0
09045730864

ترید (Trade) کردن رمز ارز چیست؟

ترید (Trade) رمز ارز به معنی، خرید و فروش(معامله) ارز دیجیتال است.

ارزهای دیجیتال نوعی از اعتبار هستند که فقط به صورت دیجیتالی و الکترونیکی وجود دارد و نمی‌توان آن را در حالت فیزیکی پیدا کرد.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا به صورت کامل در مورد ارز دیجیتال صحبت کنیم. و در زمینه ترید (Trade) ارز دیجیتال نیز توضیحات کاملی را ارائه کنیم.

با مطالعه این مطلب از مجله بورسنامه می‌توانید با چگونگی شیوه معاملات ارز های دیجیتال آشنا شوید. بنابراین از شما دعوت می کنم که تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

به طور کلی مفهوم ارز دیجیتال چیست؟

رمز ارز ها ملموس نیستند و تنها می توان از طریق کامپیوتر یا والت های الکترونیکی متصل به اینترنت به آنها دسترسی پیدا کرد.

اما در مقابل ارز های دیجیتال، ارزهای فیزیکی هستند. مثل اسکناس و سکه‌ها که محسوس و ملموس اند. و معاملات تنها به وسیله صاحبان و دارندگان آنها، که مالکیت فیزیکی آنها را دارند، ممکن است.

رمز ارز ها نیز مثل بقیه ارزهای فیات استاندارد(دلار، یورو، …) برای خرید کالا و همین طور پرداخت هزینه خدمات استفاده می شوند.

رمز ارزها همه ویژگی های ذاتی ارز های فیزیکی را دارا هستند و به همین دلیل می توانند امکان انجام معاملات فوری را فراهم کنند.

برای مثال یک نفر که در کشور انگلیس زندگی می کند، می تواند مبلغی به رمز ارز را به یک نفر دیگر که در کشور استرالیا زندگی می کند، واریز کند. البته به شرط اینکه هر ۲ نفر این افراد به همان شبکه مورد نیاز برای معامله در ارز دیجیتال وصل باشند.

رمز ارز ها مزیت های بسیاری را ارائه می‌دهند. از آنجایی که پرداخت رمز ارز ها بین طرفین معامله و بدون احتیاج به واسطه صورت می گیرد، معاملات اغلب اوقات آنی و ارزان هستند.

این روش پرداخت در قیاس با روش‌های پرداخت قدیمی که شامل بانک‌ها میشد، بسیار بهتر و کاربردی تر است.

معاملات الکترونیکی بر پایه رمز ارز ها باعث حفظ تاریخچه معاملات و ایجاد شفافیت در آن ها می‌شود.

در ادامه این مطلب درباره ترید (Trade) رمز ارز توضیحات کاملی خواهیم داد.

ترید (Trade) رمز ارز به چه معناست؟

ترید (Trade) به معنای خرید و فروش رمز ارز (معامله ارز دیجیتال) است. هدف از ترید (Trade)، رسیدن به سود در بازه‌های زمانی متفاوت است.

همانطور که گفته شد، رمز ارز ها انواع متفاوتی دارند. کسانی که قصد انجام ترید را دارند، می‌توانند با توجه به استراتژی و تحقیقات خود درباره هر کدام از این ارزها، یکی از این رمز ارز ها را برای انجام معامله انتخاب کنند.

باید از این موضوع آگاه باشید که ترید (Trade) یا معامله با سرمایه گذاری تفاوت دارد.

تحلیل بازار های ارز دیجیتال

ترید (Trade) و سرمایه گذاری (HODL) چه تفاوت هایی با هم دارند؟

در سرمایه گذاری (HODL) معمولا افراد قصد دارند در یک فاصله زمانی نسبتا طولانی، با خرید و نگهداری دارایی‌هایی نظیر سهام، دلار، طلا، اوراق قرضه و… سود کسب کنند. اما هدف از انجام ترید (Trade)، خرید و فروش مکرر در بازار مالی، برای رسیدن به سود بالاتر است.

در حقیقت اهداف افراد هم در ترید (Trade) و هم در سرمایه گذاری (HODL)، به دست آوردن سود بیشتر است. اما برای رسیدن به این اهداف، افراد راه های متفاوتی را انتخاب می کنند.

 تریدر (Trader) به چه کسی می گویند؟

تریدر (Trader) یا معامله‌گر، فردی است که به خرید و فروش رمز ارز می پردازد تا به سود دست پیدا کند.

تریدر (Trader) برای انجام معامله، از نمودارهای قیمتی ارز ها و اخبار بازار ارز دیجیتال بهره می گیرد.

ویژگی های یک تریدر (Trader) حرفه‌ای چیست؟ 

  • قدرت بالایی در یاد گرفتن مطالب روز دنیا و تجزیه تحلیل آنها دارد.
  • به یک موضوع از تمام جوانب فکر می کند.
  • در انجام امور صبر و نظم بالایی دارد.
  • توانایی استخراج اطلاعات از نمودار های قیمتی را دارد.
  • در بازار و انجام معامله فعال است و به هیچ عنوان فقط نظاره گر نیست.
  • جهت بازار را به درستی تشخیص می دهد.

برای انجام ترید رمز ارز ها چه کاری باید انجام دهیم؟

در صورتی که مقداری پول در اختیار دارید و قصد دارید این مقدار پول را در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید، در قدم اول باید از صرافی شروع کنید.

در حقیقت صرافی‌ها باعث می‌شوند که دنیای امروز ما با دنیای رمز ارز ها در ارتباط باشد. همان گونه که آگاه هستید، صرافی‌های زیادی برای انجام عملیات ترید (Trade) وجود دارند.

صرافی هایی که برای انجام ترید رمز ارز ها انتخاب می کنیم باید ویژگی هایی داشته باشند. 

 

تریدر

آیا می دانید ویژگی های یک صرافی مورد اعتماد چیست؟ 

داشتن اعتبار

اول لازم است که اطمینان پیدا کنید صرافی مورد نظر شما در کشور و منطقه‌ی محل زندگی شما در دسترس باشد.

و اینکه این صرافی به شما اجازه ارائه سرویس دارد یا خیر.

برای نمونه بسیاری از صرافی‌ها مانند  Bittrex  و Bithumb  اجازه نمی دهند تا ایرانیان در این صرافی ها عضو بشوند. به  همین دلیل باید قبل از ثبت نام در صرافی بدانید! که کدام صرافی به کشور شما اجازه ایجاد حساب می دهد یا که اجازه نمی دهد.

بررسی تاریخچه صرافی 

برای بررسی تاریخچه و شهرت یک صرافی، لازم است که این نکته را در نظر بگیریم که آیا افراد از خدمات صرافی راضی هستند یا خیر؟ آیا تا به حال این صرافی هک شده است یا خیر؟ انجام معامله در آن تا چه حد امن است؟ آیا کسی تا حالا از این صرافی شکایت کرده است؟

 جهت بررسی نظرات کاربران درباره صرافی‌ها و به طور کلی بررسی شهرت و تاریخچه یک صرافی، شما می‌توانید به سایت‌های Twitter  و Reddit  مراجعه کنید.

بررسی کارمزد صرافی
لازم است نرخ مبادلات صرافی (کارمزد) مورد نظر خود را بررسی کنید. صرافی‌های متفاوت ممکن است، نرخ‌های (کارمزد های) مختلفی داشته باشند و لازم است که به این نکته توجه کنید.

بررسی امنیت صرافی

حتما لازم است که صرافی‌ای که انتخاب می کنید از شما  ID یا شناسه تایید هویت بخواهد.

هرچند امکان دارد انجام این کار زمان‌بر باشد. اما انجام معاملات شما در مقایسه با انجام معامله در یک صرافی ناشناس، به میزان زیادی امنیت بیشتری خواهد داشت.

برای ترید (Trade) رمز ارز باید اول صرافی مورد نظر خود را که امکان خرید و فروش ارز مورد نیاز را دارد انتخاب کنید.

توصیه می کنیم که در صرافی دارایی های خود را نگهداری نکنید. چون امکان دارد که صرافی مورد حمله هکر ها قرار گیرد و هک شود.

در حقیقت شما باید رمز ارز های خود را در والت نگهداری کنید. همانطور که در جریان هستید کیف‌ پول آدرسی روی زنجیره بلاکچین است که شما می‌توانید رمز ارز خود را به صورت آنلاین یا آفلاین در آن نگهداری کنید.

انواع ترید (Trade) رمز ارز

انواع ترید (Trade) رمز ارز به شرح زیر هستند:

روش معاملات روزانه

در این روش، خرید و فروش های متعددی در مدت یک روز انجام می شود. و برای کسب سود سعی بر این است که حرکات کوتاه مدت قیمتی زیر نظر گرفته شود. در این روش، معامله گران یا تریدر ها (Traders) به صورت روزانه وقت زیادی را در مقابل  کامپیوترهای خود می‌گذرانند و در اغلب اوقات همه ی معاملاتشان را در آخر هر روز خواهند بست.

روش اسکالپینگ

اسکالپینگ یکی دیگر از راهکار های خرید وفروش در مدت یک روز است که جدیدا طرفداران زیادی پیدا کرده است و بین افراد محبوب شده است. در روش اسکالپینگ سعی می شود از تغییرات کوچک قیمتی سودهایی حتی جزئی و کم به دست آورد.

در حقیقت روش اسکالپینگ بر روی خرید و فروش های بسیار کوتاه مدت تمرکز دارد.

اسکالپینگ بر این اصل استوار است که کسب سودهای کوچک به صورت پی در پی، باعث می‌شود ریسک محدود شود و برای معامله‌گران یا تریدر ها (Traders) فرصتی مناسب برای کسب سود بیشتر ایجاد گردد. اسکالپرها می‌توانند در طول یک روز، ده‌ها و حتی صدها خرید و فروش انجام دهند.

روش معاملات سویینگ

در روش معاملات سویینگ، تلاش به بهره بردن از افت و خیز های طبیعی چرخه قیمت‌ها می‌شود. معامله‌گران سویینگ هنگامی به سود دست می‌یابند که بتوانند زمان واقعی یک تغییر مطلوب در قیمت را پیش‌بینی نمایند.

آنها سعی می‌کنند بدون نظارت مداوم بر صفحه نمایشگر رایانه خود، یک تصویر کلی از معاملات را در نظر داشته باشد. به عنوان مثال، معامله‌گران سویینگ می‌توانند رمز ارزی را خریداری کنند و تا زمان رسیدن به نتیجه دلخواه، که ممکن است حتی هفته‌ها یا ماه ها طول بکشد، آن رمز ارز را نگه داری کنند.

نحوه تحلیل قیمت‌ها

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که آیا می‌توان حرکت‌های قیمت رمز ارز بیت کوین را پیش بینی کرد؟

در واقع هیچ فردی به طور دقیق قادر نخواهد بود تا قیمت بیت کوین را پیش بینی کند. اما با این حال بعضی از معامله‌گران یا تریدر ها (Traders)، الگوهای تشخیص، روش‌ها و قوانین خاصی را به کار می‌برند که به آنها کمک می‌کند در طولانی مدت به سود برسند.

هیچ فردی نمی تواند تمام معاملات خود را با سود به سرانجام برساند. معامله گران برای تحلیل قیمت‌های ارز های دیجیتال از ۲ روش تحلیل بنیادی (Fundamental analysis) و تحلیل تکنیکال (technical analysis) استفاده می‌کنند.

در ادامه درباره این ۲ روش توضیحاتی خواهیم داد پس همراه باشید.

 

انواع روش ترید

تحلیل بنیادی (Fundamental analysis) به چه معناست؟

در روش تحلیل بنیادی (Fundamental analysis) تلاش می‌شود با در نظر گرفتن یک تصویر کلی از روند، ارزش یک رمز ارز را پیش بینی کرد.

برای نمونه تحلیل بنیادی (Fundamental analysis) بیت کوین را در نظر بگیرید.

در تحلیل بنیادی این رمز ارز، همه موارد از جمله پیشرفت‌های فنی، مقررات جهانی و هر خبر یا موضوعی که بتواند بر موفقیت این رمز ارز اثر بگذارد، بررسی می‌شود.

کارشناس‌ها در روش تحلیل بنیادی (Fundamental analysis)، به ارزیابی ارزش بیت کوین به عنوان یک فناوری و نیروهای خارجی مربوط به آن خواهند پرداخت و به قیمت فعلی آن توجهی ندارند.

به عنوان مثال اگر کشور چین به طور ناگهانی بخواهد بیت کوین را ممنوع کند، از طریق تحلیل بنیادی (Fundamental analysis)، احتمال کاهش قیمت بیت کوین پیش بینی خواهد شد.

تحلیل تکنیکال (technical analysis) به چه معناست؟

افرادیکه تحلیل تکنیکال (technical analysis) می کنند، آمارهای بازار مثل حرکات قیمت در گذشته و حجم معاملات را بررسی می کنند.

با کمک تحلیل تکنیکال، افراد می توانند قیمت‌ها را پیش بینی کنند. در حقیقت در تحلیل تکنیکال تلاش می‌شود الگوها و روندهای قیمت مشخص گردد و بر طبق آنها نتیجه گیری شود که در آینده چه اتفاقی برای یک رمز ارز یا بازار ارز دیجیتال خواهد افتاد.

تحلیل تکنیکال (technical analysis) به شما کمک می کند بدون در نظر گرفتن ماجراهایی که در حال حاضر در جهان اتفاق می افتد، بتوانید حرکات قیمتی ارز های دیجیتال و اتفاقات آینده بازار های ارز دیجیتال را به درستی پیش بینی کنید.

البته در آخر این مطلب باید اشاره کنیم که به طور بدیهی هیچکس نمی تواند آینده را به درستی و دقیق پیش بینی کند. در حقیقت هیچ ضمانتی برای رسیدن به نتایج درست معاملات وجود ندارد. 

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *