خواهد بود.

حال مثال بالا را مجدد در نظر بگیرید. اگر شما در قیمت ۲۰٫۰۰۰ دلار بیتکوین خود را نفروشید، Unrealized Value شما ۱۰٫۰۰۰ دلار خواهد بود. هر چقدر قیمت بیتکوین بالاتر برود، این مقدار نیز برای شما بیشتر خواهد شد. بنابراین شما در این حالت سود/زیان شناسایی نشده خواهید داشت.

 

۶- Short-Term Holder / Long-Term Holder

در نهایت دو اصطلاح خیلی مهم دیگر را نیز تعریف خواهیم کرد.

از اصطلاح Short-Term Holder (یا STH) برای Entity هایی که کوین هایشان Lifespan کمتر از ۱۵۵ روز دارد استفاده می شود. این کوین ها با احتمال آماری بالایی به فروش خواهند رسید.

در طرف مقابل، کوین هایی که Lifespan بیش از ۱۵۵ روز داشته باشند، در اختیار Long-Term Holder (یا LTH) هستند. این کوین ها با احتمال آماری بالایی هولد خواهند شد.

 

 

 

اصطلاحات مطرح شده، مهم ترین واژگان مورد استفاده در تحلیل داده های درون شبکه ای هستند. ممکن است کلمات بسیار دیگری را نیز در این حوزه ببینید. در ادامه مقالات وارد مباحث تخصصی تر خواهیم شد. همراه ما باشید.

 

 


اگر مایل هستید درباره پروژه سولانا بیشتر بدانید، اینجا را کلیک کنید


 


اگر مایل هستید درباره پروژه dYdX بیشتر بدانید، اینجا را کلیک کنید


 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.