0
09045730864

تحلیل های وب

در این مقاله تحلیل “های وب” (شرکت داده گستر عصر نوین) ارائه خواهد شد.

این تحلیل به درخواست کاربران وبسایت بورسنامه انجام شده است. در نتیجه هیچ توصیه ای به خرید یا فروش نداریم.

تحلیل زکوثر توسط آقای هاتف شاملو ارائه شده است. در صورت نیاز می توانید از طریق نشانی صفحه اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید.

نشانی صفحه اینستاگرام : shamloo.24

کلیات تحلیل “های وب”

شرکت داده گستر عصر نوین با نماد “های وب” با ارزش بازار ۸٫۲ همت. و تعداد ۸٫۳ میلیارد سهم با شناوری ۳۵% در بازار اول بورس حضور دارد. سهامداران عمده های وب، شخص حقیقی (سید ایمان میری، نایب رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل) به میزان ۵۵%. و شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران به میزان ۴% هستند. های وب در گروه خود (اطلاعات و ارتباطات) بزرگ­ترین شرکت. و در کل بازار جزو شرکت ­های کوچک و متوسط قرار می­ گیرد.

“های وب” تنها شرکت کاملا خصوصی است. که به واسطه دارا بودن طیف وسیعی از پروانه­ های مخابراتی، قادر به ارائه انواع سرویس­ های ارتباطی و خدمات کامل مخابراتی (Total Solution) در هر دو حوزه ثابت و همراه، می­ باشد.

تحلیل های وب

بررسی صورت های مالی های وب

با توجه به آخرین صورت مالی که مربوط به ۳ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ است. نسبت جاری در حدود ۰٫۷ است که نشان دهنده ضعف شرکت در بازپرداخت بدهی ­های کوتاه مدت توسط دارایی ­های کوتاه مدتش است. که عمده این بدهی، تسهیلات دریافتی است که هزینه مالی سنگینی را بر دوش شرکت خواهد گذاشت.

همچنین باید توجه داشت که رقم پیش دریافت­ ها و پرداختنی ­های تجاری نیز بااهمیت هستند. که پیش دریافت ­ها پس از اجرای کامل بندهای قراردادهای مربوطه به درآمد تبدیل می­ شوند. و پرداختنی­ های تجاری شرکت که اکثرا بدهی به سایر تامین کنندگان می­ باشد. در بخش دارایی ­ها نیز رقم دریافتنی­ های تجاری بسیار بااهمیت هستند. و در حدود ۸۰% کل دارایی ­های جاری را تشکیل می­ دهند. که تقریبا ۴۰% آن مربوط به اشخاص وابسته و ۶۰% آن مربوط به سایر مشتریان می ­باشد.

بررسی صورت سود و زیان

در بخش سود و زیان، های وب در سال مالی گذشته، توانسته به ازای هر سهم ۸۷ تومان سود بسازد. که در مجمع فقط ۹ تومان یعنی معادل ۱۰% از آن را تقسیم کرده است. که این موضوع را می­ توان به تسهیلات زیادی که شرکت دریافت کرده، مرتبط دانست. بطور کلی میانگین سود ناخالص شرکت در سال­های گذشته حدود ۵۰% بوده است. احتمالا با درآمد امسال و کسر هزینه ­ها بتواند سودی در حدود ۱۱۰ تومان بسازد. و با فرض این سود P/E forward در حدود ۹ می­گیرد. با توجه به P/E گروه که در حدود ۲۵ است. و در نظر گرفتن محدوده P/E حدود ۱۵ تا ۱۸، قیمت سهم می­تواند تا حدود ۱۶۵۰ الی ۲۰۰۰ تومان رشد را تجربه کند. و P/E ttm نیز در حال حاضر ۹٫۷ می ­باشد.

قابل ذکر است که سود محاسبه شده با مفروضات درآمد میانگین ۷ ماه آینده در حدود ۲۳۰ میلیارد در هر ماه. و بسط دادن هزینه ­های مالی کنونی تا انتهای سال برآورد شده است. که البته شرکت یک افزایش سرمایه ترکیبی از انباشته و آورده با سلب حق تقدم دارد (در حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان). که افزایش از آورده در حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان می ­باشد. که با فروش حق تقدم­ های سلب شده، شرکت می­ تواند به منابع مالی دستیابی پیدا کند. و شاید از این طریق تسهیلات خود را کاهش داده و از هزینه ­های مالی زیاد جلوگیری نماید.

افزایش سرمایه و قراردادهای های وب

های وب در سال ۱۳۹۹ یک افزایش سرمایه ترکیبی از انباشته و تجدید به میزان ۱۰۸% داشته است. بخش دوم افزایش سرمایه با سرمایه فعلی در حدود ۱۸۰% می­ شود، که در بند بالا به آن اشاره شد.

شرکت قرارداد­ها و سرمایه­ گذاری­ها وافشاهای مختلفی در خلال یک سال گذشته داشته است. که هر کدام را بصورت جداگانه در کدال افشا کرده است. اعلام تمام آنها در این مقال نمی ­گنجد. برخی از مهم ترین این افشاها عبارتند از :

 • ایجاد پوشش صوت و دیتا
 • سرمایه ­گذاری در بیمه فردا (در شرف تاسیس)
 • خرید ملک توسط پارسان لین
 • تعدیل در قراردادهای قبلی
 • افزایش نرخ در خدمات ارائه پهنای باند
 • خرید تجهیزات برای زیرساخت پیام­رسان ­های بومی 

پروژه ها و ریسک ها و زیرمجموعه های های وب

از پروژه ­های در دست اجرای شرکت می­توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ایجاد شبکه دسترسی فیبر نوری
 • هوشمندسازی حمل و نقل جاده­ ای و راهداری
 • توسعه ظرفیت مرکز داده
 • فروش سیم ­کارت با برند “های ­وب”
 • ایجاد هم ­افزایی با سایر اپراتورها

از انواع ریسک­ های شرکت می­توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • ریسک نرخ ارز
 • ریسک رقابت
 • ریسک تغییر فناوری
 • ریسک شبکه ارتباطی
 • ریسک سیاسی
 • ریسک تامین تجهیزات
 • ریسک اقتصادی
 • ریسک رگولاتوری

شرکت­ های گروه ، آواسل، پارسان لین، پارس آنلاین و فناوری اطلاعات امن ­افزار هوشمند عصر نوین (هیرکانیا) می ­باشند. و شرکت­ های وابسته، آواکام، رایان تدبیر، پارس گیتی، رهام و بلوط می­ باشند. که شرکت مادر، سهام دار مستقیم و غیرمستقیم بخشی از کل این شرکت ­ها است.

بررسی گزارش ماه مرداد “های وب”

تحلیل های وب


تحلیل نماد زکوثر را اینجا بخوانید


 

تحلیل تکنیکال های وب

با توجه به نمودار، قیمت سهم پس از ریزش بازار بورس در مرداد ۱۳۹۹٫ در حدود ۶۲% ریزش را با نوسانات برگشتی مناسب، تجربه کرد. هم اکنون، پس از بازگشت بازار، رشدی در حدود ۲۵% را تجربه کرده است. که تقریبا از رشد اصلی بازار جامانده است. و با توجه شرایط نموداری قیمت سهم، و شکست و پولبک به ابر نزولی. و درگیر بودن با خط روند نزولی در محدوده ۱۰۵۰ تومان. به نظر محدوده ۹۰۰ تا ۹۵۰ تومان به هدف شکست خط روند نزولی و رشد تا محدوده­ های ارزندگی، مناسب می ­باشد. ولی نباید از احتمال ایجاد سقف دوقلو غافل شد. چون در صورت تایید آن. احتمال اصلاح تا محدوده خط روند صعودی بلند مدت (خط مشکی) در قیمت ۸۲۰ تومان، وجود دارد.

نمای نزدیک نمودار

تحلیل های وب

نتیجه گیری نهایی

با توجه به شرایط شرکت و داشتن طرح ­های توسعه، میزان احتمالی سود امسال. حمایت­ های سهامدار اصلی (مدیرعامل شرکت). جاماندگی از رشد اخیر بازار. و حمایت­ های داینامیکی و استاتیکی در محدوده ۹۰۰ تومان. با پذیرش ریسک هزینه ­های مالی شرکت و افزایش سرمایه احتمالی از آورده. سرمایه­ گذاری با دید کوتاه­ مدت و میان­ مدت، شاید بتواند مناسب باشد.

تحلیل های وب تقدیم حضورتان گردید. امیدواریم مفید و کاربردی بوده باشد.

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *