برای دریافت هدیه یک ماه اشتراک رایگان فیلترهای ویژه بورسنامه کافی است ثبت نام خود را تکمیل نمایید!! همین حالا کلیک کنید
0
09045730864

تحلیل پارس

در این مقاله تحلیل پارس(شرکت پتروشیمی پارس) ارائه خواهد شد.

این تحلیل به درخواست کاربران وبسایت بورسنامه انجام شده است. در نتیجه هیچ توصیه ای به خرید یا فروش نداریم.

تحلیل “پارس” توسط آقای هاتف شاملو ارائه شده است. در صورت نیاز می توانید از طریق نشانی صفحه اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید.

نشانی صفحه اینستاگرام : shamloo.24

کلیات تحلیل “پارس”

شرکت پتروشیمی پارس با نماد “پارس” با ارزش بازار ۱۲۳٫۴ همت و تعداد ۶ میلیارد سهم با شناوری حدود ۷%. و سهامداران عمده، پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با ۵۳٫۵%. گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) ۱۹%. و سرمایه­ گذاری غدیر (وغدیر) با ۱۸٫۵%، در بازار دوم بورس حضور دارد. و جزو شرکت ­های بزرگ محسوب می ­شود.

فعالیت شرکت، تولید گازهای اتان، پروپان، بوتان، پنتان، استایرن منومر و تولوئن می­ باشد. که تمام محصولات شرکت در داخل کشور ولی بر اساس نرخ­ های جهانی و فرمول مشخص و معادل ارزی با نرخ میانگین سامانه نیما محاسبه و به فروش می­ رسند. که مشتریان اصلی، شرکت­ های پتروشیمی داخلی هستند. این شرکت با ظرفیت اسمی ۴۲۴۹ هزار تن در سال در رده اول این صنعت و رتبه اول در شرکت­ های جهان، می باشد.

تحلیل پارس

بررسی صورت های مالی “پارس”

با توجه به صورت­ های مالی، نسبت جاری حدود ۲٫۵ است. که توانمندی شرکت در پرداخت بدهی­ های کوتاه مدت توسط دارایی­ های کوتاه مدت را نشان می­ دهد و بسیار مطلوب ارزیابی می­ شود. در بخش بدهی­ ها، عمده بدهی­ ها، پرداختنی­ های تجاری است. که عمدتا مربوط به شرکت­ های تامین کننده خوراک از جمله نوری، پارس جنوبی، مبین، بوعلی سینا و بندر امام می­ باشند. در ضمن شرکت هیچ ­گونه تسهیلاتی ندارد و موجودی نقد بسیار زیادی (نصف دارایی­ های جاری و در حدود ۱۲٫۶ همت) دارد.

همچنین در بخش دارایی­ ها نیز غیر از موجودی نقد (که بیان شد). دریافتنی­ های تجاری رقم بسیار بااهمیتی است. که حجم عمده آن مربوط به پتروشیمی های طرف معامله از جمله پتروشیمی جم،شرکت بازرگانی پتروشیمی، پتروشیمی­ های انتخاب، تخت جمشید، مروارید، و شازند می­ باشد. البته بر اساس شکایت مطرح شده پتروشیمی پارس از شرکت بازرگانی پتروشیمی. مبنی بر مطالبات ارزی، دادگاه رای به نفع پارس داده است. و شرکت بازرگانی پتروشیمی را محکوم به پرداخت مبلغ حدودا ۱۱۴ هزار دلار کرده است، که این دادگاه همچنان ادامه دارد.

افزایش سرمایه و معافیت مالیاتی “پارس”

شرکت دارای سود انباشته بسیار مناسبی نیز می­ باشد که پتانسیل افزایش سرمایه از این محل را نیز دارد. البته شرکت به تازگی پیشنهاد افزایش سرمایه از تجدید به میزان ۶۵۶۷% (واقعا قابل توجه است) را ارائه داده است. و منتظر اظهارنظر حسابرس و نهایتا صدور مجوز سازمان، می­ باشد.

شرکت در مورد معافیت مالیاتی نیز افشایی کرده است. که در آن احتمال ادامه معافیت مالیاتی شرکت محتمل شمرده شده است. که قطعیت آن را منوط به تایید اداره امور مالیاتی کشور کرده است.

بررسی طرح های توسعه شرکت

شرکت دارای چند طرح­ توسعه است که پیش­ بینی کرده اکثر آنها تا پایان سال ۱۴۰۱ به اتمام می­ رسند. به عنوان نمونه:

  • احداث تاسیسات تبدیل پروپان به PDH/PP (بزرگ­ترین طرح است، و تاریخ اتمام پایان ۱۴۰۲)
  • طراحی، خرید و نصب پکیج E-712
  • پروژه تزریق LPG به خط برگشتی

تحلیل پارس

بررسی صورت سود و زیان

در بخش سود و زیان، شرکت در سال گذشته توانسته بود به ازای هر سهم ۲۰۳۷ تومان سود بسازد. که در مجمع سالیانه ۲۰۰۰ تومان از آن، معادل ۹۸% را تقسیم کرده (بسیار تقسیم عالی بود). که به سرعت پس از مجمع، توسط افزایش قیمت سهم در عرض فقط ۱۰ روز کاری پوشش (هج) داده شد (خوش به حال سهامدارانش). شرکت در ۳ ماهه ابتدای امسال نیز توانسته است ۴۵۸ تومان سود بسازد. و احتمالا با محاسبات حدودی من (محتاطانه)، تا پایان سال بتواند در حدود ۲۴۰۰ الی ۲۶۰۰ تومان به ازای هر سهم سود بسازد (هیچ­گونه هزینه مالی و مالیاتی ندارد). که با توجه به قیمت ۲۰۵۶۰ تومان امروز و سود ۲۶۰۰ تومانی، P/Eforward حدود ۷٫۹ می­ گیرد و در حال حاضر P/Ettm حدود ۹٫۴ دارد.

بررسی گزارش ماه مرداد “پارس”

تحلیل پارس

تحلیل تکنیکال “پارس”

تحلیل پارس

 

تصویر فوق نمودار قیمت سهام پارس است. همانطور که مشاهده می کنید سهم مدت طولانی در یک محدوده مشخص در نوسان بوده است. و پس از شکست محدوده نوسانی (رنج) سنگین، رشد خوبی را تجربه نموده است. در حال حاضر درگیر فشار فروش در محدوده ی ۲۰ هزار تومان می باشد. سهم حمایت مهم ۱۹٫۳۰۰ تومان را پیش رو دارد. در صورت حفظ این حمایت، می توان هدف ۲۴٫۷۰۰ تومانی را در نظر گرفت.

توجه کنید در محدوده های اعلام شده حتما باید شرایط عرضه و تقاضای سهم را بررسی نمود.

 


تحلیل سهام قاسم را اینجا بخوانید


 

نتیجه گیری نهایی

با توجه به بنیاد بی­ نظیر پتروشیمی پارس، رتبه اول در سطح جهان در تولید این محصولات. درآمد بسیار عالی، سود ناخالص حدود ۲۸%. سود سازی عالی، تقسیم سود فوق­ العاده. نداشتن هیچ­ گونه تسهیلات، توانمندی شرکت در تامین مالی خود. معاف بودن از مالیات، نقدشوندگی عالی و حمایت سهامداران عمده. سرمایه­ گذاری با دید میان­ مدت و بلند­مدت، با خیالی آسوده را فراهم آورده است. (البته مهمترین ریسک­ ها، نوسانات نرخ ارز و قیمت­ های جهانی است که سهام­دار محترم، حتما باید در طول زمان، مورد بررسی قراردهد)

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *