0
09045730864

تحلیل شتران ۱۱ دی ۱۴۰۰

در این مقاله به تحلیل پالایش نفت تهران با نماد شتران خواهیم پرداخت.

اگر شما هم سهامدار شتران هستید و آینده سرمایه تان برایتان مهم است حتما این مقاله را بخوانید.

تحلیل شتران به درخواست کاربران محترم وبسایت بورسنامه بوده و به هیچ عنوان پیشنهاد خرید و فروش نمی باشد.

 

فعالیت اصلی شركت پالايش نفت تهران(شتران)

۱ .احداث و بهره برداری از كارخانجات صنعتی به منظور توليد و فروش انواع مختلف محصولات نفتی، شيميايی و مشابه
۲ .خريد خوراك پالايشگاه (نفت خام، مايعات گازی، گاز طبيعی و محصولات جانبی پتروشيمی)
۳ .انجام عمليات پالايش و فرآورش نفت خام و ساير هيدروكربورها، ساختن فرآورده های نفتی از قبيل بنزين، نفت سفيد، نفت گاز، نفت كوره، سوخت هواپيما و ساير مشتقات و فرآورده های جانبی
۴ .انجام هرگونه عمليات به منظور عرضه مواد

صنايعی كه شركت در آن فعاليت مي كند

شركت در گروه “فرآورده هاي نفتی، كك و سوخت هسته ای” در بازار بورس طبقه بندی گرديده است. با احتساب شركت پالايش نفت ستاره خليج فارس، در حال حاضر ۱۰ شركت پالايشي كشور در حوزه پالايش نفت خام فعاليت می نمايند. بر اساس ظرفيت پالايش نفت خام، شتران در مقام پنجم قرار گرفته است. اين شركت از منظر ضريب پيچيدگی و توسعه واحدهای فرآيندی نيز پس از پالايشگاه شازند امام خمينی اراك در جايگاه دوم قرار ميگيرد. ظرفيت نهايی پالايشگاه ستاره خليج فارس ۳۶۰ هزار بشكه ميعانات گازی می باشد.

محصولات ويژه توليدی شركت در بورس های كالا و انرژی عرضه مي گردند. در اين حوزه شركت های توليد كننده انواع روانكارها و شركت های قيرسازی، عمده خريدارهای محصولات ويژه شتران می باشند.

در حال حاضر شتران با پالايش روزانه ۲۵۰ هزار بشكه نفت خام در هر روز نزديك به ۱۳ درصد از نفت خام پالايشي کشور را پالايش می کند. این پالایشگاه محصولات استراتژيكی نظير بنزين، ديزل، سوخت جت و روغن خام را در كنار چندين محصول با ارزش ديگر مانند گاز مايع. نفت سفيد، نفت كوره، انواع حلال و گوگرد توليد می كند.

در خصوص محصولات پالايشی به ويژه محصولات استراتژيك، در حال حاضر بازار داخلی با كمبود عرضه مواجه است. در عمل پالايشگاه تهران در كنار ساير شركت های پالايشي نياز داخلي را تامين می كنند. با اين وجود در خصوص محصولاتی نظير نفت گاز، بنزين و نفت سفيد، كيفيت بالای محصولات پالايشگاه منجر شده است كه اين محصولات تا حد امكان در تهران و شهرهای بزرگ مجاور مصرف شوند.

همچنين محصولاتی نظير سوخت جت و روغن پايه پالايشگاه از نظر كمی و كيفی دارای رتبه برتر در بين ساير پالايشگاه های داخلی است.

 

سودآوري شركت هاي پالايشي تابع متغيرهاي گوناگوني است:

۱٫نرخ تسعیر ارز

۲٫نرخ فروش جهانی نفت و فرآورده های نفتی

۳٫نوع،طیف و وزن محصولات در سبد شرکت

 

بهای تمام شده در شركت های پالايش نفت، وابستگی زيادی به قيمت نفت خام دارد. بخش بزرگي از بهاي تمام شده را مواد اوليه (بين ۹۴ تا ۹۸ درصد) تشكيل می دهد. در نتيجه برنامه های متنوع سازی محصولات و كاهش ضايعات، در رشد سودآوری نقش مهمی دارند.

نوسان قيمت نفت خام، بهای تمام شده را تحت الشعاع قرار می دهد. حدود ۲۰ درصد از وزن محصولات سبد شتران را نفت کوره یا مازوت تشکیل می دهد. تولید مازوت ،کرک اسپرد یا حاشیه سود را کاهش می دهد. لذا از برنامه های شتران برای بالابردن کرک اسپرد کاهش ۵ درصدی از سهم مازوت در سال جاری میباشد که از ۲۰ به ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت.

 

عامل مهم دیگر نرخ تخفیف خوراک میباشد.

اگر بخواهیم تخمینی از کرک اسپرد پالایشگاه‌ها با وضعیت موجود درنظر بگیریم. باید اشاره کنیم که در حال حاضر، کرک اسپرد پالایشگاه‌ها  طبق نشریه پلتس ، چهار یا پنج دلار بدون اعمال تخفیف‌ها است. پنج درصد تخفیف بر روی نفت خام داریم که در گذشته که نفت ۵۰ دلار بود، دو و نیم دلار تخفیف اعمال می‌شد که با شاخص‌های کیفی‌سازی از بین می‌رفت و محسوس نبود. اما با رسیدن قیمت نفت به ۸۰ دلار و اعمال پنج درصد تخفیف، چهار یا پنج دلار به به کرک اسپرد اضافه میگردد. در نتیجه با فرمول و تخفیف جدید اعمال شده، کرک اسپرد به ۸ – ۹ دلار می رسد.

علاوه بر این ، سه تا پنج دلار تخفیف نیز به دلیل صادرات ایران کم میشد. در نتیجه کرک اسپرد در محدوده ۹ تا ۱۲ دلار قرار می‌گرفت. اما اگر فرمول سال گذشته که میزان تخفیف صادرات ایران بر پالایشگاه نیز اعمال می‌شد. برای محاسبه مدنظر قرار می‌گرفت. شاید به جای سه تا پنج دلار، ۱۰ تا ۱۲ دلار به یک پالایشگاه تخفیف داده می‌شد و رقم‌های بزرگی ثبت میگردید. بنابراین تعیین سقف سه تا پنج دلار تخفیف، برای مشخص نشدن تخفیف‌های ایران و عدم افزایش عدد کرک یا سود پالایشگاه‌ها بوده است.

در حال حاضر با افزایش قیمت نفت، پالایشگاه‌ها به تبع این موضوع، صورت‌های مالی سه و شش ماهه مناسبی داشته‌اند. تخفیفی که برای آنها اعمال می‌شده، از بین نرفته و تنها شدت آن کمتر شده است. با فرض تخفیف پنج دلار و کرک‌ ۱۲ دلاری نیز، سود خوبی کسب خواهند کرد.

 

افزايش سرمايه

آخرين سرمايه ثبت شده شركت مبلغ ۷۵۰۰۰ ميليارد ريال منقسم به ۷۵ ميليارد سهم هزار ريالي است. شتران در حال انجام افزایش سرمایه ۱۲۷ درصدی به مبلغ ۹۵۰۰۰ میلیارد از محل سود انباشته و سایر اندوخته ها به منظور جلوگیری از خروج نقدینگی میباشد.

با توجه به آنکه شرکت از سال ۱۳۸۳ افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی نداشته است. لذا دارایی ها به روز نگردیده و توجه به این نکته و افزایش سرمایه از این محل نیز در آینده جذاب خواهد بود.

 

تحلیل شتران

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                       تحلیلگر : الناز ملا

تحلیل تکنیکال شتران

 

تحلیل تکنیکال شتران
تحلیل تکنیکال شتران

 

تصویر فوق تحلیل تکنیکال شتران است. سهم پس از افزایش سرمایه روند نزولی داشته و در حال حاضر به حمایت قوی ۳۹۰-۴۰۰ تومانی نزدیک است. درصورتیکه حمایت مذکور حفظ شود، می توانیم شاهد رسیدن قیمت به ۵۳۰ تومان باشیم. هدف بلند مدت سهم ۶۵۰ تومان است.

همچنین درصورت از دست رفتن محدوده حمایتی، روند سهم با شدت بیشتری نزولی خواهد شد. بنابراین لازم است حد ضرر های خود را به روز رسانی کنید.

همچنین توجه داشته باشید سهام جایزه شتران هنوز قابل معامله نشده است. بنابراین با آزاد شدن این سهام، شاهد افزایش فشار عرضه ها نیز خواهیم بود.

 


تحلیل جدید خبهمن را اینجا بخوانید


 

تحلیل شتران تقدیم حضورتان گردید. امیدواریم کاربردی و مفید باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.