0
09045730864

سود نقدی مجمع سالانه

سود مجمع

دریافت سود نقدی مجمع برای سهامداران امری مسلم است. این اتفاق در نظم خاصی صورت می‌پذیرد. به این ترتیب سهامداران می‌توانند بعد از برگزاری مجامع سالانه که برگزار می شود، سود نقدی خود را دریافت کنند. در این مقاله قصد داریم با نحوه دریافت این سود مجمع آشنا شویم و بدانیم چه موقع و از چه طریقی می‌توان به آن دست یافت.

برگزاری مجامع سالانه

همان‌طور که گفته شد سهامداران می‌توانند سود سهام خود را سالانه دریافت کنند. به عبارتی دریافت سود نقدی مجمع پس از برگزاری مجمع عادی سالانه خواهد بود. باید دقت داشت که در اینجا سهامدار به کسی گفته می‌شود که در زمان برگزاری این مجامع، به‌عنوان سهامدار شرکت حقی برای خود ایجاد کرده باشد. این حق از طریق خرید سهام آن شرکت پیش از برگزاری مجمع ایجاد می شود. به این ترتیب می‌تواند این سود نقدی را دریافت نماید.

در غیر این صورت با خرید سهام بعد از برگزاری مجمع نمی‌تواند حقی برای دریافت سود نقدی سهام داشته باشد. همچنین اگر سهام خود را قبل از توقف سهام به علت برگزاری مجمع به فروش برساند نیز نمی‌تواند مشمول دریافت این سود نقدی باشد.

نحوه دریافت سود نقدی توسط سهامداران

افراد برای دریافت سود مجمع باید به شعب بانک‌ اعلام شده از سوی شرکت مراجعه کنند. پس از مراجعه باید کد بورسی خود را به متصدی بانک اعلام کنند تا سود نقدی توسط بانک پرداخت شود. مدارک خاصی برای این امر لازم نمی‌باشد. چرا که با کد بورسی شما کاملا شناسایی می‌شوید و اطلاعات شما با کارت ملی و شناسنامه که در دست دارید مطابقت داده می‌شود و این واریزی برای شما انجام خواهد شد.

همچنین با ثبت‌نام در سامانه سجام هم میتوانید سود نقدی را دریافت کنید. در این حالت باید اطلاعات بانکی خود را به درستی در سامانه ساجام وارد کنید. در این صورت مشمول دریافت نقدی سود مجمع در موعد مقرر خواهید شد. در این حالت به صورت خودکار این سود به حساب شما منتقل خواهد شد.

در عین حال می‌توان از طریق شرکت مذبور نیز اقدام به دریافت سود مجمع کرد. به این صورت که می‌توانید با پر کردن فرم‌های مربوطه در سامانه کدال، مراحل لازم برای دریافت سود نقدی را طی کرده و از این جهت مطمئن شوید که این سود در زمان مشخص‌شده به صورت خودکار به حساب شما انتقال داده می‌شود.

دریافت سود نقدی مجمع در چه زمان ممکن است؟

باید توجه داشته باشید که دریافت سود مجمع تنها یک بار در سال ممکن است. سود مجمع فقط یک بار در هر سال اتفاق می‌افتد. در صورتیکه شرکت از سامانه سجام برای پرداخت سود نقدی استفاده کند، نیاز به مراجع حضوری نخواهید داشت.

پرداخت سود نقدی طبق قانون تجارت اجباری است. قانون شرکت هایی که طی سال سودسازی داشته اند را ملزم به پرداخت نقدی بخشی از آن میان سهامداران کرده است. بنابراین شرکت هایی که عملکردشان زیان بار بوده ، سود مجمع پرداخت نخواهند کرد.

طبق قانون، شرکت ها از تاریخ برگزاری مجمع سالانه، ۸ ماه فرصت پرداخت سود دارند. اطلاعیه نحوه ی پرداخت سود مجمع قبل از برگزاری آن در سامانه کدال منتشر خواهد شد.

 


برای آشنایی با سامانه کدال این ویدیو را ببینید


 

چه زمانی مجامع سالانه برگزار می‌شود؟

مجامع سالانه پس از تایید صورتهای مالی شرکت توسط حسابرس مستقل قابل برگزاری است. بعبارتی برای برگزاری مجمع حتما باید گزارش حسابرسی صادر شده باشد. زیرا یکی از ارکان مجامع، حسابرسان هستند.

صورتهای مالی حسابرسی شده شرکت ها در سامانه کدال منتشر می شوند. شما می توانید با مراجعه به این سامانه شرکت مورد نظر خود را جستجو کنید. و آخرین اطلاعیه های منتشر شده ی شرکت را مشاهده کنید.

طبق قانون شرکت موظف است حداقل ۱۰ روز پیش از برگزاری مجمع سالانه، آگهی دعوت به مجمع را منتشر کند. این آگهی در سامانه کدال و روزنامه کثیرالانتشاری که در اساسنامه شرکت اعلام شده منتشر می شود.

در نتیجه اگر سهامدار شرکتی هستید و قصد دارید نسبت به دریافت سود مجمع اقدام نمایید، بهتر است به سایت کدال مراجعه و اطلاعات لازم را دریافت نمایید. در این خصوص باید نماد بورسی سهام مورد نظر را از قسمت مخصوص جستجو، پیدا کنید و نسبت به اطلاعات آن آگاهی داشته باشید.

 

شرکت چه مقدار سود داشته است؟

همان‌طور که در قسمت بالا عنوان کردیم، تمام اطلاعیه‌های شرکت در سامانه کدال ذکر شده و شرکت‌ها موظفند نسبت به بروز رسانی این اطلاعات و اخبار جدید اقدام نمایند. 

میزان سودسازی سالانه شرکت به ازای هر برگ سهم در صورت سود و زیان شرکت گزارش می شود. صورت سود و زیان بخشی از صورتهای مالی هستند.

توجه داشته باشید که سود هر سهم با سود نقدی هر سهم متفاوت است. ممکن است بدلیل سیاست های توسعه ی تجارت شرکت، هیئت مدیره تصمیم به عدم پرداخت سود نقدی داشته باش. هرچند مطابق قانون، هیئت مدیره موظف است حداقل ۱۰% سود سالانه را میان سهامداران تقسیم کند.

 


پیشنهاد می کنم مطلب زیر را از دست ندهید :

تفاوت سود نقدی و سود هر سهم


 

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *