0
09045730864

تحلیل کزغال

در این مقاله تحلیل کزغال (شرکت زغال سنگ پروده طبس) ارائه خواهد شد.

این تحلیل به درخواست کاربران وبسایت بورسنامه انجام شده است. در نتیجه هیچ توصیه ای به خرید یا فروش نداریم.

تحلیل کزغال توسط آقای هاتف شاملو ارائه شده است. در صورت نیاز می توانید از طریق نشانی صفحه اینستاگرام با ایشان در ارتباط باشید.

نشانی صفحه اینستاگرام : shamloo.24

کلیات تحلیل کزغال

شرکت زغال­ سنگ پروده طبس با نماد “کزغال” با ارزش بازار ۷٫۵ همت. با تعداد ۲ میلیارد سهم و با شناوری ۱۵٫۵%. و سهام­دار عمده صدر تامین (تاصیکو) با ۵۷% و شرکت بین­ المللی فولاد تجارت دالاهو با ۲۳%، در بازار اول فرابورس حضور دارد. کزغال در گروه خود، بزرگترین شرکت زغال­ سنگی و در کل بازار جزو شرکت­ های متوسط و کوچک محسوب می­شود. با توجه به اینکه زیر مجموعه تاصیکو است، زیرمجموعه تامین اجتماعی (شستا) نیز محسوب میشود. این شرکت در بهمن سال ۱۳۹۹ در بازار بورس عرضه اولیه شد و با کمک بازیگران و شرایط خاص بازار ۱۰۰% رشد را تجربه کرد. 

کزغال

بررسی صورت های مالی کزغال

با توجه به صورت­ های مالی، دارایی ­های جاری نسبت به بدهی ­های جاری کمی بیشتر است. و نسبت جاری حدود ۱٫۲۷ می­ باشد. (نسبت جاری نشان دهنده توانایی شرکت در بازپرداخت بدهی­ های کوتاه­ مدت از طریق دارایی­ های کوتاه مدت است). نسبت جاری کزغال تقریبا مناسب است ولی احتمال به مشکل خوردن شرکت، در صورت کمی خطا، وجود خواهد داشت. که با توجه به رقم بااهمیت دریافتنی­ های تجاری، می­توان دلیل آن را تفسیر کرد. پس حتما، باید طرف­ های حساب را از یادداشت ­های همراه، مورد بررسی قرار داد.

همچنین در بخش بدهی­ های جاری، سود سهام پرداختنی هم رقم بااهمیتی است (در حدود ۶۰۰ میلیارد تومان).  طبق وعده شرکت، از ابتدای آبان باید به حساب سهام­داران واریز شود. (که البته از حقوق مالکانه کسر شده و در بدهی­ ها اضافه شده است). در ضمن شرکت تسهیلات خیلی بااهمیتی نیز ندارد (مجموعا کوتاه و بلند­مدت ۷۸ میلیارد تومان) و با نرخ بهره ۱۱% هم دریافت کرده است.

بررسی صورت سود و زیان کزغال

شرکت در سال گذشته توانسته است ۴۱۱ تومان به ازای هر سهم سود بسازد. و در مجمع ۳۰۰ تومان آن را تقسیم کرده است (تقریبا ۷۲ %).  در ۳ ماهه امسال توانسته ۸۶ تومان یعنی ۵۶% بیش از مدت مشابه سال قبل، سودسازی کند. در نتیجه P/E ttm حدود ۸٫۵ برای کزغال ثبت شده است. با توجه به احتمال تکرار سود، سود سال ۱۴۰۰ را ۵۰۰ تومان می توان برآورد کرد. در نتیجه کزغال می تواند P/E forward حدود ۷٫۵ را به خود بگیرد. که البته حاشیه سود ناخالصش کمی افت کرده و از حدود ۵۵% سال گذشته به ۴۴% رسیده است. البته ناگفته نماند که روند سود ناخالص شرکت از سال ۹۵ تا ۹۸ در محدوده ۳۵% بوده و در سال ۹۹ به حدود ۵۶% رسیده بوده است و در کل روند مثبتی را طی کرده است.

افزایش سرمایه و طرح های توسعه

کزغال ۲ طرح توسعه به شرح زیر دارد:

  1.   اصلاح مدار تغلیظ کارخانه زغالشویی (با ۳۹% پیشرفت)
  2. خرید تجهیزات تمام مکانیزه ست دوم لانگوال (در حد طرح اولیه)

احتمالا برای اجرای آنها نقدینگی بیشتری نیاز دارد. این نقدینگی یا از طریق تسهیلات (پیش بینی شرکت دریافت تسهیلات ۲۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ است) و یا بوسیله ی افزایش سرمایه از آورده یا تسویه دریافتنی های تجاری تامین خواهد شد.

کزغال

نرخ فروش، محصولات و قراردادها

نرخ فروش محصولات کزغال، تابعی از میانگین فروش فولاد خوزستان (فخوز) و به میزان ۲۶٫۵ % از آن می باشد. پیش بینی شرکت مبنی بر افزایش نرخ کارمزد خدمات قراردادی و صادرات کنستانتره زغال. و خرید لوازم و تجهیزات، و تاثیر بر بهای تمام شده و هزینه های عمومی شرکت، می باشد. شرکت تقریبا تک محصولی و تولید کننده کنستانتره زغال سنگ است. و به غیر از سال ۹۷، صادراتی نداشته است. و تماما در داخل به فروش می رسد. همچنین روند فروش محصولات با نرخ ۱۰% در سال، رو به افزایش بوده. و شرکت امید به فعال شدن در بخش صادراتی را دارد.

 

کزغال در تیرماه، در ۲ مزایده عمومی در منطقه خراسان شرکت کرده که هنوز نتایج آن مشخص نشده است. قابل ذکر است که پس از درخواست شرکت مبنی بر ابطال بخشنامه سازمان مالیاتی، رای هیات وزیران به نفع شرکت صادر شده. و شرکت به مدت ۲۰ سال مشمول معافیت مالیاتی گردیده است. جالب این است که شرکت در کنفرانس های اطلاع رسانی، هرگونه افزایش سرمایه را رد کرده بود. و اعلام هر تصمیم را، منوط بر ارسال در کدال اعلام کرده بود. ولی به تازگی افزایش سرمایه ۷۵% از آورده را در کدال اعلام نموده است.

بررسی گزارش ماه مرداد کزغال

تحلیل کزغال

تحلیل تکنیکال کزغال

 

تحلیل کزغال
تحلیل کزغال

در تصویر فوق نمودار سهام کزغال را مشاهده می کنید. خط روند صعودی آبی رنگ و فیبوناچی ترسیم شده، نقاط مهم نمودار هستند. مقاومت مهم سهم را فیبو ۱٫۶۱۸ (محدوده ۴۲۵۰ تومان) در نظر بگیرید. حد ضرر نیز از دست رفتن خط روند صعودی می باشد. در صورت شکست مقاومت ۴۲۵۰ می توانیم شاهد قیمت ۵۳۰۰ تومان نیز باشیم.

 


تحلیل های وب را اینجا بخوانید


نتیجه گیری نهایی

با توجه به شرایط بنیادی شرکت و برنامه های بلندمدت توسعه و چشم انداز بلند مدت شرکت برای سال های آینده. و همچنین تورم و احتمال صادرات محصولات شرکت. می توان با دید میان مدت و بلندمدت در این شرکت سرمایه گذاری نمود.

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *