0
09045730864

تحلیل بنیادی شستا

در این مقاله تحلیل بنیادی شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) ارائه خواهد شد.

 

اطلاعات کلی

شرکت سرمايه گذاری تأمين اجتماعی در تاريخ ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ عرضه ی اولیه شد. شستا در بخش هلدينگ های چندرشته ای صنعتی در بازار دوم بورس درج گردیده است. طی عرضه اولیه، ۱۰ درصد از سهام شستا در بازار بورس عرضه عمومی شد.

شرکت سرمايه گذاری تأمين اجتماعی هم اکنون در قالب ۹ هلدينگ به شرح زیر در حوزه های مختلف مشغول به فعاليت است:

 

ترکيب سهامداران شرکت در دوره مورد گزارش به شرح زير ميباشد:

 

موضوع فعالیت شرکت

شستا در ۹ صنعت اصلي ذيل حضور داشته و قصد ادامه حضور در اين صنايع را با اصلاح پرتفو دارد.

  • نفت، گاز و پتروشیمی
  • دارو
  • معدن
  • سیمان
  • فنوری اطالعات
  • حمل و نقل دریایی(کشتیرانی)
  • مالی (بورس، بانک و بیمه)
  • دامپروری
  • انرژی و نیروگاه

شايان ذکر است درحال حاضر شستا در صنايع کاشي و سراميک، سلولزی، لاستیک و لوازم خانگی نيز حضور دارد. ليکن جزء صنايع اصلي شستا محسوب نميشوند.

 

سرمایه و منابع مالی

افزایش سرمایه

هیئت مدیره شستا در تاریخ ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ پیشنهاد افزایش سرمایه را ارائه دادند. این افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی و با هدف اصلاح ساختار مالی شرکت خواهد بود. سرمایه فعلی شستا ۱۴۲ هزار میلیارد ریال است. طی افزایش سرمایه مذکور، این رقم به ۱۸۰۷٫۳ هزار میلیارد ریال خواهد رسید. بعبارتی، شستا ۱۱۷۲% افزایش سرمایه خواهد داشت.

با توجه به اینکه افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی می باشد، به پرتفوی سهامداران سهام جایزه تعلق خواهد گرفت. در نتیجه  بخش زیادی از سرمایه سهامداران تا زمان ثبت افزایش سرمایه در روزنامه رسمی بلوکه خواهد ماند. بنابراین قبل از برگزاری مجمع فوق العاده تصویب افزایش سرمایه، تصمیم خود را بگیرید. در صورتیکه با سهم به مجمع بروید، در افزایش سرمایه شرکت خواهید کرد.

 

اطلاعات کاربردی

 

تحلیل شستا

شستا در انتهای مرداد ماه ۱۴۰۰، چندین شرکت با بهای تمام شده ۲۰۴,۲۴۷,۸۱۴ میلیون ریال در پرتفوی بورسی خود داشته است. این پرتفو با رشد ۷۲۲% طی یک سال گذشته به مبلغ ۱,۶۷۹,۳۱۷,۱۸۸ میلیون ریال رسیده است.

پرتفو بورسی و غیر بورسی شستا

تحلیل شستا

خالص ارزش دارایی های شرکت(NAV)

مطابق محاسبات زیر، نسبت P/NAV شستا تقریبا ۷۸% می باشد. بعبارتی ۲۲% با ارزش ذاتی خود فاصله دارد. در نتیجه پتانسیل رشد حداقل ۲۲ درصدی را دارد.

هرچند بسیاری از نماد های مشابه شستا P/NAV بالای ۱۰۰ درصد داشته و بیش از ارزش ذاتی خود در جال معامله هستند.

توجه داشته باشید P/NAV یک شاخصه ی بنیادی است. ممکن است بنا به شرایط عرضه و تقاضای بازار و شرایط تکنیکالی، اعداد بالاتری نیز در این سهم ببینیم.


برای مشاهده ی تحلیل تکنیکال سهام شستا اینجا را کلیک کنید


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.