0
09045730864

تحلیل غدیس ۱۲ دی ۱۴۰۰

در این مقاله تحلیل غدیس (شرکت پاکدیس) ارائه خواهد شد.

این تحلیل به درخواست کاربران وبسایت بورسنامه انجام شده است. در نتیجه هیچ توصیه ای به خرید یا فروش نداریم.

تحلیل “غدیس” توسط آقای هاتف شاملو ارائه شده است. در صورت نیاز می توانید از طریق نشانی صفحه اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید.

نشانی صفحه اینستاگرام : shamloo.24

کلیات تحلیل “غدیس”

شرکت غذایی پاکدیس با نماد “غدیس” با ارزش بازار ۱٫۷ همت و تعداد ۱٫۱۷ میلیارد سهم. با شناوری ۳۰% و سهام­داران عمده شرکت مادر تخصصی گسترش صنایع غذایی سینا (۴۵%) و بنیاد مستضعفان (۲۱%). در بازار اول فرابورس حضور دارد. و جزو شرکت های کوچک محسوب می­ شود.

فعالیت غدیس، تولید انواع آبمیوه (محصول اصلی و استراتژیک شرکت). تولید انواع نوشابه گازدار، انواع کنسانتره ، پوره و رب گوجه فرنگي، الکل و ماده ضدعفونی می­ باشد. که محصول اصلی در داخل به فروش می ­رسد و تقریبا تنها کنستانتره و پوره و رب گوجه فرنگی جزو محصولات صادراتی شرکت می­ باشد. عمده درآمد شرکت از فروش محصولات داخلی است.

علت عدم صادرات آبمیوه : هزینه حمـل آبمیوه به مقاصد صادراتی. باعث بالا رفتن هزینه­ های فروش (نسبت به فروش داخلی) شده. و شرکت برای دستیابی به سود مطلـوب مجبور به افزایش قیمت فروش به مشتـری می باشد. این موضـوع باعث می­ گردد که قدرت رقابت محصول آبمیوه نسبت به محصـول مشابه خارجی کمتـر باشد. این مـوضوع در کنسـانتره و پوره مـوضوعیت ندارد.

تحلیل غدیس

بررسی صورت های مالی “غدیس”

با توجه به صورت­ های مالی، نسبت جاری در حدود ۱ می­ باشد. که علت اصلی آن تسهیلات زیاد (نسبت به کل بدهی جاری) است. شرکت برای طرح توسعه و خرید مواد اولیه این تسهیلات را اخذ کرده نموده است. مدیریت شرکت برای کنترل و مدیریت آن برنامه­ های مناسبی پیش­ بینی کرده است. همچنین در بخش داراییها نیز موجودی مواد و کالا، رقم بااهمیتی است که قبلا به آن اشاره شد.

بررسی اهداف و آینده شرکت

مهمترین اهداف غدیس برای آینده به شرح موارد زیر می­ باشند :

  • ايجاد تنوع محصولات با نوآوري
  • افزايش سهم بازار در نوشيدني گازدار
  • مكانيزه نمودن خطوط بسته بندي خصوصاً قسمت انتهايي
  • مشاركت در توزيع با ساير شركتها
  • تقويت واحد تحقيقات و بازاريابي
  • يكي از عمده برنامه هاي آتي شركت كه در استراتژي هاي برنامه ميان مدت نيز به آن تاكيد شده است. توليد محصولات متنوع جهت تكميل سبد محصولات نهايي و همچنين كاهش ظرفيت خالي توليد مي­ باشد. و همانطوريكه قبلا نيز اشاره شده است توليد ماء الشعير يكي از همين برنامه­ ها مي­ باشد. ضمن اينكه شركت بصورت موازي با صاحبان تعدادي از برندهاي خارجي جهت توليد كارمزدي در خطوط توليد. جهت پوشش مناسب ظرفيت خطوط توليد خود در مذاکره مي­ باشد.

تحلیل غدیس

بررسی صورت سود و زیان غدیس

شرکت در سال گذشته مالی توانسته بود به ازای هر سهم (با سرمایه جدید)، ۱۰۵ تومان سود بسازد. در مجمع سالیانه ۴۵ تومان معادل ۴۳% سود ساخته شده را تقسیم نمود. با توجه به افزایش درآمد شرکت و سود ناخالص حدود ۳۵%. شرکت، امسال میتواند در حدود ۲۲۰ تومان سود بسازد.

در نتیجه P/E forward حدود ۶٫۷ را می­ گیرد (که برای یک شرکت غذایی بسیار ارزنده است). و P/E ttm نیز اکنون ۱۰٫۸ میباشد. با این سود پیش­ بینی شده، و P/E گروه غذایی که می­ تواند تا حدود ۱۵ محاسبه شود .(P/Ettm گروه در حال حاضر حدود ۲۰ می­ باشد)، غدیس می­ تواند تا محدوده قیمتی ۳۰۰۰-۳۳۰۰ تومان رشد را تجربه نماید.

قابل ذکر است که شرکت از دی­ ماه ۱۳۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰ در ۳ مرحله. افزایش نرخ روی آبمیوه (محصول اصلی) اعمال کرده است. که مجموعا در حدود ۳۵% شده است. و پیش­ بینی کرده است که تا پایان سال حدود ۲۰% تا ۳۰% دیگر نیز افزایش نرخ می­ گیرد. که قطعا در بخش درآمد شرکت تاثیر مناسبی خواهد داشت و باعث افزایش سود نیز خواهد شد.

 

تحلیل غدیس

طرح های توسعه “غدیس”

شرکت دارای چند طرح توسعه است که مهمترین آنها عبارتند از :

  • تجهيز خطوط بسته بندي قسمت انتهايي : كه با اجراي اين طرح علاوه بر صرفه جويي در هزينه نيروي انساني موجب افزايش ظرفیت تولید ، تنوع تولید و كيفيت بسته بندي نهايي محصولات خصوصاً پالت بندي و استرچ خواهد بود.
  • تبديل انبارهاي مخازن به سردخانه : با اجراي اين طرح امكان انبارش بيش از هشت هزار تن محصـول كنسانتره انواع محصـولات كشاورزي بدون محدوديت زماني و با حفظ كيفيت محصول ميسر خواهد شد.
  • پروژه افزایش ظرفیت برق از ۲ به ۴ مگاوات : جهت تامین برق مورد نیاز برای طرح های توسعه ای شرکت که در ۳ماهه اول سال به بهره برداری رسیده است.

 

بررسی گزارش ماه مرداد “غدیس”

تحلیل غدیس

تحلیل تکنیکال “غدیس”

تحلیل تکنیکال غدیس
تحلیل تکنیکال غدیس

 

تصویر فوق، نمودار سهام غدیس می باشد. سهم پس از برخورد به سطح مقاومتی ترسیم شده وارد فاز اصلاحی شده است. در حال حاضر دو سناریو می توانیم برای سهم داشته باشیم.

۱- پولبک به خط روند مقاومتی شکسته شده و شروع روند صعودی

۲- حرکت نوسانی و رنج زدن در محدوده ی فعلی

با توجه به اینکه سهم ریزش زیادی را تجربه کرده، بعید است مجدد حرکت ریزش سنگین دیگری را تجربه کند. در نتیجه احتمال حرکت نوسانی زیاد است. همچنین توجه داشته باشید برای اینکه روند سهم صعودی شود نیاز است آخرین قله ی تشکیل شده را بشکند. در نتیجه ورود کم ریسک به سهم پس از شکست آخرین قله (LH) در محدوده ی ۱۳۰۰ تومان خواهد بود.

 


تحلیل نماد پارس را اینجا بخوانید


نتیجه گیری نهایی

با توجه به آینده غدیس، برنامه­ های مدیریت در راستای پیشرفت و کاهش بهای تمام شده. افزایش صادرات، تنوع محصولات، تولید محصولات جدید و گسترش سبد محصولات. استفاده از حداکثر ظرفیت، توسعه کارخانه و دستگاه­های تولیدی، طرح­ های توسعه. سود پیش­ بینی شده بسیار مناسب، رفع کرونا و افزایش تقاضا در محصولات خوراکی. کوچک بودن و احتمال نوسانات شارپ­ تر. سرمایه­ گذاری با دید کوتاه­ مدت و میان­ مدت و حتی بلند مدت را جذاب ارزیابی می­ کنیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.