0
09045730864

داده های درون شبکه ای

داده های درون شبکه ای

آیا تا به حال درباره داده های درون شبکه ای چیزی شنیده اید؟ درباره ی تاثیر این داده ها بر روند قیمتی بیتکوین چه می دانید؟

در این مقاله داده های درون شبکه ای را بطور ساده و روان توضیح خواهیم داد. همچنین در رشته مقاله های بعدی به توضیح انواع و کارکرد این داده ها خواهیم پرداخت.

حتما همراه ما باشید و این مقاله را برای دوستان خود نیز ارسال کنید.

چرا داده های درون شبکه ای اهمیت دارند؟

در بازارهای مالی انواع مختلفی از تحلیل ها وجود دارند. بعنوان مثال تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، تحلیل اقتصاد کلان، تحلیل اقتصاد بین الملل و … . 

اما بازار رمز ارزها با کمی تفاوت در میان بازارهای مالی سنتی ظاهر شده است. باید این نکته را همیشه مد نظر داشته باشید که فلسفه ی وجودی رمز ارزها، فناوری بلاکچین است. بنابراین قطعا بیشترین تاثیر در روند قیمتی رمزارزها مربوط به تغییرات بلاکچین آن رمز ارز خواهد بود.

 


برای آشنایی بیشتر با فناوری بلاکچین، این مقاله را بخوانید


 

بعنوان مثال هدف پروژه Polygon یا همان ارز Matic، افزایش مقیاس پذیری بلاکچین اتریوم بود. با توجه به اینکه بزرگترین مشکل بلاکچین اتریوم نیز مقیاس پذیری پایین آن می باشد، پروژه Polygon به سرعت مورد قبول فعالان بازار قرار گرفت و رشد خوبی کرد.

 


اگر در مورد مقیاس پذیری اطلاعاتی ندارید، حتما این مقاله را بخوانید


 

البته مثالی که زده شد ارتباطی به داده های درون شبکه ای نداشت. صرفا تمثیلی از ارتباط روند قیمتی رمز ارزها با فناوری پایه ای آنها (یعنی بلاکچین) بود.

بنابراین ما در بازار ارزهای دیجیتال با گونه جدیدی از داده ها مواجه هستیم. این داده ها منشا بلاکچینی دارند و به نوعی وضعیت شبکه بلاکچین یک رمز ارز را نشان می دهند.

این داده ها به ما نشان می دهند شبکه بلاکچین مورد بررسی از نظر فعالان بازار چه میزان اعتبار و مقبولیت دارد. همانطور که می دانید طی تحقیقات صورت گرفته، مهمترین عامل تغییر قیمت یک رمز ارز، دیدگاه عمومی نسبت به آن رمز ارز است. این دیدگاه نیز با توجه به عملکرد شبکه ی آن رمز ارز شکل می گیرد. بنابراین بررسی داده های درون شبکه ای به منزله ی بررسی دیدگاه عمومی نسبت به بلاکچین یک رمز ارز نیز می باشد.

 

داده های درون شبکه ای چه داده هایی هستند؟

 

حتما شنیده اید که تحلیلگران از تغییرات تعداد آدرس های بیتکوین با موجودی بیش از  ۱۰۰۰ بیتکوین صحبت می کنند. و یا تغییرات کیف پول ماینرهای شبکه را مورد بررسی قرار می دهند. 

در واقع تحلیلگران به بررسی تغییرات شرایط یک رمزارز با توجه به فعل و انفعالات صورت گرفته توسط سرمایه گذاران آن رمز ارز می پردازند.

بعنوان مثال رفتار ماینر ها در مواقع کاهش و یا افزایش قیمت بیتکوین تاثیر زیادی در آینده قیمتی بیتکوین خواهد داشت.


اگر اطلاعاتتان در مورد بیتکوین کامل نیست این مقاله را حتما بخوانید


 

بنابراین می توانیم اینطور تعریف کنیم :

داده هایی که مربوط به تغییرات وضعیت شبکه ی یک رمز ارز ناشی از فعالیت سرمایه گذاران باشند، داده های درون شبکه ای هستند. به این داده ها در زبان انگلیسی On-Chain Data گفته می شود.

 

کدام شبکه ها را باید بررسی کنیم؟

مسلما بررسی تمامی بلاکچین های موجود میسر نیست. به فرض میسر بودن کارایی نیز نخواهد داشت.

بنابراین باید شبکه هایی را بررسی کنیم که تغییرات شان برای بازار مهم باشد.

اهمیت یک بلاکچین با توجه به سهم آن ارز از بازار مشخص می شود. بعنوان مثال در حال حاضر ۴۰ درصد ارزش بازار مربوط به بیتکوین می باشد. و یا ۲۰ درصد ارزش بازار مربوط به اتریوم است. بنابراین می توانیم این نتیجه را بگیریم که :

در حال حاضر مهم ترین بلاکچین ها برای فعالین بازار، بلاکچین دو رمز ارز بیتکوین و اتریوم است. در نتیجه برای بررسی داده های درون شبکه ای باید داده های مربوط به این دو ارز را بررسی کنیم.

 

برای بررسی داده های شبکه اتریوم و بیتکوین می توانیم از دو وبسایت مرجع زیر استفاده کنیم :

  1. وبسایت گلس نود به نشانی  WWW.GLASSNODE.COM
  2. وبسایت کریپتو کوانت به نشانی WWW.CRYPTOQUANT.COM

البته برای بررسی داده های درون شبکه ای باید با اصطلاحات موجود در این زمینه آشنایی داشته باشید. در مطالب بعدی تعاریف و اصطلاحات رایج در این زمینه را شرح خواهیم داد. پس همراه ما باشید و دوستان خود را به پیگیری این رشته مقالات دعوت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.