0
09045730864

تحلیل قاسم

در این مقاله تحلیل قاسم (شرکت قاسم ایران) ارائه خواهد شد.

این تحلیل به درخواست کاربران وبسایت بورسنامه انجام شده است. در نتیجه هیچ توصیه ای به خرید یا فروش نداریم.

تحلیل “قاسم” توسط آقای هاتف شاملو ارائه شده است. در صورت نیاز می توانید از طریق نشانی صفحه اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید.

نشانی صفحه اینستاگرام : shamloo.24

کلیات تحلیل “قاسم”

شرکت قاسم ایران با نماد “قاسم” با ارزش بازار حدود ۳ همت. و تعداد ۲٫۹ میلیارد سهم با شناوری ۱۴%. و تنها سهامدار عمده، شرکت صنعتی مینو، با سال مالی ۱۲/۲۹ در بازار دوم فرابورس حضور دارد. قاسم جزو شرکت ­های کوچک و متوسط به حساب می ­آید. فعالیت اصلی شرکت، پخش و فروش عمده محصولات غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، و شیرینی است. و شرکت ­هایی که فعالیتی شبیه به قاسم دارند، (بر خلاف گروه بندی سازمان) سهم ­های “پخش” و “دتوزیع” و “هجرت” و … هستند.

بررسی صورت های مالی “قاسم”

با توجه به صورت های مالی، نسبت جاری شرکت در حدود ۱ است. که بدلیل نوع فعالیتی که دارد، می ­باشد. و باقی رقبا (شرکت های مشابه) هم همین شرایط را دارند. در بخش بدهی ­های جاری رقم پرداختنی ­های تجاری بااهمیت است. که تقریبا به صورت ۵۰/۵۰ مربوط به اشخاص وابسته و سایر تامین کنندگان، می ­باشد.

همچنین در بخش دارایی­ های جاری نیز دریافتنی­ های تجاری و موجودی مواد و کالا، ارقام بااهمیتی هستند. که حجم عمده آن مربوط به مشتریان تجاری (تامین اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی و فروشگاه­ های زنجیره ­ای) و اسناد برگشتی از مشتریان تجاری است. که شرکت در قبال آنها وثایق معتبری اخذ کرده است. شرکت قاسم مقداری سرمایه­ گذاری­ های بلند­مدت هم در سهام مجموعه شرکت ­های مینو دارد.

در ضمن شرکت تا پایان سال ۱۳۹۸ هیچ­گونه تسهیلاتی نداشته است. ولی در سال ۱۳۹۹ حدودا ۴۸ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ بهره ۱۸% گرفته. که تا کنون ادامه داشته و به حدود ۵۰ میلیارد تومان رسیده است.

 

بررسی صورت دارایی ها و املاک

بخش دارایی های ثابت قاسم نکات جالب توجهی دارد. ارزش زمین های این شرکت پس از تجدید ارزیابی مبلغ  ۵۰۰ میلیارد ذکر شده است (بر اساس نظر کارشناس تجدید). با وجود لیست بلند بالای زمین ­ها (که به پیوست قرار گرفته است). و همچنین ساختمان ­ها و سوله­ های شرکت قاسم. این عدد قابل تامل است. زیرا در حال حاضر فقط یک زمین ۳۰۰۰ متری در پاسداران تهران، در حدود ۵۱۰ میلیارد تومان قیمت دارد.

بررسی صورت سود و زیان

در بخش سود و زیان، بزرگترین دلیل سود کم این نوع شرکت­ها، حاشیه سود آنها است که “قاسم” حاشیه سود ناخالص حدود ۱۲% دارد. البته سایر شرکت­ها مثل “دتوزیع” و “هجرت” و “پخش” هم تقریبا در همین محدوده هستند. این شرکت ها با کسر هزینه­ های مختلف، حاشیه سود خالص بسیار کمی را تجربه می ­کنند.

این مدل شرکت­ها به کارمندان بانک ها شباهت دارند. پول بسیاری مبادله می­کنند. ولی در نهایت با حقوق بسیار کمی نسبت به آن مبالغ، درآمد خود را رقم می­زنند (با احترام نسبت به تمام کارمندان بانک­ها). البته مدیریت شرکت برای کاهش هزینه ­های عمومی و اداری شرکت. که سهم بالایی از هزینه ­های شرکت می ­باشند، برنامه­ های مناسبی پیش ­بینی کرده است.

شرکت در سال گذشته توانست، سود ۹۶ تومانی بسازد که تقریبا ۴۳% آن غیرعملیاتی و از فروش سرمایه­ گذاری­ ها بود. و فقط ۵۵ تومان آن عملیاتی بود (بدلیل حاشیه سود خالص کم). در مجمع سالیانه نیز فقط ۱۰% آن معادل ۹٫۶ تومان را تقسیم کرد.

همچنین در ۳ ماهه اول سال ۱۴۰۰ نیز شرکت سود ۱۲ تومانی ساخته است (تماما عملیاتی). و با توجه به احتمال درآمد ماهانه در حدود ۵۲۰ میلیارد برای باقی سال و حاشیه سود ناخالص ۱۲%. و بدون احتساب فروش احتمالی سرمایه ­گذاری و درآمدهای غیرعملیاتی. احتمالا سودی بالغ بر ۹۵ تومان می­ سازد.

در نتیجه P/E forward حدود ۱۰٫۶ را می ­گیرد. و در حال حاضر P/E ttm در حدود ۱۶٫۵ است. و با توجه به P/E ttm گروه شرکت­ های توزیع و پخش، که بطور میانگین ۱۶ است. و این نوع شرکت­ ها می­توانند P/E تا حدود ۲۰ نیز داشته باشند. و همچنین احتمال درآمد غیرعملیاتی شرکت، قیمت سهم می­ تواند تا محدوده ۲۰۰۰ الی ۲۲۵۰ تومان نیز رشد را تجربه نماید.

تحلیل قاسم

افزایش سرمایه و سرمایه گذاری های “قاسم”

شرکت در سال گذشته افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی به میزان ۳۸۸% را انجام داده است. امسال نیز یک افزایش سرمایه از سود انباشته به میزان ۷۱% در دستور کار دارد (که مجوز آن صادر شد). البته در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۹۹ نیز یک شفاف سازی مبنی بر دستور کار قرار گرفتن انجام افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ­های استهلاک­ ناپذیر (طبقه سرمایه­ گذاری­ ها) در دستور کار شرکت قرار گرفته بود. که تا کنون دیگر شفاف سازی بابت آن ارائه نداده است.

شرکت قاسم در خرداد ماه ۱۴۰۰، اقدام به خرید ۲۰% از سهام شرکت آب معدنی رباط زاگرس کرده است. و باقی سهام را هم شرکت ­های گروه مینو خریداری کرده­ اند. که ارزش کل این شرکت مجموعا ۲۱۰ میلیارد کارشناسی شده بود. که مجموعه مینو کلا به مبلغ ۱۵۲ میلیارد تومان. به صورت مصالحه و در قبال پرداخت بدهی ­های بانکی آن شرکت. به مبلغ ۱۳۴ میلیارد تومان و پرداخت الباقی تا زمان ارائه مفاصا حساب شرکت مذکور. شرکت آب معدنی را خریداری کردند (زیر ارزش کارشناسی خریداری شد). و این شرکت فعال بوده و سود حاصل از عملیات آن نیز به میزان مالکیت هر کدام از مالکین جدید. به آنها پرداخت خواهد شد(سود غیرعملیاتی محتمل قاسم).

تحلیل قاسم

قاسم در آبان ۱۳۹۹ نیز دو قطعه زمین به صورت عرصه و عیان واقع در میدان فردوسی تهران.  با مساحت ۳۹۷۱ متر مربع، به عنوان دفتر شرکت قاسم ایران به مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان خریداری کرده است. همچنین در تیر ماه ۱۳۹۹ نیز ۱۰% از کارخانه قند فسا در استان فارس را به عنوان سرمایه ­گذاری، خریداری کرده است.

بررسی گزارش ماه مرداد “قاسم”

تحلیل قاسم

تحلیل تکنیکال “قاسم”

تحلیل قاسم

نمودار فوق، مربوط به سهام قاسم است. مهم ترین محدوده حمایتی، ۸۳۰ تومان می باشد. این محدوده با فیبوناچی پروجکشن ۱۰۰ درصد هم تلاقی دارد.

برای خرید کم ریسک سهام قاسم باید منتظر شکست مقاومت ۱۰۵۰ تومانی و تثبیت بالای این قیمت ماند. البته برای کسانیکه محافظه کارانه خرید و فروش می کنند.

هدف قاسم ۱۴۳۰ تومان خواهد بود.

 


تحلیل کزغال را اینجا بخوانید


نتیجه گیری نهایی

با توجه به تراکنش­ های بسیار زیاد شرکت، حاشیه سود تقریبا ثابت، احتمال سودسازی پیش ­بینی شده. دارایی ­های ملکی فراوان اعم از زمین و ساختمان. سرمایه ­گذاری ­های کوتاه ­مدت و بلند­مدت با بازده. فشردگی قیمت در نمودار و ذخیره انرژی فنری. افزایش سرمایه مناسب از انباشته، احتمال افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی مجدد از طبقه سرمایه ­گذاری ­ها و افزوده شدن بازیگران جدید به سهم. می­توان در قیمت ­های جذاب، با دید کوتاه ­مدت و میان ­مدت در این سهم سرمایه­ گذاری کرد.

تحلیل قاسم به حضورتان تقدیم گردید. امیدواریم مفید و کاربردی باشد.

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *