0
02166950570

سفته بازی چیست؟

سفته بازی چیست ؟

 

تعریف سفته بازی

سفته بازی(speculation) یکی از روش‌های متداول معامله در همه بازارهای مالی دنیاست . سفته‌ بازی یعنی انجام معامله ای که در آن ریسک زیادی برای از دست دادن تمام یا بخشی از مبلغ سرمایه‌گذاری شده‌ی اولیه وجود دارد و در مقابل انتظار می‌رود که سود قابل توجهی از نوسانات کوتاه مدت و میان مدت بدست آید.

سفته بازها در چه بازار های حضور دارند؟

 سفته بازها در همه بازارها خصوصاً در سهام ،اوراق قرضه، قرارداد آتی ،ارزها، املاک و مستغلات ،مشتقات ،طلا ،خودرو، محصولات کشاورزی ،هنرهای زیبا، کلکسیون ها و…. نوسانات قیمت را به دقت بررسی می کنند.

 

سفته باز کیست ؟

افراد حقیقی یا حقوقی هستند که با مطالعه و بررسی دقیق نوسانات قیمت در بازارهای مختلف برای کسب سود، معاملات پرریسک انجام می دهند. سفته بازان ریسکی بیش از ریسک معمول بازار را متحمل می شوند و با خرید و فروش های مداوم در ایجاد نقدینگی در بازار نقش دارند.

سفته بازان سهامی را می خرند تا از منافع کوتاه مدت و نوسانات روزانه قیمتش استفاده کنند. مثلاً سهمی را ۱۰۰۰ تومان می‌خرند و آخر هفته ۱۲۰۰ تومان می فروشند.

 

سفته بازها چگونه با سهم بازی می‌کنند؟

 معمولا چند سرمایه گذار با هم توافق میکنند و با نقدینگی بالایی که دارند، یک تیم را تشکیل می دهند تا با دستکاری و رشد مصنوعی قیمت سهام و با استفاده از تحلیل تکنیکال و شناخت شرایط بازار و شناسایی کامل سهم، اقدام به خرید یا فروش و جمع کردن سهم در پله های مختلف می کنند.

وقتی خریدهایشان در قیمت‌های مناسب تکمیل شد و سهم را به اندازه‌ای جمع کردند که دیگر فروشنده چندانی نداشته باشد، شروع به تبلیغ سهم و انتشار خبرهای مثبت از سهم می کنند. در واقع سعی می کنند نظر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران خرد در بازار را جلب کنند تا تقاضا برای آن سهم افزایش یابد و در نهایت افزایش قیمت سهم بیش از ارزش واقعی آن شود. با این اقدامات صف‌های خرید متوالی تشکیل شده و قیمت سهم را افزایش می‌دهند.

زمانیکه  قیمت  سهم به هدف مورد نظرشان نزدیک شد، سهم را به صورت پله‌ای به معامله‌گرانی که برای کسب سود از این سهم خریداری می‌کنند می‌فروشند یا بالعکس در بازارهایی که از فروش دارایی هم می‌توان سود گرفت سفته بازان با فروش دارایی که ارزش واقعی آن بیشتر است موجب پایین رفتن قیمت فروش آن دارایی می‌شوند و اگر سایر معامله گران بازار مطابق همین روند عمل کنند قیمت آن دارایی باز هم پایین تر می رود و در نهایت منجر به ترکیدن حباب قیمت می شود.

تفاوت سرمایه گذاری و سفته بازی

مهم‌ترین مواردی که سفته ‌باز را از سرمایه‌گذار متمایز می‌کند عبارتند از: ماهیت دارایی مورد معامله، دوره نگهداری دارایی و میزان اهرم اعمال شده.

سفته بازها معمولا در چارچوب زمانی کوتاه‌تری نسبت به سرمایه‌گذاران دیگر عمل می‌کنند. در سفته بازی ریسک بزرگ و قمار گونه است و احتمال از دست دادن کل سرمایه یا بخشی از آن بیشتر از احتمال به دست آوردن سود قابل توجه است. اما در سرمایه‌گذاری ریسک منطقی و متعادل است و بر اساس ارزش سهم یا کالا و اطلاعات و تحلیل‌هایی است که داریم.

 

سفته بازان وارد سهام چه شرکتهایی می شوند

معمولا وارد سهام شرکتهای کوچک و متوسط می شوند، به دلیل:

  • شناوری کم و سرمایه اندک
  • حجم مبنای پایین

سفته بازی خوب است یا بد؟

در بورس ایران به خاطر عمق کم بازار، سفته بازی منفی تلقی می شود. اما در اقتصاد آزاد و بازارهایی که کارایی بالایی دارند، مزایای خاص خود را دارد. اگر سفته بازی متعادل ومنطقی باشد می تواند ضامن سلامت و بقای بازار گردد.

در بازارهایی که سازوکار فروش استقراضی وجود دارد، فروش استقراضی سفته بازان باعث تعدیل شدن و عادلانه تر شدن قیمت ها وجلوگیری از  شکل گیری حباب قیمت می شود.

شکل متعادل سفته بازی به تعدیل عرضه و تقاضا و تامین نقدینگی کمک می‌کند. فاصله بین قیمت پیشنهادی خرید و فروش را کم می کند. همچنین باعث می شود که تولیدکنندگان ریسک قیمت محصولات خود را پوشش دهند.

شکل نامطلوب آن، باعث ایجاد حباب در قیمت‌ها و نوسانات شدید قیمت‌ها می‌شود. اگر سفته بازی در بازار بیش از حد رواج یابد، باعث به وجود آمدن حباب های قیمتی شدید خواهد شد. این موضوع باعث بالا رفتن ریسک در بازار سرمایه خواهد شد.

 

چگونه در دام سفته بازان نیفتیم؟

وقتی سفته‌ بازی در حال کار روی یک سهم است، حجم معاملات سهم چندین برابر حجم میانگین ماهانه‌اش می‌شود. این فرآیند اکثرا چند روزی ادامه می‌یابد.

این خریدها از طریق کدهای مختلف معاملاتی انجام می‌شود تا جزو سهامداران درصدی سهم قرار نگیرند. اگر در رده سهامداران درصدی قرار گیرند، معاملات آن‌ها رصد شده و به اهدافشان نمی رسند.

پس از طریق حجم معاملات می‌توانید متوجه ورود پول هوشمند و سفته‌ بازی روی سهام شوید.

درحمایت‌های معتبر اقدام به خرید کنید(نه هر حمایتی که پیش روی سهم بود) وحد ضرر خود را همیشه رعایت کنید.

متناسب با رشد هر سهم حد ضررتان را بالا بیاورید.

با افزایش دانش و اطلاعات بورسی و شناخت شرکت‌ها می‌توانید سهم‌های مطلوب را شناسایی کنید و در دام سفته‌بازان نیفتید.

 

نویسنده : ماهرخ انصاری

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *