0
09045730864

ریسک خرید سهام چقدر است؟

ریسک خرید سهام امری اجتناب‌ناپذیر است. سهام، اوراق قرضه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری متداول‌ترین نوع سرمایه‌ گذاری ها هستند. اما هیچ تضمینی برای سودآوری هنگام خرید سهام وجود ندارد. این موضوع سهام را به یکی از پرخطرترین سرمایه‌گذاری ها تبدیل می‌کند. اگر شرکتی خوب عمل نکند، سهام آن احتمال افت قیمت دارد و سرمایه‌گذاران ضرر خواهند کرد.

هنگامی که در یک سهام سرمایه‌گذاری می‌کنید، احتمال از دست دادن سرمایه تان وجود دارد. بنابراین، قبل از خرید سهام، ریسک‌ها را بررسی کنید و سپس در مورد پذیرش آن‌ها تصمیم بگیرید.

 

همیشه باید ریسک خرید سهام را در نظر گرفت
همیشه باید ریسک خرید سهام را در نظر گرفت

 

شناسایی انواع ریسک‌ خرید سهام

بازده و سود تضمینی نیست. هر چند سهام در طولانی‌مدت عملکرد خوبی خواهد داشت، اما باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد که در بازه‌های زمانی متفاوت از سهام درآمد کسب کنید. اگرچه موارد مختلفی می‌توانند در ارزیابی سهام به شما کمک کنند. اما هیچکس نمی‌تواند دقیقاً عملکرد سهام را در آینده پیش‌بینی کند. هیچ تضمینی برای افزایش قیمت یا پرداخت سود سهام وجود ندارد. حتی تضمینی برای باقی ماندن یک شرکت در عرصه تجارت وجود ندارد.

احتمال ضرر وجود دارد. قیمت سهام ممکن است اغلب و به دلایل زیادی تغییر کند. شما باید این موضوع را بپذیرید که ممکن است هنگام خرید و فروش سهام سرمایه خود را از دست دهید. به‌خصوص اگر قصد سرمایه‌گذاری طولانی مدت ندارید.

صحبتی در مورد نوسانات

در بورس اوراق بهادار همیشه فراز و نشیب‌هایی وجود دارند. قیمت سهامی که با سرعت زیاد و به دفعات بسیار تغییر می‌کند، “بی ثبات‌تر” و با ریسک بیشتری است. به خصوص اگر مجبور باشید پول خود را در بازه زمانی کوتاه‌تری از بازار بورس بردارید. نگاه کردن به نوسانات روزانه قیمت سهام کافی نیست، بلکه باید بیشترین ضررهای ماهانه یا سه‌ماهه ثبت شده را بررسی کنید. نوسانات به روش‌های دقیقی اندازه‌گیری می‌شوند:

 

انحراف معیار

اینکه قیمت سهام در گذشته به‌طور متوسط چقدر نسبت به میانگین قیمت آن، بالا و پایین رفته را اندازه‌گیری می‌کند. این عدد هرچه بزرگ‌تر باشد، نوسانات بالاتری را نشان می‌دهد.

 

بتا

عملکرد سهام را در مقایسه با یک معیار مشخص اندازه‌گیری می‌کند. بتا ۱ به شما می‌گوید که یک سهام با کل بازار بالا و پایین می‌رود. سهامی که بتای آن بین ۰ تا ۱ است، فراز و فرودهای کمتری دارد. بتا بیشتر از ۱٫۰ نوسانات قیمت گسترده‌تری دارد. سهام با بتای منفی بر خلاف شاخص حرکت می‌کند و در این صورت ریسک خرید سهام پایین‌تر است.

 

نوسات قیمت سهام را بررسی کنید
نوسات قیمت سهام را بررسی کنید

 

دو روش مدیریت ریسک‌ سهام

دو روش مختلف برای مدیریت کردن ریسک سهام وجود دارد که به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

۱- داشتن سبد سهام متنوع

با خرید سهام از شرکت‌ها با ویژگی‌های مختلف، ممکن است بتوانید از افت ارزش کل سبد سهام خود بکاهید. ویژگی‌هایی که می‌توانید در نظر بگیرید شامل موارد زیر هستند:

نوع صنعت – در حالی که ممکن است شرکت‌های یک صنعت خاص با مشکل روبرو شوند، شرکت‌های صنعتی دیگر ممکن است عملکرد خوبی داشته باشند. به‌عنوان مثال، در حالی که سهام فناوری در حال افزایش هستند، ممکن است سهام انرژی کاهش یابد.

اندازه شرکت – سرمایه‌گذاری در یک شرکت کوچک‌تر و جدیدتر می‌تواند پتانسیل رشد بالاتری را ایجاد کند. اما معمولاً از یک شرکت بزرگ‌تر و با ثبات‌تر با سابقه طولانی و خوب ریسک بیشتری خواهد داشت. با داشتن سهام در شرکت‌های با اندازه‌های مختلف می‌توانید ریسک خرید سهام را کاهش دهید.

نوع سهام – قبل از تصمیم‌گیری در مورد سهام یا سبد سهام، بررسی کنید که این سهام با بقیه سرمایه‌گذاری‌ها، اهداف مالی و تحمل ریسک شما تا چه اندازه متناسب است. درباره ریسک‌های سرمایه‌گذاری و اینکه چگونه متنوع‌سازی می‌تواند به کاهش ریسک کمک کند، اطلاعات کسب کنید.

 

۲- سرمایه‌گذاری برای بلند مدت

بورس اوراق بهادار از لحاظ تاریخی عملکرد خوبی داشته است. اگر سهام را با پولی خریداری کنید که احتمالا به زودی به آن نیاز داشته باشید، ممکن است مجبور شوید در دوره‌ای که قیمت سهام پایین است، بفروشید. اگر با قیمت بالا بخرید و قیمت کم بفروشید، ضرر می‌کنید.

 

برای خرید سهام از متخصصین مشورت بگیرید
برای خرید سهام از متخصصین مشورت بگیرید

 

نتیجه‌گیری

اگر در مورد سرمایه‌گذاری در بورس چیزی نمی‌دانید، سهام خریداری نکنید. ریسک خرید سهام  ممکن است ارزش آن را نداشته باشد. با این حال با تنوع در سبد خرید، سرمایه‌گذاری بلندمدت و مشورت با افراد خبره و متخصص بازار سهام می‌توانید از میزان ریسک بکاهید.

 

 

 


گروه بورسنامه به سرمایه گذارانی که قصد ورود به بازار سرمایه را داشته اما دانش یا وقت کافی برای این کار را نداشته باشند، انواع خدمات آموزشی و مشاوره را ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با پشتیبان سایت در تماس باشید


 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *