0
09045730864

صرافی غیر متمرکز dYdX ؛ پروژه ای جذاب

به ظاهر، dYdX تنها یک پروتکلی جهت وام‌دهی در اتریوم به نظر می‌رسد. اما با دیدی عمیق‌تر متوجه می شوید که پروژه dYdX در تلاش است امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) را به سطوح بالاتری برساند.
معاملات مارجین (اهرم دار)، آپشن و مشتقات ابزار مرسوم برای سرمایه‌گذاران سنتی می باشند. اما در دنیای ارزهای دیجیتال، این قابلیت ها محدود به صرافی‌های متمرکز مثل کوکوین، هیوبی و بایننس است.
برای اولین بار، این قابلیت های معاملاتی استاندارد قرار است به صورت غیرمتمرکز ایجاد شوند. تا آخر این مطلب همراه ما باشید تا با صرافی dYdX بیشتر آشنا شویم و روش کار آن را با هم ارزیابی کنیم. 

معاملات مارجین (Margin Trading) در بازار رمزارزها چیست؟/ مطالعه این مطلب را ازدست ندهید.


 

صرافی غیرمتمرکز dYdX به چه معنا می باشد؟

صرافی غیرمتمرکز dydx

dYdX یک صرافی بسیار قوی و غیرمتمرکز (DEX) می باشد که از معاملات SPOT و اهرم دار پشتیبانی می‌کند. این پلتفرم  به کمک قراردادهای هوشمند در شبکه بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌شود. از قابلیت های صرافی dYdX می توان به وام‌دهی ، وام‌گیری و از همه مهمتر معاملات مارجین(اهرم دار) اشاره کرد. دقیقا مثل امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، هرشخصی می‌تواند بدون احراز هویت یا تحویل سرمایه خود به یک مکان متمرکز، از dYdX بهره ببرد. dYdX به طور کامل غیرمتمرکز می باشد و افراد قادر خواهند بود جفت‌های ETH ،USDC و DAI و همینطور BTC و ETH را در بازارهای آن معامله کنند.

در زمان استفاده از صرافی غیرمتمرکز dYdX ، افراد وثیقه خود را به دفتر سفارشات یا (order book) خارج از زنجیره ارسال می‌کنند.

این موارد غیر متصدی هستند، اما دلیل اجرای سریع‌تر معامله ها می شود و افراد تنها در زمان واریز یا برداشت سرمایه خود از سیستم عامل باید کارمزدهای گس را پرداخت کنند. سیستم‌های وام‌دهی و وام‌گیری غیرمتمرکز معتبری در Defi مثل MakerDAO و Compound ایجاد شده اند. ولی پروژه dYdX متمرکز بر ساخت ابزارهای پیشرفته ترید در شبکه بلاک چین اتریوم است. 

 

صرافی غیرمتمرکز dYdX به چه صورت کار می‌کند؟

dYdX

در پروژه dYdX، هر دارایی یک استخر وام‌دهی دارد. در این استخر افراد وام گیرنده و افراد وام دهنده از طریق آن با یک دیگر مرتبط می شوند. قراردادهای هوشمند دارایی‌های افراد را کنترل می‌کنند. پس به همین خاطر معاملات بدون احتیاج به فرد مقابل برای ترید، سریع انجام می گردد.

سرویس های وام‌دهی و وام‌گیری در حال حاضر در بسیاری از صرافی‌های معروف دیفای وجود دارد. ,ولی پروژه dYdX بیشتر روی ایجاد ابزارهای پیشرفته معامله(ترید) متمرکز است. و مشهورترین پلتفرم معاملاتی غیرمتمرکز برای معاملات اهرم دار می باشد. 

 

سیستم وام‌دهی و وام‌گیری در صرافی dYdX

صرافی غیر متمرکز

 

باید مجدداً بگوییم بابت هر دارایی در صرافی dYdX یک استخر وام‌دهی وجود دارد. در زمان واریز دارایی، سرمایه فرد به استخر وام مرتبط به آن دارایی ارسال می شود. فرد وام گیرنده می‌تواند به کمک این دارایی‌ها وام دریافت کند. با وارد شدن افراد وام گیرنده و افراد وام دهنده به مجموعه استخر، مقدار عرضه و تقاضای هر دارایی متغیر می شود. میزان عرضه و تقاضا بر نرخ بهره موثر می باشد. پروژه dYdX برای هر دارایی مشخص، ۲ نرخ نشان می‌دهد: ۱- نرخ وام‌دهی (یا نرخ عرضه) و ۲- نرخ وام‌گیری.  نرخ وام‌ گرفتن همواره بیشتر از نرخ عرضه می باشد. 

 

روش دریافت وام (Borrowing) در صرافی غیرمتمرکز dYdX

برای وام گرفتن از صرافی dYdX، به تب “Borrow” رفته و دارایی خودتان را (ETH ، DAI یا USDC) انتخاب کنید. در ابتدا، لازم است وثیقه را واریز کنید. در حقیقت، در صرافی dYdX (و بقیه DEX‌ها) لازم است وثیقه را بیشتر از میزان وام در نظر بگیرید. این مبلغ مقداری بیشتر از ۱۰۰درصد مقدار وام است.

وام‌گیری در صرافی غیرمتمرکزDyDx

در واقع، در پروژه dYdX، شما احتیاج دارید ۱۲۵٪ از مبلغ وام را به عنوان وثیقه پیش از استقراض ارسال کنید. این درصد پایین تر از بقیه صرافی های غیرمتمرکز می باشد چون اکثر آنها به ۱۵۰٪ وثیقه احتیاج دارند. باید به این نکته توجه کنید که اگر نسبت وثیقه به پایین تر از ۱۱۵٪ برسد،ممکن است دارایی شما لیکویید شود. اما این نسبت‌ها به صورت تصادفی انتخاب نمی گردند. بلکه برای حفاظت از فرد وام دهنده در هنگام دریافت وام‌های پر ریسک وجود دارند. درست در زمانی که وام دریافت شده به محدوده خطرناک وارد می‌شود، دارایی‌ها برای حفاظت از فرد وام دهنده در آن استخر لیکویید می‌گردند تا همیشه سرمایه فرد وام‌دهنده محفوظ بماند.

روش وام‌دادن (Lending) در صرافی غیرمتمرکز dYdX

اگر فردی هستید که تحمل ریسک کمتری دارید و قصد دارید درآمد منفعلانه به دست آورید. امکان دارد Lending برای شما مفیدتر باشد. یک اتفاق خوب این است که حداقلی برای دوره وام وجود ندارد و فوراً با استارت استخراج هر بلاک جدید در پروژه dYdX، سود شما تضمین می شود. به همین خاطر، اگر برخی از این توکن‌ها مثل DAI را “هودل” می‌کنید و فعالیت خاصی با آن انجام نمی‌دهید، احتمالاً مایل باشید آنها را در استخر‌های صرافی dYdX به کار بگیرید.

نکته: توجه کنید که این یک توصیه برای سرمایه گذاری نمی باشد. چون انجام هر نوع معامله با صرافی های غیرمتمرکز ریسک دارد.

 

هنگامی که در صرافی dYdX دارایی خود را وارد می‌کنید، دارایی‌های شما به یک استخر وارد می‌گردد و سودی که کسب می کنید  از محل دریافت بهره وام اشخاصی می باشد که همان دارایی را وام می‌گیرند. نسبت‌های وثیقه و مراحل لیکویید شدن که از قبل راجع به آنها توضیحاتی داده ایم، ضمانت می‌کند که وثیقه لازم برای بازپرداخت وام‌های معوقه وجود دارد. این کار برای اشخاص وام دهنده بسیار مناسب است، چون که ریسک کمتری نسبت به دریافت وام دارد.

صرافی dydx

معاملات اهرم دار در صرافی dYdX

در امور مالی سنتی به قرض گرفتن پول از صرافی برای بیشتر کردن سود در زمان انجام معاملات، معاملات اهرم دار می گویند.  این کار دلیلی می‌شود تا هنگامی که تریدرها تحلیل غلطی از بازار داشته باشند، دارایی بیشتری را از دست بدهند. اما لازم است بگوییم مزیت معاملات اهرم دار ایجاد Leverage است. تریدر هرچقدر از Leverage بیشتری استفاده کند، احتمال کسب سود (یا ضرر) در معاملاتش بیشتر می شود. در صرافی dYdX، یک تریدر می‌تواند حداکثر تا ۵X از Leverage بهره ببرد. به عبارتی دیگر افراد می‌توانند احتمال سود یا ضرر خود را در معاملات ۵ برابر افزایش دهند.

معاملات اهرم دار در بازار مالی بسیار مهم می باشد چون آنها به تریدرها این امکان می‌دهند تا مقدار سرمایه‌ خود را بیشتر کنند و خطر معاملات خود را کنترل کنند. بنابراین استفاده از این سرویس برای جذب بیشتر تریدرها به فضای Defi الزامی است.

پروژه dYdX این امکان را به عنوان یک بستر معاملاتی محدود فراهم می کند چون فقط معاملات اساسی بین ۳ دارایی ETH ، DAI و USDC را ارائه می‌کند. اما به عنوان یک حرکت بزرگ رو به جلو برای Defi می باشد. در حقیقت این معاملات اهرم دار صرافی dYdX است که آن را از بقیه DEX‌ها متفاوت می‌کند.

 


مفهوم دیفای (DeFi) چیست؟ همه چیز درباره دیفای


روش کار معاملات اهرم دار در صرافی dYdX

صرافی dYdX از ۲ نوع معاملات اهرم دار بهره می برد:

  • معامله مارجین به صورت جداگانه 
  • معامله متقابل مارجین

معاملات اهرم دار جداگانه به فرد این امکان را می دهد تا یک دارایی را Leverage کند. اما در معاملات مارجین متقابل به افراد اجازه  می‌دهد از تمام دارایی های حساب خود برای گرفتن پوزیشن استفاده کند. در زمان گرفتن یک پوزیشن لانگ، سود یا ضرر معامله توسط ETH پرداخت می‌شود. و در هنگام گرفتن پوزیشن‌های Short، توسط DAI پرداخت می شود. معاملات اهرم دار ریسک سرمایه گذاری دارند و ضرر در این معاملات می‌تواند به سرعت چندین برابر شود. به همین خاطر توصیه می شود تا تنها تریدرهای حرفه ای از آن استفاده کنند.

صرافی dYdX هم اکنون ۳ جفت معاملات اهرم دار ارائه می کند:

  • ETH – DAI
  • ETH – USDC
  • USDC – DAI

برای مثال فرض کنید شما تحلیل می کنید که قیمت اتریوم می خواهد بالا برود. ولی شما فقط به مقدار یک اتر دارایی دارید. شما یک اتر در صرافی dYdX می خرید چون فکر می کنید که می‌توانید به صورت مارجین ترید کنید. به همین دلیل، تصمیم گیری می کنید که یک پوزیشن لانگ ۴ برابری اتر بگیرید. شما با داشتن ۱ اتر می‌توانید معامله‌ای به اندازه ۴ اتر در مارجین بخرید. همواره به این نکته توجه کنید، این ۳ اتر که به صورت قرض در اختیار دارید بسته به طول مدت در اختیار داشتن آن، لازم است سود آن را بپردازید.

ادامه مثال:

حالا اگر قیمت اتر بالا برود، قادر خواهید بود از سود خود بهره ببرید. برای نمونه فکر کنید که قیمت اتر به ۴۰۰۰ دلار برسد و شما پوزیشن معاملاتی خود را در این قیمت خواهید بست. اگر شما فقط اتر خود را نگهداری کرده بودید سود شما فقط ۴۰۰ دلار بود. اما به کمک معاملات مارجین در مثال فوق ۱۶۰۰ دلار به غیر از سود وام، کسب می کنید. اگر قصد دارید در صرافی غیرمتمرکز dYdX این فعالیت را انجام دهید می توانید با یک والت مثل Meta Mask به صرافی متصل شوید و معامله خود را شروع کنید. در صرافی dYdX، می‌توانید به قسمت “Margin” رفته و بر روی گزینه Long کلیک کنید و پس از آن ۴ برابر را انتخاب کنید. در این قسمت  می توانید قیمت لیکویید خود را ببینید.

حالا در این قسمت سفارش معامله مارجین را انتخاب کنید. می‌توانید آن را در قسمت «Positions» مشاهده کنید. بنابراین، باید به این نکته توجه کنید که باید از لیکویید شدن در معامله جلوگیری کنید. اگر قیمت اتر به صورت خطرناکی نزولی شود، نسبت وثیقه شما می‌تواند تا مقداری کم شود که پوزیشن معاملاتی شما لیکویید گردد. در این زمان شما دچار ضرر و زیان می شوید.


استاپ لاس به چه معنا می باشد؟ /خواندن این مطلب می تواند برای شما مفید باشد.


سخن پایانی

صرافی غیرمتمرکز dYdX در مسیر توسعه و ارائه قابلیت های معاملاتی پیشرفته‌ای می باشد. و انتظار می‌رود که صرافی dYdX از دنیای مالی سنتی وارد بازار رمز ارزها شود. وجود امکاناتی همچون معاملات اهرم دار و حتی گزینه‌های استاپ لاس و …  در بازارهای مالی امروزی ضروری می باشند.  Defi یک بازاری است که همواره بروز است و افراد توسعه دهنده هر روز ویژگی های جدیدی را اضافه می‌کنند. صرافی dYdX در تلاش است که از این بازار جذاب ارزهای دیجیتال سهم بزرگی به کمک اضافه کردن ویژگی های جدید داشته باشد. 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.