0
09045730864

درگاه ذینفعان بورس چیست؟

شاید تابه‌حال نام درگاه ذینفعان بورس را شنیده باشید ولی درباره آن چیزی ندانید. بازار سرمایه یکی از بازارهای مالی بوده که با عنوان بازار بورس اوراق بهادار نیز شناخته می شود. اصلی‌ترین کار این مجموعه برقراری ارتباط میان سرمایه‌داران خرد و کلان چه حقیقی و چه حقوقی در راستای انجام معاملات است.

 

بازار سرمایه و بازار پول چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

۱- در بازار پول از حواله‌ها، سپرده‌ها و وام‌ها استفاده می‌شود. این در حالی است که در بازار سرمایه از اوراق عرضه و مشارکت استفاده می‌شود.

۲- در بازار پول معمولاً اهداف سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت یا یک‌ساله و یا حتی کمتر است. اما در بازار سرمایه این کار به گونه دیگری انجام می‌شود. یکی از اهداف سرمایه‌گذار در این بازار سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت است.

در ادامه در رابطه‌ با درگاه ذینفعان بورس با هم صحبت می‌کنیم. لطفاً تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

مزایای بازار سرمایه

در ابتدای کار و قبل از توضیح درگاه ذینفعان بورس دررابطه‌با اهمیت و مزایای بزرگ بازار سرمایه صحبت می‌کنیم.

۱– تأثیر بازار سرمایه بر جامعه و کل کشور: خریدوفروش برخی اوراق و سهام‌ها در بازار سرمایه اغلب به ایجاد اشتغال و درآمد می‌انجامد.

۲– سوددهی کلان: بازار سرمایه برخلاف دیگر بازارها مثل طلا، ملک و ماشین که همیشه در حال نوسان هستند و نمی‌توان از سوددهی آن اطمینان حاصل کرد، فقط با داشتن کمی دانش مالی و آماری، در اکثر موارد می‌توان به سودهای کلان دست پیدا کرد.

۳- بازاری شفاف: بازار سرمایه قابلیت رهگیری سهم و نحوه رشد آن را دارد. به‌طوری‌که می‌توان هر زمان در مورد آن اطلاعات کسب کرد.

 

اهداف درگاه ذی‌نفعان بورس

درگاه ذینفعان بورس با هدف ارائه خدمات به سهام‌داران و ذینفعان بورس مثل ناشران و دیگر مجموعه‌ها و همچنین ایجاد شفافیت در بازار سرمایه ایجاد شده است. این سامانه با نام ddn  و به آدرس اینترنتی ddn.csdiran.ir​ شناخته می‌شود. این درگاه از سوی سازمان بورس برای سهام‌داران و ذی‌نفعان مربوطه ایجاد شده است.

از مزیت‌های مهم این سامانه دریافت بسیاری از خدمات ارائه شده از سمت سازمان بورس به‌صورت غیرحضوری است. نکته حائز اهمیت درگاه ذینفعان بورس سجامی بودن کاربران برای ورود به آن است که در پاراگراف‌های بعد به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

سجام چیست و چگونه باید سجامی شد؟

سامانه سجام به آدرس www.sejam.ir به‌منظور دریافت کد بورسی یا کد معاملاتی طراحی شده است. کاربران برای فعالیت در بازار سرمایه ملزم هستند که در این سامانه ثبت کنند. پس از انجام مراحل ثبت‌نام (۱- ثبت اطلاعات هویتی ۲- ثبت نشانی منزل و محل کار ۳- ثبت اطلاعات بانکی) کد پیگیری خود را دریافت خواهید کرد. برای سجامی شدن اولین و مهم‌ترین مرحله مالکیت شماره همراه است. در صورت عدم مالکیت شماره همراه کد پیگیری برای شما صادر نخواهد شد.

 همچنین باید احراز هویت این سامانه (حضوری و غیرحضوری) را  انجام دهید. در صورت عدم صدور کد معاملاتی (بورسی) نمی‌توان به درگاه ذینفعان بورس وارد شد.

 


برای آموزش احراز هویت سامانه سجام این مقاله را بخوانید


خدمات درگاه ذی‌نفعان بورس شامل موارد زیر می‌باشد

  • دارا: بخشی از درگاه ذینفعان بورس بوده که دارای زیر مجموعه‌هایی است که مختصر توضیح داده خواهد شد.
  • سبد دارایی: در این قسمت ما یک نمای کلی از صورت وضعیت سهام‌های خریداری شده خود را می‌توانیم ببینیم که در ردیف‌های مجزا چیده شده‌اند. ستون‌هایی نیز در این جا وجود دارند که جزئیات سهم خریداری شده مثل کد سهام‌داری، ارزش ریالی سهام خریداری شده، تعداد سهم، نام شرکت و نماد شرکت را نشان می‌دهند.
  • دریافت سود: در این قسمت سودهای تقسیمی توسط شرکت‌ها نمایش داده می‌شوند.
  • گزارش معاملات: این قسمت تمامی معاملات انجام شده در بازار سرمایه چه خرید و چه فروش را با جزئیات نمایش می‌دهد.
  • شرکت در مجامع شرکت‌ها و رأی‌گیری‌های آن: منظور از مجامع یعنی گردهمایی مدیران و سهام‌داران شرکت و جلسه برای بررسی تراز مالی شرکت، صورت سود و زیان و بررسی عملکرد سالانه شرکت
  • کارگزار ناظر: این قسمت کارگزارهای ناظر بر سهام ما را نشان می‌دهد.
  • مشاهده وضعیت روز بازار: در این قسمت می‌توانیم وضعیت بازار بورس را رؤیت کنیم. برای مثال شاخص‌های بازار امروز چگونه بوده، چقدر رشد داشته و چقدر ریزش، ارزش معاملات چقدر بوده است.
  • مشاهده وضعیت سهام عدالت: وضعیت سهام عدالت را نشان می‌دهد.
  • میز خدمت الکترونیک: این پنل برای ثبت درخواست در بازار سرمایه تعبیه شده که دارای تعداد زیادی گزینه است. که شامل گزینه اصلاح مشخصات، انتقال دارایی‌ها، درخواست وکالت‌نامه برای فروش اوراق بهادار، درخواست رفع ممنوعیت خریدوفروش، ارسال شکایت، پیشنهاد و انتقاد است.

 

نتیجه‌گیری

درگاه ذینفعان بورس به منزله آسان‌تر کردن معاملات و شفاف‌تر شدن آن‌ها طراحی و توسعه داده شده که می‌توان آن را اقدامی بسیار خوب در زمینه رشد بازار سرمایه دانست. قابلیت‌های این سامانه گامی بزرگ در راستای شفافیت هستند. امیدواریم که از مطالب گفته شده بهره لازم و کامل را برده باشید.

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *