0
09045730864

چگونه عرضه اولیه بخریم؟

عرضه اولیه یکی از آن موارد جذاب در دنیای معاملات بورسی است که در اغلب مواقع با سوددهی همراه است. در اصل عرضه اولیه، سهام شرکتی است که برای اولین بار پا به عرصه بازار بورس نهاده و اقدام به فروش سهام سازمان یا شرکت خود می‌کند. به تجربه ثابت‌ شده اکثریت عرضه‌های اولیه ارائه‌شده، با سوددهی همراه بوده و خرید آن به نفع سرمایه‌گذاران است. حال این پرسش مطرح می‌گردد که چگونه عرضه اولیه بخریم؟!

 

ارائه عرضه اولیه در بورس

سازمان‌هایی که به ارائه سهام شرکت‌های خود در بازار معاملات بورسی می‌پردازند، لزوماً تازه‌کار نیستند. بلکه ممکن است این شرکت‌های کوچک و بزرگ برای سالیان طولانی در عرصه‌های تجاری و اقتصادی فعال بوده ولی در برهه‌ای از زمان اقدام به فروش سهام خود برای اولین بار در بازار معاملات بورس می‌نمایند. به همین علت توصیه می‌شود عرضه اولیه بخریم تا با اتکا به پیشینه این سازمان‌ها به سود برسیم. بسیاری از این شرکت‌ها از جمله سازمان‌های بزرگ و قدرتمندی هستند که توانایی خود را در بازار نشان داده‌اند و عقبه‌ای موفق و نامی خوش از خود بر جای گذاشته‌اند.

 

IPO ، معادل لاتین عرضه اولیه
IPO ، معادل لاتین عرضه اولیه

 

خرید عرضه اولیه

گام اول برای هر کاری در معاملات بورسی، گرفتن کد بورسی است. تا زمانی که موفق به دریافت کد بورسی نشده‌ایم، امکان خرید و فروش سهام در این سامانه را نداریم. خرید و فروش هرگونه سهم برای افرادی که احراز هویت شده و دارای کد بورسی، نام کاربری و رمز عبور به سامانه‌های کارگزاری مطلوب خود هستند، آزاد است. ما با داشتن شرایط اولیه، امکان معامله داشته و می‌توانیم عرضه اولیه بخریم.

 


برای آشنایی با نحوه ثبت نام در کارگزاری و دریافت کد بورسی اینجا را کلیک کنید


 

پس از ورود به سامانه یا اپلیکیشن کارگزاری مربوطه، اخبار ارائه عرضه‌های اولیه به صورت آنلاین و از طریق پیام پشتیبان اعلام ‌شده و به‌ سرعت برای سرمایه‌گذاران اطلاع‌رسانی می‌گردد. این پیام‌ها حاوی اطلاعاتی در مورد قیمت و تاریخ فروش بوده تا بتوانیم در زمان تعیین‌شده عرضه اولیه بخریم. تعداد این نوع سهم‌ها محدود بوده و در طول سال به تعداد مشخصی در معرض فروش قرار می‌گیرند. اطلاع‌رسانی در مورد عرضه‌های اولیه، در کانال خبری و سایت‌های بورسی نیز انجام می‌گیرد.

 

 

مراحل خرید عرضه اولیه

  • پیگیری اطلاعیه‌ها

در اطلاعیه‌های معرفی عرضه اولیه، نام شرکت عرضه‌کننده سهام، تاریخ این فروش، حداکثر حجم قابل‌خرید و بازه قیمتی در نظر گرفته‌شده برای آن اعلام ‌شده و به اطلاع سهام‌داران می‌رسد. کارگزاری در صورت گرفتن وکالت از سهامدار، مسئول خرید سهام اولیه به تعداد قابل‌عرضه و قیمت تعیین‌شده است. اگر تصمیم‌گیری در رابطه با اینکه عرضه اولیه بخریم به نتیجه برسد، می‌توانیم این وظیفه را به کارگزاری محول کنیم.

  • افزایش حساب مالی سامانه

جهت سفارش و خرید سهام عرضه اولیه، نیاز است تا به‌صورت پرداخت آنلاین حساب معاملاتی خود را شارژ کنید. به دو صورت آنلاین و حضوری امکان شارژ حساب وجود دارد؛ پرداخت آنلاین یا درج شماره فیش بانکی. در مورد پرداخت آنلاین پس ‌از آن‌که تصمیم گرفتیم عرضه اولیه بخریم، به قسمت پرداخت آنی رفته و با وصل شدن به اینترنت و پرداخت کارمزد بانکی، اقدام به افزایش موجودی می‌کنیم. اما درصورتی‌که ترجیح دادیم پرداخت را حضوری و در بانک انجام دهیم، می‌بایست شماره فیش بانکی را در قسمت تعیین‌شده، درج کرده و افزایش اعتبار داد.

  • اعلام زمان ثبت سفارش عرضه اولیه

ناظر سایت در روز تعیین‌شده، اقدام به اطلاع‌رسانی جهت خرید عرضه اولیه نموده و در ابتدایی‌ترین ساعات کاری این پیام را در سامانه یا نرم‌افزار اختصاصی هر کارگزاری درج می‌نماید. بدین ترتیب توصیه می‌کنند تا عرضه اولیه بخریم. سرمایه‌گذاران باید پس از چک کردن پیغام‌های صندوق ناظر سایت، به ‌دقت اطلاعات ضروری در مورد تاریخ، تعداد کل سهام قابل عرضه، بازه قیمتی، سهمیه هر فرد جهت خرید این نوع سهام و ساعت امکان ثبت سفارش را مشاهده کرده و سپس اقدام به خرید نمایند.

  • مشاهده در سبد سهام

سهام خریداری‌شده در سبد سهام هر شخص قابل‌مشاهده می باشد. بدین ترتیب عملیات خرید و تخصیص به هر کد بورسی انجام می‌گیرد. تمامی اطلاعات پیرامون تعداد سهم، قیمت اولیه و فروشنده سهام در سبد مربوطه مشخص بوده و قابل قیاس با اطلاعات آینده خواهد بود. راه دیگر برای خرید عرضه اولیه، اختصاص مسئولیت به خود کارگزاری است. در این خصوص توافق‌نامه‌ای مبنی بر داشتن این اختیار بین کارگزاری و سهام‌دار برقرار می‌شود.

 

سوددهی عرضه اولیه

یکی از اولین سؤالات و حرکت‌های مالی که سرمایه‌گذاران تازه‌نفس و بورس‌بازان مبتدی انجام می‌دهند، تصمیم‌گیری در مورد آن است که عرضه اولیه بخریم یا نه! کارشناسان مالی بسیاری توصیه به خرید داشته و این نوع سهم‌ها را امن‌ترین موارد برای سوددهی هرچند اندک می‌دانند. در واقع سهام اولیه تا چندین روز پس از خرید نیز قابل‌افزایش سهم بوده و قابلیت خرید و فروش دارد. به‌ طور معمول سهام اولیه تا زمانی که صف خرید دارد، قابل نگه‌داری است. اما باید در زمان مناسب باید هوشمندانه فروخته شود. معمولاً محدودیت خرید این نوع سهم‌ها هم همان روز اول عرضه است. وگرنه روزهای آتی امکان خرید البته با تغییر قیمت امکان‌پذیر است. قیمت سهام عرضه اولیه، بسته به ارزنده بودن سهم و جو ایجادشده برای خرید آن در بازار متفاوت بوده و محدوده خرید و فروش مشخصی دارد.

 


با ثبت نام و خرید سهام در کارگزاری ایساتیس پویا، خدمات آکادمی بورسنامه را با تخفیف دریافت خواهید کرد

هم اکنون از طریق لینک زیر ثبت نام کنید

لینک ثبت نام


 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *