برای دریافت هدیه یک ماه اشتراک رایگان فیلترهای ویژه بورسنامه کافی است ثبت نام خود را تکمیل نمایید!! همین حالا کلیک کنید
0
09045730864

منظور از بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟

اگر در زمینه رمز ارزها اقدام به معامله کرده باشید احتمالاً عبارت های «بازار خرسی» (Bearish market) و «بازار گاوی» (Bullish market) را شنیده اید.

اگر با شنیدن بازار خرسی و بازار گاوی کمی سردرگُم شوید حق دارید.

شاید با خودتان سوال بپرسید که ارزهای دیجیتال چه ارتباطی با عبارت های بازار خرسی و گاوی دارند؟ 

اما باید بگوییم که بازار گاوی و بازار خرسی در بازار های ارز دیجیتال تنیده شده است. بنابراین شرایط بازار گاوی و بازار خرسی برای سرمایه گذارن در بازار ارز های دیجیتال به شدت مهم است.

اما در ابتدای کار باید با مفاهیم و چگونگی تشخیص این بازار ها آشنا شویم. پس برای آشنایی بیشتر تا آخر این مطلب از مجله بورسنامه همراه ما باشید.

بازار خرسی به چه معنا است؟

بازار خرسی

هنگامی که بازار روند کاهشی چشمگیری در طول یک دوره نسبتاً کوتاه‌مدت می گیرد به اصطلاح می‌گویند که بازار «خرسی» شده است. زمانی که ارزش بازار ارزهای دیجیتال به سرعت نزولی می شود این اتفاق می افتد.

بعضی از افراد بر این اعتقادند که زمانی می توان یک بازار را بازار خرسی نامید که حداقل افت ۲۰ درصدی در ۶۰ روز (یا بیشتر) داشته باشد. این عدد ۲۰% به‌صورت اتفاقی تعیین شده است و اما در حقیقت روندها در بعضی از اوقات چندان واضح نیستند.

بازارهای خرسی معمولا در بازار های سرمایه به دلیل کندی اقتصاد به وجود می آیند. اقتصادی کند است که دارای اشتغال کم، درآمد کم، سودآوری یا به طور کلی بهره‌وری ضعیف باشد.

بازار گاوی به چه معنا است؟

بازار گاوی

بازارهای گاوی بر خلاف بازارهای خرسی هستند. بازارهای گاوی در کوتاه مدت روند صعودی و افزایشی به خود می گیرند.

بازارهای گاوی معمولا در بین سرمایه گذاران باعث به وجود آمدن احساس خوش بینی می شوند. چون بازار صعودی باعث افزایش انتظارات در بین سرمایه گذاران می‌شود.

در مدت زمانی که بازار صعودی است سرمایه‌گذاران اعتماد به نفس بیشتری دارند. چون در این حالت انتظار دارند این روند برای طولانی مدت ادامه پیدا کند.

بازارهای گاوی (Bullish market) و خرسی (Bearish market) در بازار رمز ارزها

الگوی بازارهای گاوی و بازار های خرسی علاوه بر بازارهای مالی در بازار ارزهای دیجیتال نیز استفاده می شود. با این حال، بازار ارزهای دیجیتال در قیاس با سایر بازارهای مالی ناپایدارتر و پر نوسان تر است.

همین نوسانات زیاد باعث شده بازار خرسی یا گاوی در بازار ارزهای دیجیتال اهمیت بیشتری پیدا کند.

ریشه اصطلاحات

فهمیدن معنای این عبارات خیلی آسان است. بازار خرسی یعنی روند نزولی و بازار گاوی یعنی روند صعودی.

با مطالعه این نکات که گفته شد ممکن است برای شما سوالاتی پیش آمده باشد.

یکی از این سوالات شاید این باشد که نام گذاری این بازار ها چرا این گونه است؟

در جواب این سوال باید بگوییم که هر دو حیوان خرس و گاو بیانگر قدرت هستند.

ولی چه دلیلی دارد که از خرس به عنوان نماد بازار نزولی و از گاو به عنوان نماد بازار صعودی استفاده می کنند؟

این سؤال هوشمندانه دو جواب دارد که علت نام گذاری هر کدام از این بازار ها را بیان می کند.

توضیح اول یک توضیح تاریخی است. در گذشته دلال‌هایی بودند که از شکارچیان پوست خرس تهیه می کردند و به مردم عادی می‌فروختند.

در آن زمان این دلال ها در مورد قیمت‌های آینده پوست های خرس پیشبینی هایی می‌کردند. و امید داشتند که  پوست خرس ها را با قیمت پایین تری از شکارچیان خریداری کنند. این دلال ها بعداً به «خرس» شناخته شدند. و این عبارت برای نشان دادن سیر نزولی و رکود چیزی که این «خرس‌ها» دوست داشتند در بازار به یادگار ماند.

از طرفی دیگر در گذشته خرس ها را در مقابل گاو های نر برای مسابقاتی مرگبار قرار می دادند. تصور این افراد بر این بوده است که گاو های نر کاملاً در تضاد با خرس‌ها هستند. همین دلیلی شد که اصطلاح گاوی بیانگر بازار  صعودی باشد.

توجیه دوم به روش حمله خرس ها و گاو ها اشاره می کند. خرس‌ها در زمان حمله قربانی را با پنجه‌های قدرتمند خود به سمت پایین می‌کشند. اما گاوها طعمه خود را با شاخ های محکم خود به جهت بالا پرت می کنند.

با توجه به این توضیحات که ارائه شد می توان نتیجه گرفت که خرس‌ها با حرکت سمت پایین و گاوها با حرکت سمت بالا شناخته می‌شوند.

چند مثال برای بازار خرسی

خیلی از افراد اعتقاد دارند، از زمانی که بیت کوین معامله شد یک روند صعودی داشته است.

آیا این تحلیل نشان می دهد در بازاری که صعودی است به وجود آمدن بازار نزولی بی معنی است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر این طور نیست.

پس از صعود قیمت رمز ارز بیت کوین به حدود ۲۰٫۰۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ بازار یک ریزش وحشتناک داشت. و حتی قبل از بازار خرسی سال ۲۰۱۸ میلادی، رمز ارز بیت کوین افت ۸۶% را در سال ۲۰۱۴ میلادی تجربه کرد.

در ژوئیه سال ۲۰۲۰ میلادی قیمت بیت کوین وارد یک بازار خرسی شد. و به قیمت ۳٫۰۰۰ دلار رسید ولی در این قیمت حمایت شد. اگر در این قیمت حمایت نمی شد می توانیم با اطمینان استدلال کنیم که بازار خرسی بیت کوین سال ها ماندگار می شد.

بازار خرسی و بازار گاوی چه تفاوتی با هم دارند؟

بازار خرسی (Bearish market) و بازار گاوی (Bullish market) تفاوت نسبتاً ساده ای با هم دارند.

در بازار گاوی (Bullish market) ارزش بازار در حال افزایش است. اما در بازار خرسی (Bearish market) ارزش بازار در حال کاهش است.

از تفاوت‌هایی که این دو روند با هم دارند این است که امکان دارد در بازار های خرسی مدت زمان ثابت شدن قیمت طولانی تر باشد. و همینطور ممکن است که شاهد روند های خنثی باشیم. در شرایط بازار خرسی نوسانات بازار بسیار کم است و همچنین معاملات کمی انجام می شود. ولی امکان دارد همین مورد در بازارهای گاوی هم مشاهده شود.

اما این نوع رفتار ها به طور معمول در بازار های خرسی بیشتر دیده می شود. ولی نزولی شدن بازار رمز ارز ها برای بلند مدت از نظر افراد سرمایه گذار در این بازار، اتفاق خوبی نیست.

یک نکته مهم دیگر که لازم است به آن توجه کنیم  این است که آیا در وهله اول امکان باز کردن یک پوزیشن شورت (short) بر روی یک رمز ارز وجود دارد یا خیر.

معمولا اگر معامله گران نتوانند در معاملات اهرم دار وارد شوند و امکان باز کردن معاملات شورت (short) نیز فراهم نباشد دارایی های خودشان را  به پول نقد یا استیبل کوین ها تبدیل می کنند.

این واکنش  ممکن است باعث طولانی‌تر شدن روند کاهش قیمت در بازار ارزهای دیجیتال شود.

در این شرایط میل به خرید رمز ارز بسیار پایین می آید. بازار اصطلاحا وارد فاز خنثی یا حرکت جانبی می‌شود.

ترید کردن در بازار گاوی به چه روشی انجام می شود؟

از نظر شما در بازار های گاوی ارزهای دیجیتال چگونه می توان سود بیشتری به دست آورد؟

در ادامه این مطلب به این سوال پاسخ می دهیم. همراه ما باشید

باز کردن معاملات لانگ (long) در معاملات اهرم دار

در معاملات اهرم دار می‌توانید علاوه بر مقدار سرمایه ای که در اختیار دارید از صرافی نیز سرمایه ای را برای باز کردن معاملاتی قرض بگیرید.


اگر درباره معاملات اهرم دار اطلاعاتی ندارید پیشنهاد می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید:

معاملات اهرم دار به چه معنا است؟


در بعضی از صرافی‌ها می‌توانید وارد معامله هایی با اهرم (Leverage) تا حداکثر ۱۲۵ برابری شوید!

به این معنی که اگر ۱۰۰۰ دلار دارایی به عنوان سرمایه اولیه داشته باشید، می‌توانید مقدار ۱۲۵٫۰۰۰ دلار از یک ارز دیجیتال خاص را بخرید. اما لازم است که مراقب لیکوئید شدن معامله باشید.

کدام رمز ارزها برای باز کردن یک معامله لانگ (long) مناسب تر هستند؟

در بازار گاوی مهم نیست که چه رمز ارزی را انتخاب می کنید. اما اساساً در معاملات اهرم دار، ریسک معاملات افزایش می‌یابد. به همین دلیل شاید بهتر باشد که از ارزهای پر ریسک استفاده نکنید. و به دنبال ارزهای با حجم معاملات بیشتر باشید.

همواره به یاد داشته باشید که زمان مناسب برای خروج از بازار زمانی است که حرکت روند بازار به سمت خنثی شدن است. در این حالت بهتر است سودتان را ذخیره کنید و از بازار خارج شوید. ولی اگر فکر می‌کنید ارزش بازار در حال افزایش است می‌توانید در معامله های خود بمانید. در بازار گاوی این روش بسیار مفید و کاربردی برای کسب سود است.

انجام معاملات شورت (short) در قیمت بالا

معمولا ارزهای دیجیتال پس از صعود قیمت یک افت قیمت را تجربه می کنند. در چنین شرایطی شما قادر خواهید بود با معامله دارایی خودتان کسب سود کنید.

این یک راهکار برای زمانی است که یک ارز به اوج قیمتی خود می رسد و بعد از مدت کوتاهی کمی پایین می آید و به صورت خنثی رفتار می‌کند. اما مهم ترین مسئله، یافتن یک ارز مناسب برای معامله است.

ارزهای دیجیتال با ارزش بازار کمتر برای نوسان گیری بهتر هستند. به دلیل اینکه این رمز ارزها نوسانات بیشتری دارند و امکان دارد که در طی چند ساعت نوسانات بیشتری داشته باشند.

معامله‌گران در اغلب اوقات با در نظر گرفتن رویدادهای خبری و تحلیل نمودارها وارد معامله شورت (short) می‌شوند.

معامله گران حرفه ای در بازارهای گاوی حریص نیستند. این افراد حتی به ۲% تا ۳% سود در معامله های شورت (short) قانع‌اند. 

ایجاد پورتفولیوی (سبد) ارزهای دیجیتال پر ریسک 

اگر فردی هستید که در سرمایه گذاری ریسک پذیر است می‌توانید یک پورتفولیو (سبد) از ارزهای دیجیتال پر ریسک ایجاد کنید.

رمز ارزهایی را انتخاب کنید که شرکت سازنده آنها هنوز هیچ محصولی تولید نکرده است. و فقط برپایه حرف و حدیث و جو سازی‌ها به کار خود ادامه می‌دهند. این بهترین راه اما پر ریسک ترین برای سریع ثروتمند شدن است.

تمام ارزهای دیجیتال که امروزه به سود آوری مناسب رسیده اند روزی برای شروع فعالیت در حد فکر و حرف بوده اند.

ترید کردن در بازار خرسی به چه روشی انجام می شود؟

شاید برای شما سوال باشد که در یک بازار نزولی چگونه می توان معامله کرد و سود به دست آورد؟

چه راهی برای به دست آوردن سود در بازارهای خرسی (نزولی) مناسب است؟

خیلی از افراد در بازارهای خرسی به نگهداری رمز ارزهای خود روی می‌آورند.

 


اگر با استراتژی نگهداری ارزهای دیجیتال آشنا نیستید پیشنهاد می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید:

هودل (HODL) کردن به چه معناست؟


 

همچنان دعوت می کنیم تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

انجام معامله شورت (فروش استقراضی) 

پوزیشن شورت (short) عملاً بر خلاف عملیات خرید یک رمز ارز است. در این معامله، معامله‌گران امیدوار هستند قیمت رمز ارز فروخته شده کاهش پیدا کند.

در فرایند شورت (short) معامله‌گران از صرافی تعدادی مشخص از رمز ارز مشخصی را وام می‌گیرند و به قیمت آن لحظه به فروش می رسانند.

این افراد بعد از بستن پوزیشن شورت (short) خود باید اندازه همان تعداد ارز را با قیمت اکنون بخرند و به صرافی برگردانند.

به همین دلیل برای معامله گران فروش ارزهای دیجیتال در قیمت بالا و خرید در قیمت پایین تر بهترین فرصت است.

این یک روش اثر گذار برای کسب سود در بازار های خرسی طولانی مدت است. همچنین یک روش بسیار هوشمندانه و استراتژی کاربردی برای محافظت از پورتفولیو در مقابل ریسک و پوشش خطر است. 

معاملات شورت (short) امکان دارد که ریسک هایی هم داشته باشد. چون با افزایش بی‌رویه قیمت، رمز ارزهای مورد معامله ضررهای بسیار جبران ناپذیری را تجربه می کنند.

انجام معاملات نوسانی 

در معاملات نوسانی (Swing Trading) معامله‌گران در تلاش هستند از نوسان های کوتاه مدت بهره ببرند. این استراتژی برای انجام معاملات در بازارهای خرسی بسیار کاربردی است.

در یک کانال افزایشی یا کاهشی، معامله گران می توانند از حرکت قیمت در قله‌ها کسب سود کنند.

در چنین حالتی معامله‌گران حرفه ای قادر هستند تا از روندهای کوتاه مدت کسب سود کنند.

به این ترتیب که در بازار کاهشی یک رمز ارزی را در قیمت پایین بخرند و در قیمت‌های بالا به فروش برسانند.

در این سناریو نوسانات قیمت در زمان نزول بازار بهترین شرایط برای معامله‌گران را ایجاد می‌کند. چون وضعیت های ورود و خروج بیشتری بر روی نمودار نمایان می‌شود.

کسب درآمد غیر فعال از رمز ارز ها

اگر فردی هستید که در سرمایه گذاری اهل ریسک نیستید و نمی‌خواهید از روش‌های گوناگون معاملاتی برای کسب سود بهره ببرید. نگه داشتن دارایی هایتان برای شما بهترین گزینه به حساب می آید. این نگهداری دارایی ها جدا از فعالیت بازار نیز برای شما درآمد غیر فعال به وجود می آورد.

رمز ارزهای زیادی هستند که قادرند باعث ایجاد درآمد غیر فعال شوند. سرمایه گذاران با استیک کردن دارایی خود در صرافی ها می توانند در بازار خرسی یا نزولی به کسب سود از طریق در آمد غیر فعال برسند.

استیکینگ از استراتژی های معامله در بازار  ارزهای دیجیتال است.

 


اگر با این استراتژی آشنا نیستید پیشنهاد می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید:

همه چیز درباره استیکینگ ارزدیجیتال


 

بازدهی سالیانه اکثر رمز ارزهای استیک شده چیزی حدود ۵% تا ۱۰% است.

درخواست مشاوره بورسنامه
دیدگاه کاربران
 • محمد 29 مرداد 1400

  سلام.بعضی ارزها جلوشون میزنه مثلا eos3lیا ۳x معاملات این ارزها چطوره؟یعنی سود سه برابر ضرر هم سه برابر؟

  • میلاد خلیلی 31 مرداد 1400

   برخی از صرافی ها توکن های اهرم دار عرضه می کنند، به طور مثال btcup و btcdown که دارای ضریب های از پیش تعیین شده هستند یعنی با افزایش یا کاهش قیمت بیت کوین سود اهرمی کسب می کنید
   این معاملات با معاملات فیوچرز کاملا متفاوت است. این توکن ها قابل انتقال به کیف پول نیستند و فقط در صرافی قابل معامله است

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *