0
09045730864

UTXO به چه معناست؟

در مقاله ی قبلی درباره داده های درون شبکه ای و اهمیت این داده ها در تحلیل بازار رمزارز ها صحبت کردیم. در این نوشتار مفهوم UTXO را شرح خواهیم داد. این مفهوم کاربرد زیادی در تحلیل داده های درون شبکه ای خواهد داشت.

از شما دعوت می کنم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با مفهوم UTXO بیشتر آشنا شوید.


اگر درباره مفهوم داده های درون شبکه ای چیزی نمی دانید حتما اینجا را کلیک کنید


UTXO (Unspent Transaction Output)

اصطلاح UTXO برای اشاره به میزان رمز ارزهایی که بعد از اجرای یک تراکنش باقی می مانند، به کار می رود. 

شاید در نگاه اول این تعریف پیچیده به نظر برسد. اما با توضیحات و مثال زیر همراه باشید تا به سادگی این مفهوم مهم را درک کنید.

در شبکه ی بلاکچین، از یک پایگاه داده UTXO برای ذخیره تغییرات حاصل از تراکنش های شبکه استفاده می شود. این پایگاه در ابتدا خالی می باشد. به محض وقوع تراکنش ها در شبکه، اطلاعات مربوط به تراکنش های مختلف انجام شده در این پایگاه ضبط می شود. هنگامیکه یک تراکنش تکمیل می شود و کماکان خروجی های وجود دارند که مصرف نشده اند، این خروجی ها بعنوان ورودی وارد این پایگاه می شوند. در ادامه از این خروجی های مصرف نشده برای تکمیل تراکنش های بعدی استفاده خواهد شد.

بعنوان مثال یک کیف پول با موجودی ۱ بیتکوین را در نظر بگیرید. فرض کنیدصاحب این کیف پول تصمیم به خرج بیتکوین خود بگیرد. این شخص ۰٫۴ بیتکوین موجودی خود را خرج (مصرف) می کند. در این حالت، ۰٫۴ بیتکوین به کیف پول مقصد رفته و مابقی موحودی (۰٫۶) وارد پایگاه UTXO می شود.

بنابراین با هر تراکنش بیتکوین، حداقل یک UTXO مصرف شده و حداقل یک UTXO جدید ایجاد خواهد شد. در نتیجه زمانیکه شما مقداری بیتکوین در کیف پول خود دارید، در واقع مالک بخشی از UTXO های شبکه بلاکچین بیتکوین هستید.

 

درک بهتر مفهوم UTXO

حال برای درک واضح تر مساله مثال زیر را به دقت بخوانید:

فرض کنید به یک فروشگاه مواد غذایی رفته اید. جمع خرید های شما مبلغ ۴۵ هزار تومان شده است و شما یک اسکناس ۵۰ هزار تومانی دارید. شما نمی توانید اسکناس خود را پاره کنید و دقیقا به اندازه میزانی که نیاز دارید پرداخت کنید. در نتیجه مجبور به پرداخت اسکناس ۵۰ هزار تومانی خواهید بود. در پایان فروشنده ۵ هزار تومان به شما عودت خواهد داد.

دقیقا همین مساله در شبکه بیتکوین نیز وجود دارد. شما برای هر تراکنشی که انجام می دهید، کل موجودی خود را به گردش در می آورید. در نهایت، شبکه باقی مانده بیتکوین های مصرف نشده شما را باز خواهد گرداند.

با هر تراکنش مقدار UTXO در شبکه ایجاد شده و مقداری UTXO نیز از بین خواهد رفت. به UTXO های ایجاد شده Unspent Output می گویند. همچنین به UTXO های از بین رفته (کوین های جابجا شده) Spent Output گفته میشود.

 

چرا UTXO ها مهم هستند؟

بررسی و رصد UTXO ها برای درک بسیاری از شاخص های On-Chain مهم و ضروری می باشد. تعداد، قدمت و شماره UTXO های منتقل شده در یک شبکه ی بلاکچین، اطلاعات مهمی از آن بلاکچین را در اختیار ما می گذارد. از این اطلاعات چندین شاخص اصلی داده های درون شبکه ای ایجاد می شود. در مطالب بعدی این شاخص ها مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

توجه داشته باشید که مهم ترین نکته ی UTXO ها، تغییرات آنها می باشد. زیرا این تغییرات هستند که UTXO های جدید را بوجود آورده و UTXO های قبلی را از بین می برند.

معروف ترین شبکه های بلاکچین که از سیستم UTXO استفاده میکنند، بلاکچین های بیتکوین و لایتکوین هستند.

همچنین لازم است بدانید که نوع دیگری از شبکه های بلاکچین نیز وجود دارد. این شبکه ها اصطلاحا حساب محور (Account-Based) هستند. این شبکه ها بسیار ساده تر از نوع قبلی هستند. شبکه های حساب محور موجودی هر کیف پول را جداگانه نمایش می دهند و هر کیف پول می تواند مانند یک حساب بانکی واریز و برداشت داشته باشد. بلاکچین های اتریوم و ایاس مثال هایی از این نوع هستند.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.