0
09045730864

تحلیل زکوثر

در این مقاله تحلیل زکوثر (شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر) ارائه خواهد شد.

این تحلیل به درخواست کاربران وبسایت بورسنامه انجام شده است. در نتیجه هیچ توصیه ای به خرید یا فروش نداریم.

تحلیل زکوثر توسط آقای هاتف شاملو ارائه شده است. در صورت نیاز می توانید از طریق نشانی صفحه اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید.

نشانی صفحه اینستاگرام : shamloo.24

درباره ی زکوثر

شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر با نماد “زکوثر” با ارزش بازار ۵٫۷ همت و تعداد ۲٫۷۵ میلیارد سهم با شناوری ۱۷% می باشد. سهامدار عمده، سازمان اقتصادی کوثر است. زکوثر در بازار دوم بورس حضور دارد. همچنین در گروه خود (زراعت و دامداری) جزو شرکت های بزرگ و در کل بازار، در دسته شرکت های متوسط و کوچک قرار می گیرد.

البته بهتر بود که شرکت های سرمایه گذاری را بدون در نظر گرفتن نوع صنایع تحت تملکشان، در گروه سرمایه گذاری ها طبقه بندی می کردند.

این شرکت در انتهای سال ۱۳۹۸ که اوج بازار بورس بود، عرضه اولیه شد. با جو بازار و کمک حقوقی، در حدود ۲۶۰ % در ۵ ماه رشد را تجربه کرد. پس از سقوط بورس، مدت ها درگیر ریزش بود و تا کف خرداد ۱۴۰۰ حدود ۶۳% دچار اصلاح شد. و در محدوده نزدیک به قیمت عرضه اولیه ای خود، قرار گرفت.

 

 

تحلیل زکوثر

بررسی صورت های مالی

با توجه به صورت های مالی، نسبت جاری زکوثر در حدود ۴٫۸ است. این رقم برای یک شرکت سرمایه گذاری، طبیعی است و شرایط مطلوب شرکت را نشان می دهد. همچنین شرکت هیچگونه تسهیلاتی (کوتاه و بلندمدت) ندارد. تنها رقم دریافتنی های تجاری اش بااهمیت است. که باید مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد. در ضمن پرداختنی های بااهمیتی نیز ندارد و شرایط مالی شرکت مطلوب ارزیابی می شود.

شرکت در سال گذشته حدود ۱۱۲ تومان سود ساخته است. از سود ساخته شده مجمع سالیانه ۷۲ تومان معادل ۶۴% آن را تقسیم کرده و باقی را انباشته کرده است. البته شرکت های سرمایه گذاری را باید بر اساس NAV آنها مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. پرتفوی بورسی زکوثر، در ۳ شرکت غدام با ۵۰% مالکیت، زشریف با ۷۹% مالکیت و زماهان با ۸۴% مالکیت خلاصه می شود. ارزش فعلی این پرتفو ۳٫۶۷ همت است که نسبت به بهای تمام شده ۶۵ میلیاردی، حدود ۵۶ برابر شده و افزایش حدود ۳٫۵۹ همت را تجربه کرده است.

همچنین پرتفوی غیر بورسی زکوثر شامل انواع شرکت های کشاورزی و دامداری با مالکیت های تقریبا ۱۰۰% می باشد. بزودی عرضه اولیه شرکت مرغ اجداد زربال با نماد “اجداد” را در بازار بورس، در بورس انجام خواهد شد.

بررسی خالص ارزش دارایی ها و عملکرد

با توجه به پرتفوی سرمایه گذاری زکوثر، NAV سهم بدون بروز رسانی پرتفوی غیر بورسی (که اصل سرمایه گذاری شرکت در آن است) در حدود ۱۶۸۵ تومان می باشد. با بروز رسانی پرتفوی غیربورسی، این عدد در حدود ۴۵۰۰ تومان برآورد می شود. دلیل اصلی این اختلاف زیاد، حجم زیاد سرمایه گذاری در شرکت های خارج بورس و مالکیت های ۱۰۰% این شرکت ها می باشد. با توجه به قیمت روز سهم که ۲۱۰۹ تومان است، P/NAV در حدود ۴۶% را دارد. از نظر ذاتی ارزش بسیار زیادی دارد و در حال حاضر قیمت مناسبی دارد.

شرکت در انتهای سال ۱۳۹۹ بهره برداری از چند طرح زیرمجموعه هایش را به شرح زیر آغاز نموده است :

  • افتتاح گلخانه مدرن هیدروپونیک
  • پرواربندی گوساله نر به ظرفیت ۳۰۰۰ راس
  • فاز اول پرورش گاو شیری ۱۰۰۰ راس
  • ایستگاه اصلاح ژنتیک دام
  • ساخت دستگاه جوجه کشی هوشمند 

در همان زمان ۳ فقره زمین در آمل و کلاردشت، از املاک مازاد و بلا استفاده اش، که ارزش دفتری ۵ میلیاردی داشتند را به مبلغ ۸۱ میلیارد تومان به فروش رساند. که ۷۶ میلیارد تومان سود شناسایی نمود. همچنین شرکت در ۴ ماهه ابتدایی امسال هیچگونه سرمایه گذاری و یا فروش سهامی نداشته و درآمدی شناسایی نکرده است. به همین دلیل سود ۳ ماهه اول امسال منفی بوده است.


تحلیل کامل نماد شاراک را اینجا بخوانید


بررسی تکنیکالی نمودار زکوثر

زکوثر پس از شکست ناحیه مقاومتی ۱۷۵۰ تومان، سقف جدیدی در ۲۳۳۰ تومان ساخته است. در حال حاضر سهم از محدوده نزولی ابر کومو نیز خارج شده است. اولین هدف سهم ۲۵۰۰ تومان خواهد بود. پس از عبور از این هدف، برای شکست مقاومت ۲۸۰۰ تومان تلاش خواهد کرد. در صورت شکست مقاومت ۲۸۰۰ تومانی، می توان سقف قبلی را برای بعنوان هدف بلند مدتی سهم متصور بود.

نتیجه گیری نهایی

زکوثر پرتفوی بورسی و غیر بورسی ارزنده ای دارد. همچنین با عرضه اولیه ی زیر مجموعه ها، ارزش این پرتفو شفاف تر خواهد شد. در کنار همه این ها، از منظر تکنیکالی نیز شرایط خوبی دارد. بنابراین به دید سرمایه گذاری میان مدتی و بلند مدتی گزینه ی خوبی می باشد.

البته فراموش نکنید هر سهمی را باید با استراتژی شخصی خودتان خرید کنید.

تحلیل زکوثر به حضورتان تقدیم گردید. امیدواریم برای شما مفید و کاربردی باشد.

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *