0
09045730864

تحلیل دتماد ۱۱ دی ۱۴۰۰

در این مقاله تحلیل دتماد (شرکت تولید مواد اولیه داروپخش) ارائه خواهد شد.

این تحلیل به درخواست کاربران وبسایت بورسنامه انجام شده است. در نتیجه هیچ توصیه ای به خرید یا فروش نداریم.

تحلیل “دتماد” توسط آقای هاتف شاملو ارائه شده است. در صورت نیاز می توانید از طریق نشانی صفحه اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید.

نشانی صفحه اینستاگرام : shamloo.24

کلیات تحلیل “دتماد”

شرکت تولید مواد اولیه داروپخش با نماد “دتماد” با ارزش بازار ۳٫۳ همت. و تعداد ۷۱۵ میلیون سهم با شناوری ۱۹%. و سهامدار عمده شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین (تیپیکو با ۷۸% مالکیت). با سال مالی ۱۲/۲۹، در بازار اول بورس حضور دارد. و در گروه دارویی جزو شرکت­ های متوسط و در کل بازار جزو شرکت­ های کوچک محسوب می­ شود. فعالیت شرکت، تولید و بسته بندی مواد اولیه دارویی، شیمیایی و مکمل­ های غذایی، آرایشی، بهداشتی، دامی و انسانی و … می ­باشد. که در گزارش­ های ماهانه به صورت نارکوتیک­ ها (مخدرها) و غیر نارکوتیک­ ها (غیر مخدرها) گزارش می­ دهد. این شرکت در دو بخش فروش داخلی و صادراتی فعالیت مناسبی دارد.

بررسی صورت های مالی “دتماد”

با توجه به صورت­ های مالی، نسبت جاری دتماد ۲٫۵ است که شرایط مساعدی دارد. و بطور کلی در بخش بدهی­ ها خیلی ارقام بااهمیتی وجود ندارد. فقط پرداختنی­ های تجاری مهم هستند که عمده آن مربوط به طلب سهامداران است. در بخش دارایی­ های جاری نیز موجودی مواد و کالا رقم بااهمیتی است. که با برنامه ریزی مدیریت، با استفاده از تسهیلات، جلوی ریسک عدم دسترسی به مواد اولیه تولید، و ریسک افزایش قیمت را گرفته است. همچنین دریافتنی­ های تجاری نیز بااهمیت است که بصورت ۵۰/۵۰ مربوط به اشخاص وابسته و سایر مشتریان است.

 

طرح های توسعه “دتماد”

شرکت در تاریخ ۱۳ مرداد یکی از طرح­ های توسعه را راه­ اندازی کرده. که پروژه طراحی و اصلاح GMP بوده است. این طرح باعث افزایش ظرفیت اسمی از ۴۰۰ تن به ۵۰۰ تن و ظرفیت عملیاتی از ۲۰۰ تن به ۳۵۰ تن شده است. آثار مالی اجرای طرح در گزارش ۶ ماهه اعلام خواهد شد. همچنین این شرکت چند طرح توسعه دیگر نیز دارد.  مهمترین آنها، پروژه­ های توسعه ­ای هستند که تا پایان سال ۱۴۰۱ به بهره­ برداری می­ رسند. و روند رو به رشد شرکت را ادامه خواهند داد. دتماد باقی پروژه­ ها که مربوط به بهبود، ایجاد و ستاد است را تا پایان سال جاری به بهره­ برداری می­ رساند.

تحلیل دتماد

افزایش سرمایه و دارایی ها

شرکت در شهریور سال ۱۳۹۹ افزایش سرمایه از آورده به میزان ۴۳% داده است. که طبق پیش­ بینی احتمالا یک افزایش سرمایه دیگر از آورده به میزان ۱۴۵% خواهد داشت. که احتمال دارد با افزایش سرمایه از سود انباشته بصورت ترکیبی انجام دهد. البته بسیار قابل توجه است که شرکت تا کنون هیچ افزایش سرمایه ­ای از تجدید ارزیابی نداشته است. با اعلام لیست دارایی ها مشخص شد که نوع کاربری تمام دارایی­ های ملکی شرکت، صنعتی می­ باشد. متراژ زمین­ های کارخانه البرز ۴۲۰۰۰ مترمربع و کارخانه مشهد ۹۷۰۰۰ مترمربع می­ باشند. شرکت هر کدام را در حدود ۱ میلیارد تومان خریده است. (یعنی زمین کرج را متری ۲۸۰۰۰ تومان و زمین مشهد را متری ۱۳۰۰۰ تومان).

تحلیل دتماد

بررسی صورت سود و زیان “دتماد”

با توجه به صورت سود و زیان، شرکت در سال گذشته توانسته ۵۰۲ تومان به ازای هر سهم سود بسازد. که در مجمع ۴۶۵ تومان معادل ۹۲% تقسیم کرده است. چون زیرمجموعه تیپیکو است، معمولا بالای ۹۰% تقسیم می­ کند.

همچنین در ۳ ماهه ابتدای امسال نیز ۱۴۲ تومان سود ساخته که ۸۴% نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش سودآوری داشته است. (در اردیبهشت افزایش نرخ ۵۱% برای محصولاتش گرفته است).

با توجه به سود ناخالص حدود ۵۶% شرکت، با برآورد محتاطانه، احتمالا تا پایان سال سودی بالغ بر ۵۸۵ تومان به ازای هر سهم خواهد ساخت.

با قیمت ۴۶۰۰ تومان امروز، P/E forward 7.8 می­ گیرد. و در حال حاضر P/E ttm 8.13 دارد. با توجه به P/E گروه دارویی که در حدود ۱۳٫۸ می­ باشد، سهم شرایط مناسبی دارد. ولی اگر در ادامه اصلاح بازار بتوان در محدوده ۳۸۰۰-۴۰۰۰ تومان آن را شکار کرد، بسیار خرید مناسبی خواهد بود.

 

تحلیل دتماد


تحلیل نماد غدیس را «اینجا» بخوانید


تحلیل تکنیکال “دتماد”

تحلیل تکنیکال دتماد
تحلیل تکنیکال دتماد

تصویر فوق، نمودار قیمتی سهم دتماد می باشد. سهم در محدوده ی ۵۳۰۰-۵۴۰۰ مقاومت محکمی تشکیل داده است. هماهطور که مشاهده می کنید از زمان برخورد قیمت به این محدوده، نمودار وارد اصلاح قیمتی شده است. 

بر اساس تکنیکال کلاسیک و سبک فیبوناچی، محدوده ۰٫۶۱۸ (۴۱۰۰ تومان) یک محدوده مهم حمایتی برای سهم محسوب می شود. در صورتیکه سهم به این حمایت واکنش مثبت نشان دهد، می توانیم انتظار برگشت مجدد سهم به محدوده ۵۳۰۰-۵۴۰۰ تومان را در میان مدت داشته باشیم. و در صورت از دست رفتن حمایت، باید تا محدوده ی حمایتی بعدی (۳۲۰۰-۳۳۰۰ تومان) صبر کنیم.

 

نتیجه گیری نهایی

با توجه به بنیاد خوب، سود سازی مناسب، تقسیم سود عالی. طرح­ های توسعه، مدیریت قوی، افزایش نرخ­ های محتمل. افزایش سرمایه احتمالی، جذاب بودن صنعت دارویی­ در حد فاصل مهر تا بهمن در بازار بورس ایران. حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی، شناوری کم. منفعل بودن سهام­دار عمده و … ، برای سرمایه گذاری بلند مدتی مناسب ارزیابی می شود.

دیدگاه کاربران
 • مهدی 7 مهر 1400

  عالی بود.
  تشکر می کنم.

  • امیرحسین کرمی 10 مهر 1400

   نظر لطف شماست

 • مهدی 9 دی 1400

  مواد اولیه رو شرکت وارد می‌کنه یا از داخل میخره؟
  میخام بدونم قیمت ارز تک بالا بره سود آوری شرکت کم میشه یا نه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.