0
09045730864

تحلیل صنعت دامپروری

صنعت دامداری و دامپروری یکی از سودساز ترین صنایع در تمام اقتصاد های جهانی است. صنعتی که به نسبت بسیاری از صنایع فعال، سرمایه بری کمتری داشته اما حاشیه سود خوبی دارد. در این مقاله تحلیل صنعت دامپروری به درخواست کاربران وبسایت بورسنامه ارائه خواهد شد.

در حال حاضر با توجه به تصویب افزایش نرخ شیر خام، انتظار می رود شرایط برای این صنعت از گذشته بهتر شود. تورم سنگین در اقتصاد ایران بر روی تمام صنایع تاثیر خود را گذاشته بود. صنعت دامپروری نیز از این تورم تاثیر پذیرفت. بطوریکه محصول اصلی صنعت، یعنی شیر خام با افزایش قیمت قابل توجهی مواجه شد. هر چند هنوز هم صاحبان و فعالان این صنعت اعتقاد دارند قیمت شیر خام واقعی نیست و باید بیشتر شود. 

در ادامه شرایط ۷ مورد از شرکت های بزرگ و برتر صنعت دامپروری را با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد:

  1. کشاورزی و دامپروری مگسال (زمگسا)
  2. کشت و دام قیام اصفهان (زقیام)
  3. سیمرغ (سیمرغ)
  4. دامداری تلیسه نمونه (تلیسه)
  5. شیر و گوشت زاگرس شهرکرد (زشگزا)
  6. کشاورزی و دامپروری ملارد شیر (زملارد)
  7. ملي كشت و صنعت و دامپروري پارس (زپارس)

 

تحلیل نماد زمگسا

شرکت مگسال در سال ۱۳۵۲ فعالیت خود را در رشته فعالیت های کشاورزی و دامپروری آغاز کرد.فعالیت سال های نخست این شرکت در زمینه پرواربندی(پرورش دام و شتر) و تولید دام و غلات بود. در سالهای اخیر سرمایه گذاری ها در بخش دامپروری خصوصا احداث بزرگترین گاوداری شیری (صنعتی) و در بخش کشاورزی تولید علوفه و غلات بوده است. فعالیت تولیدی شرکت مگسال در دو بخش طبقه بندی می شود:

  1. بخش دامپروری شامل واحد گاوداری شیری ۴۵۰۰ راسی، شیر بز و همچنین پرورش گوساله نر
  2. بخش زراعت شامل اراضی زراعی به وسعت یک هزار هکتار. عمده تولیدات آن غلات بذری و غیر بذری ، دانه های روغنی بذری و غیر بذری، انواع علوفه های دامی و چغندر قند می باشد.

از منظر تکنیکالی سهم در حال حاظر پس از مدت ها در صف فروش بودن بر روی حمایت داینامیک خود قرار گرفته است. در مرحله اول سهم می تواند به هدف اول خود در قیمت ۳۸۸۰ تومان و پس از آن به هدف دوم خود در قیمت ۴۷۰۰ تومان برسد. هدف نهایی سهم سقف قبلی در قیمت ۶۹۶۰ تومان است. در صورت از دست رفتن حمایت داینامیک ،حمایت های بعدی به ترتیب در قیمت های ۲۴۰۰ و ۲۱۰۰ تومان است.

تحلیل صنعت دامپروری (زمگسا)
تحلیل صنعت دامپروری (زمگسا)

 


تحلیل صنعت لاستیک را اینجا بخوانید


تحلیل نماد زقیام

شرکت کشت و دام قیام اصفهان از شرکت های صنعت دامپروری فعال در بازار بورس است. فعالیت اصلی زقیام در زمینه تولید شیر و کود حیوانی و پرورش گوساله نر می باشد. همچنین در زمینه کشاورزی بیشتر در کاشت جو و کلزا فعالیت می‌کند. همچنین این شرکت دو شرکت زیر مجموعه یکی در استان لرستان و دارای پتانسیل تولید ۱۲۰ تن شیر در روز و دیگری در استان ایلام با توان تولید ۲۰ تن شیر در روز دارد.

از نظر تکنیکالی قیمت سهم در محدوده حمایتی خود قرار دارد. در صورت رشد قیمتی هدف اول سهم قیمت ۲۶۵۰ تومان است. پس از عبور و تثبیت آن می تواند به هدف دوم خود در محدوده قیمتی ۳۴۷۰ تومان برسد.

تحلیل صنعت دامپروری (زقیام)
تحلیل صنعت دامپروری (زقیام)

 

تحلیل نماد سیمرغ

شرکت سیمرغ بزرگترین مجتمع مرغداری در خاورمیانه است. این شرکت با داشتن ۷ واحد تولیدی در ۵ استان اصفهان،قزوین،خراسان،کرمان و یزد به عنوان بزرگترین تولید کننده تخم مرغ خوراکی در کشور فعالیت می کند. شرکت سیمرغ سالانه توانایی تولید بیش از ۴۵ هزار تن تخم مرغ خوراکی ،۲۳ میلیون قطعه جوجه یکروزه گوشتی و ۴ میلیون قطعه یکروزه تخم گذار و پرورش ۱٫۶۴۰٫۰۰۰ قطعه بولت تخم گذار را داراست. علاوه بر آن شرکت با مجهز بودن به کارخانجات پیشرفته تهیه و بسته بندی خوراک دام و طیور، سهمی بزرگ در تولید و تامین دان مورد نیاز کشور را بر عهده دارد.

سهم در حال حاضر محدوده مقاومتی ۱۹۰۰ تومان را پیش رو دارد. در صورت عبور از این محدوده می تواند به هدف دوم خود برسد. حمایت معتبر سهم بر روی حمایت داینامیک خود در قیمت ۱۴۵۰ تومان است.

تحلیل صنعت دامپروری (سیمرغ)
تحلیل صنعت دامپروری (سیمرغ)

 

تحلیل نماد تلیسه

شرکت دامداری تلیسه نمونه از شرکت های زیرمجموعه هلدینگ پارس است. تلیسه در زمینه تولید شیرخام، کود حیوانی، پرورش گوساله نر، ماهی قزل آلا و…. فعالیت می کند. از سهامداران بزرگ این شرکت میتوان شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس و بنیاد مستعضفان انقلاب اسلامی را نام برد. این شرکت در گزارش یک ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ توانسته نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۰% افزایش میزان فروش داشته باشد.

قیمت سهم در محدوده حمایتی در قیمت ۳۱۰ تومان قرار دارد. در صورت شروع رشد، سهم ابتدا می تواند هدف اول خود در قیمت ۴۴۰ تومان را لمس کند. پس از عبور و تثبیت آن هدف دوم ۷۵۰ تومان است. در نهایت هدف نهایی سهم قیمت ۱۰۰۰ تومان است‌.

تحلیل صنعت دامپروری (تلیسه)
تحلیل صنعت دامپروری (تلیسه)

 


تحلیل صنعت سیمان را اینجا بخوانید


تحلیل نماد زشگزا

شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد از شرکت های بزرگ در حوزه دامپروری و تولید شیرخام و زیرمجموعه شرکت هلدینگ کشاورزی و دامپروری پارس است. این شرکت ۵۰۰۰ راس گاو شیری دارد و سالانه ۳۰۰۰ تن شیر تولید می کند. محصول اصلی این تولیدی شیرخام و پس از آن گوساله نر، کود حیوانی و دیگر مشتقات شیرخام می باشد. زشگزا طی عملکرد سه ماهه خود مبلغ ۵۵۷,۳۱۹ میلیون ریال درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۰% رشد داشته است.

در نمودار سهم ، قیمت در تلاش برای شکست خط روند پیش رو است. در صورت شکست آن هدف اول ۸۶۰ تومان و هدف دوم سهم ۱۰۸۰ تومان است. در صورتی که نتواند که خط روند را بشکند اولین حمایت معتبر سهم در قیمت ۵۷۰ تومان است‌.

تحلیل صنعت دامپروری (زشگزا)
تحلیل صنعت دامپروری (زشگزا)

 

تحلیل نماد زملارد

شرکت ملارد شیر از شرکت های فعال در صنعت کشاورزی و دامپروری است. زملارد با در اختیار داشتن گاوداری های پیشرفته خود توان تولید ۳۰ هزار تن شیر خام در سال را دارد. محصولات تولید شده در این شرکت شیرخام، گوشت، تلیسه و کود محصولات زراعی است. از بین این تولیدات شیرخام از اهمیت بالاتری برخوردار بوده و سودآوری و فروش بیشتر این شرکت از تولید فروش شیرخام است.

زملارد که در یکسال اخیر وارد بازار بورس شده در حال حاضر بر روی قیمت ۲۸۰۰ تومان توانسته یک حمایت تشکیل دهد. هدف اول سهم در وهله اول محدوده ۳۵۰۰ تومان و پس از آن ۴۱۰۰ تومان است. در صورت مساعد بودن شرایط بازار و رشد این گروه قیمت در نهایت می تواند سقف قبلی خود را در قیمت ۵۵۶۰ تومان پس بگیرد.

تحلیل صنعت دامپروری (زملارد)
تحلیل صنعت دامپروری (زملارد)

 

 

تحلیل نماد زپارس

شرکت کشت و صنعت و دامپروری پارس در سال۱۳۶۶ با مشارکت بانک ملی و شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به منظور سرمایه گذاری و استفاده بهتر از ۱۸ هزار هکتار از اراضی شرکت کشت و صنعت مغان جهت کانال کشی و پمپاژ آب تاسیس شد. فعالیت اصلی این شرکت در زمینه تولید ذرت بذری ۷۰۴ ، کلزا، گندم ، زیتون، یونجه، ذرت، گلرنگ و همچنین در زمینه دامپروری است. این شرکت در دوره سه ماهه منتهی به ۹۹/۱۲/۳۰ به ازای هر سهم ۳۶۸ ریال سود محقق کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳۳% افزایش داشته است.

قیمت سهم در کانال مشخص شده در حال نوسان است. زپارس حمایت ۱۰۸۰۰ تومان را کف کانال دارد. هدف اول سهم میدلاین کانال در قیمت ۱۲۵۰۰ تومان و پس از آن سقف کانال است. هدف های بعدی سهم نیز به ترتیب ۱۵۴۰۰ و ۱۹۰۰۰ تومان است.

تحلیل صنعت دامپروری (زپارس)
تحلیل صنعت دامپروری (زپارس)

 

تحلیلگر : بهنام غفوری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *