0
09045730864

تحلیل خبهمن ۱۱ دی ۱۴۰۰

در این مقاله تحلیل خبهمن (شرکت گروه بهمن) ارائه خواهد شد.

این تحلیل به درخواست کاربران وبسایت بورسنامه انجام شده است. در نتیجه هیچ توصیه ای به خرید یا فروش نداریم.

تحلیل “خبهمن” توسط آقای هاتف شاملو ارائه شده است. در صورت نیاز می توانید از طریق نشانی صفحه اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید.

نشانی صفحه اینستاگرام : shamloo.24

کلیات تحلیل “خبهمن”

شرکت گروه بهمن با نماد “خبهمن” با ارزش بازار ۲۵٫۵ همت. و تعداد ۱۳۴٫۶ میلیارد سهم با شناوری ۲۸%. و سهامدار عمده، شرکت فن­ پردازان بهمن (۲۸% مالکیت). شرکت سرمایه­ گذاری اندیشه فردا (۲۶% مالکیت)، با سال مالی ۱۲/۲۹، در بازار اول بورس حضور دارد. خبهمن در گروه خودرویی جزو شرکت­ های بزرگ و در کل بازار جزو شرکت­ های متوسط و بزرگ به شمار می­ آید. فعالیت شرکت، سرمایه­ گذاری در صنعت خودرو و قطعه­ ساز خودرویی می­ باشد. همچنین امکان سرمایه­ گذاری در حوزه­ های خدمات، املاک، نفت و گاز، پتروشیمی، فن­آوری اطلاعات، بیمه و … را نیز دارد. در بخش فعالیت­ های فرعی نیز امکان سرمایه­ گذاری در مسکوکات، فلزات گران­ بها، گواهی سپرده بانکی و … را نیز دارد.

بررسی صورت های مالی “خبهمن”

با توجه به آخرین صورت­ های مالی (۳۱ خرداد ۱۴۰۰) منتشر شده، نسبت جاری خبهمن ۲٫۳ است. که نشان از برنامه­ ریزی مناسب مدیریت و استفاده بهینه از نقدینگی دارد. زیرا در بخش بدهی­ های کوتاه­ مدت و بلند­مدت نیز اصلا تسهیلاتی اخذ نشده. و با مدیریت صحیح سرمایه، بازدهی مناسب را ایجاد کرده است. همچنین در بخش بدهی­ های جاری، تنها پرداختنی­ های غیرتجاری خودنمایی می­ کند و تقریبا تمام این بخش را به خود اختصاص داده است. که عمده آن مربوط به شرکت­ های گروه و زیرمجموعه­ ها می­ باشد. در بخش دارایی­ ها نیز دریافتنی­ های غیرتجاری رقم بااهمیتی است. که بخش عمده آن نیز مربوط به شرکت­ های گروه می­ باشد.(که کاملا قابل دریافت و پرداخت می­ باشند و جزو مشکوک­ الوصول­ ها نمی­ شوند).

سرمایه گذاری ها و افزایش سرمایه “خبهمن”

با توجه به سرمایه­ گذاری­ های بلند مدت شرکت. بخش اعظم سرمایه­ گذاری در شرکت­ های غیر بورسی است. به نحوی که سرمایه­ گذاری ابتدای دوره در غیربورسی­ ها ۱۰همت (هزار میلیارد تومان). و در بورسی­ ها حدود ۴ همت می­ باشد. که رشد مناسب پرتفوی بورسی قابل مشاهده و افزایش ارزش پرتفوی غیربورسی باید محاسبه و تخمین زده شود. شرکت در پایان سال ۱۳۹۹ افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی سنگینی (۱۲۴۶%) را به انجام رسانده است. و به سرعت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ به ثبت رسانده است (که نشان از با برنامه بودن مدیریت می­ باشد).

بررسی صورت سود و زیان و طرح های توسعه “خبهمن”

با توجه به صورت سود و زیان، شرکت در پایان سال مالی ۱۳۹۹ توانسته بود به ازای هر سهم ۱۲ تومان سود بسازد. (با سرمایه قدیم ۱۶۱ تومان به ازای هر سهم) و در مجمع سالیانه، با توجه به طرح­ های توسعه مطلوب و پیش­ بینی شده. تقسیم ۲۳% معادل ۲٫۸ تومان، قابل توجیه بوده است. یکی از مهمترین و پر هزینه­ ترین طرح­ های توسعه شرکت مربوط به پروژه­ های توسعه­ ای در حوزه محصول و تکنولوژی و زیرساخت است. که طبق پیش­ بینی شرکت تا ۱۴۰۰/۱۲/۲۹ به بهره­ برداری می­ رسند. (البته به صورت بخش­ بندی شده بهره­ برداری می­ شوند). در ضمن طرح­ های توسعه­ ای متعدد دیگری نیز وجود دارد که بهره­ برداری از هر کدام، می­ تواند در پیشرفت و رو به جلو بودن شرکت، کمک شایانی داشته باشند.

 

در ضمن شرکت، درآمد حاصل از سرمایه­ گذاری در سهام را قابل تکرار و همچون سال ۱۳۹۹ دانسته. ولی در مورد سود حاصل از فروش سرمایه­ گذاری­ ها، کاهش چشمگیر را پیش­ بینی کرده و احتمالا قصد ندارد امسال از این منبع درآمد زیادی، همچون سال ۱۳۹۹ کسب نماید. (گزارشات ماهانه و عدم فروش سرمایه­ گذاری­ ها در ۶ ماه گذشته بر اساس گزارشات ماهانه شرکت، کاملا گویای این مطلب و شاهدی بر ادعای مدیریت می­ باشد). که این موضوع قطعا در سودسازی پایان سال شرکت، تاثیر شگرفی (منفی) خواهد داشت.

البته با توجه به ماهیت شرکت که یک شرکت سرمایه­ گذاری است، باید ارزش بهای هر سهم آن را با NAV مورد محاسبه قرار داد. و سهام­داران باید از سرمایه­ گذاری­ های پر بازده­ تر و طرح­ های توسعه گروه بهمن، استقبال نمایند. البته قابل توجه است که شرکت راهبردهایی برای تبدیل سهام کم­ بازده به سهام و اوراق پربازده دارد. که جزو برنامه­ های اصلی شرکت به حساب می­ آیند. از نمونه سرمایه­ گذاری­ های مناسب شرکت، مالکیت عمده احداث پالایشگاه تولید قیر در قشم با ظرفیت تولید ۳۰۰۰۰ بشکه قیر در روز می­ باشد. همچنین یکی از راهبردهای شرکت، تبدیل شدن به هلدینگ چند رشته­ ای برای سرمایه­ گذاری­ های بلند­مدت می­ باشد.

اهداف و راهبردهای “خبهمن”

اهداف و راهبردهای شرکت :

 • تجزيه و تحلیل و رصد بازار سرمايه و ساير بازارهای موازی جهت حداکثر نمودن ثروت سهامداران و ذينفعان
 • تمرکز فعالیت ها و ايجاد هم افزايي با شرکت های تابعه گروه بهمن
 • تبديل شرکت گروه بهمن به هلدينگ چندرشته ای برای سرمايه گذاری بلندمدت
 • افزايش بازدهي دارايي­ های شرکت ازطريق تبديل سرمايه­ گذاری های کم بازده به پربازده
 • تحصیل دارايي های ارزشمند پربازده با شرايط اقساطي (باتوجه به الزام بانک ها به فروش دارايي ها و عرضه های سازمان خصوصي سازی)
 • بهینه سازی تعداد شرکت­ های سرمايه­ پذير
 • بررسي صنايع جديد و ورود به صنايع برتر در چشم انداز اقتصادی کشور

تحلیل خبهمن

 

چشم­ انداز شرکت، رسیدن به ارزشمندترین و معتبرترین برند شناخته شده در میان خودروسازان. و برخورداری از جایگاه اول کیفیت محصولات می­ باشد. که تولید و مونتاژ خودروهای جدید دیگنیتی و فیدیلیتی (با آپشن­ های فراوان) شاهدی بر این ادعا می­ باشند. البته شرکت در اثر وجود تحریم­ های شدید آمریکا، تاثیرات نامطلوبی اعم از تعلیق همکاری شرکای خود اعم از مزدا، ایسوزو و هاوال، پذیرفته است. ولی با تمام این اوصاف برای پیشرفت و رسیدن به اهداف بلند­مدت خود بسیار با برنامه عمل کرده است.

همچنین شرکت از پیشرفت گروه بهمن دیزل (خدیزل) نیز ابراز امیدواری کرده. و رسیدن به خودکفایی در تولید کامیونت ۶ و ۸ تنی آن شرکت (که رقم فروش با اهمیت آن شرکت در گزارش شهریور ماه، شاهدی بر این ادعا است). و همچنین افزایش تولید و افزایش سرمایه گروه بهمن دیزل را در برنامه­ های خود دارد. (خدیزل افزایش سرمایه ۱۵۰۰% از محل سود انباشته و تجدید ارزیابی دارایی­ ها را در مرحله اظهارنظر حسابرس دارد).

تحلیل خبهمن

انتشار اوراق و اقدامات جانبی

قابل ذکر است که شرکت در دو مرحله اقدام به انتشار اوراق مرابحه با نرخ ۱۸%. و دوره ۴ ساله با پرداخت سود، هر ۳ ماه یکبار با هدف تامین سرمایه در گردش و خرید مواد اولیه و قطعات مورد نیاز کرده است. همچنین اوراق اختیار فروش تبعی با نرخ ۲۲% به منظور تامین سرمایه در گردش و حمایت از بازار سرمایه انتشار نموده است. که به تازگی جزئیات دارایی­ های توثیق شده را به منظور تضمین تعهدات تا پایان مهلت انقضاء اوراق تبعی، افشا نموده است. همچنین در ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ نیز بهره­ برداری از کارخانه تولید موتور کم مصرف یورو ۶ را افشا نموده. که قطعا در بهبود کیفیت تولیدات زیرمجموعه­ هایش تاثیر مناسبی خواهد داشت.

تحلیل خبهمن

محاسبه ارزش خالص دارایی ها (NAV)

بر اساس محاسبات، NAV هر سهم خبهمن بدون در نظر گرفتن افزایش ارزش پرتفوی غیر بورسی، در حدود ۱۵۴ تومان به ازای هر سهم است. ولی با توجه به حجم عمده سرمایه­ گذاری­ های شرکت در سهام غیر بورسی (که قبلا اشاره شد). و با محاسبات تخمینی، NAV هر سهم با احتساب ارزش افزوده پرتفوی غیربورسی، در حدود ۳۰۵ تومان می­ باشد. و در حال حاضر و با قیمت ۱۸۰ تومانی سهم، P/NAV سهم در حدود ۵۹% می­ باشد.

تحلیل خبهمن


تحلیل نماد دتماد را ⇐اینجا⇒ بخوانید


تحلیل تکنیکال “خبهمن”

تحلیل تکنیکال خبهمن
تحلیل تکنیکال خبهمن

 

تصویر فوق تحلیل تکنیکال خبهمن است. همانطور که مشاهده می کنید سهم از کانال نزولی خود با موفقیت خارج شده است. برای ورود کم ریسک تر باید منتظر برخورد سهم به حمایت داینامیک ترسیم شده (خط چین سبز رنگ) باشیم. هدف میان مدتی سهم را میتوان محدوده ۲۵۰ تومان در نظر گرفت.

 

نتیجه گیری نهایی

با توجه به چشم­ انداز آینده و دلائل زیر، سرمایه گذاری در خبهمن مطلوب ارزیابی می شود:

 • برنامه­ های شرکت برای پیشرفت و حرکت رو به جلو
 • احتمال توافقات برجام و بازگشت همکاری شرکای خارجی شرکت به حالت عادی
 • طر­ح­های توسعه شرکت
 • ارزش ذاتی مطلوب
 • تقریبا تنها خودروساز بنیادی و سود ساز بازار بورس با آینده­ ای روشن
 • محصولات جدید و پرآپشن و با کیفیت مثل دیگنیتی و فیدیلیتی
 • رشد و سودآوری زیرمجموعه­ ها علی­ الخصوص بهمن دیزل
 • رسیدن به خودکفایی در تولید برخی محصولات و قطعات
 • مدیریت با برنامه و باهوش
 • هدف تبدیل شدن به هلدینگ چندرشته­ ای سرمایه­ گذاری

 

تحلیل خبهمن تقدیم حضورتان گردید. به امید اینکه مفید و کاربردی باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.