0
09045730864

پامپ (Pump) و دامپ (Dump)

بالا ببر و بفروش

اگر با بازار ارزهای دیجیتال آشنا باشید احتمالا اطلاعات متنوعی در مورد ۲ عبارت پامپ (Pump) و دامپ (Dump) شنیده اید. پامپ (Pump) و دامپ (Dump) 2 رویکرد ناپسند و کلاهبردارانه در بازار ارز دیجیتال هستند.

شاید با خودتان بگویید من که نمی خواهم سوء استفاده کنم یا اینکه از راه های غیر اخلاقی کسب سود کنم.  اما  باید بگوییم که  همواره در بازارهای مالی اشخاص سودجو و کلاهبردار مشغول به فعالیت هستند. بنابراین، شما به منظور مقابله با آن‌ها و حفاظت از سرمایه خود، لازم است از تمام حقه‌ ها و ترفندهای این افراد با خبر باشید. 

ما قصد داریم در این مطلب توضیحاتی درباره پامپ (Pump) و دامپ (Dump) به شما کاربران محترم ارائه دهیم. پس پیشنهاد می کنم تا آخر این مطلب با مجله بورسنامه همراه باشید.

 

پامپ (Pump) به چه معنا است؟

پامپ (Pump) هنگامی اتفاق می افتد که اشخاصی با سرمایه عظیم خود شروع به خریداری چیزی می‌کنند. این خرید در هنگامی صورت می گیرد که رمز ارز یا یک کالا در پایین ترین قیمت خود قرار می گیرد. این اشخاص ممکن است اشخاص قدرتمند و ثروتمند، بانک‌ها و موسسات و شرکت های بزرگ باشند. این اشخاص با نام نهنگ‌های بازار معروف هستند.

 


  • اگر می خواهید درباره نهنگ های بازار ارزدیجیتال بدانید پیشنهاد می کنم خواندن این مطلب را از دست ندهید:

در بازار ارز های دیجیتال به چه کسانی نهنگ (Whale) می گویند؟


 

این اشخاص بعد از آن که مقدار بسیار زیادی از دارایی خود را در معاملات وارد کردند، تبلیغات هدفمند جهت تشویق عموم افراد به سرمایه‌گذاری روی همان دارایی می‌کنند.

به عنوان مثال یک سری از افراد قدرتمند، حجم زیادی از کوین A را خریداری می‌کنند. بعد از آن با بهره گیری از فضای مجازی و  ابزارهای تبلیغاتی دیگر، عموم افراد جامعه را تشویق می کنند کوین A را خریداری کنند. این رویکرد به طور معمول دروغین و تقلب کارانه است و هرگز قابل اعتماد نمی باشد. 

با همچین تبلیغاتی افراد به تدریج فریب می خورند، و ممکن است کوین مورد نظر را خریداری می کنند. و حتی امکان دارد  خرید این کوین را هم به دیگران پیشنهاد کنند.

نتیجتاً به دلیل بالا رفتن تقاضا، ارزش کوین مورد نظر به شدت افزایش می یابد. نام این پروسه از معاملات پامپ (Pump) می باشد.

 

پامپ و دامپ

 

دامپ (Dump) به چه معنا است؟

هنگامی که اشخاص سودجو به سود مورد نظر خود رسیدند ناگهان تمام دارایی خود را در بالاترین قیمت به فروش می رسانند.

در این مدت اشخاص حرفه‌ای که در بازار فعالیت کرده اند و همینطور دوره پامپ (Pump) را به درستی تشخیص داده بودند با مشاهده بالا رفتن عرضه، سود خود را ذخیره می کنند و پیش از ریزش شدید از معاملات بیرون می آیند.

اکنون اشخاص معمولی که در بازار هستند، هنگامی که مقدار فروش و پایین آمدن قیمت به این سنگینی را می بینند، از روی ترس از دست دادن همه سرمایه‌شان، دارایی خود را پایین تر از قیمت خرید خود به فروش می رسانند. در این شرایط تمام بازار درگیر ریزش  بسیار سنگین می شود و بسیاری از اشخاص ضررهای سنگینی را متحمل می شوند. نام این پروسه از معاملات دامپ (Dump) می باشد.

 


  • پیشنهاد می کنم خواندن این مطلب را از دست ندهید:

منظور از بازار گاوی و بازار خرسی چیست؟


پامپ (Pump) و دامپ (Dump) را چگونه می توان شناسایی کرد؟

احتمالاً هیچ روش تضمینی جهت شناسایی پامپ (Pump) و به ویژه دامپ (Dump) وجود نداشته باشد. اما لازم است همواره نکاتی را برای کاهش احتمال ضرر در معاملات در ذهن داشته باشید:

  1. اگر به طور ناگهانی با تبلیغات گسترده و افزایش محبوبیت یک محصول یا ارز و یا … روبرو شدید لازم است پیش از خرید، کاملاً درباره سابقه حجم معامله آن تحقیق کنید. اگر در این سوابق با رشد ناگهانی و بدون دلیلی مواجه شدید با احتیاط بیشتری وارد معامله شوید.
  2. حتما منبع تبلیغات و حمایت را پیدا کرده و از سابقه خوب آن‌ها مطمئن شوید. اگر افراد ناشناس و بدون رزومه در حال تبلیغ هستند از ورود به معامله جدا خودداری کنید.
  3. حتی اگر همه شرایط به نظر خوب می‌آمد، به صورت هجومی و با تمام سرمایه خود شروع به معامله نکنید. از مدیریت سرمایه و ریسک غافل نشوید.
درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *