برای دریافت هدیه یک ماه اشتراک رایگان فیلترهای ویژه بورسنامه کافی است ثبت نام خود را تکمیل نمایید!! همین حالا کلیک کنید
0
09045730864

همه چیز درباره سولانا

سولانا یک شبکه مبتنی بر بلاک چین می باشد. ما قصد داریم در ادامه این مطلب درباره تاریخچه، آینده، روش خریداری، استخراج، صرافی ها و والت های رمز ارز شبکه Solana توضیحات بیشتری را خدمت شما ارائه کنیم. پس از شما دعوت میکنیم که تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

در دنیای جذاب رمز ارز ها، بعضی از پروژه‌ها با بهره گیری از فناوری‌های نوین در پی بر طرف کردن مشکلات موجود می باشند. امروزه، مشهورترین رمز ارزها مثل رمز ارز بیت کوین و اتریوم، با مسئله مقیاس پذیری روبرو هستند. از سوی دیگر بقیه پروژه‌هایی که در پی بر طرف کردن مشکل مقیاس پذیری هستند، قادر نیستند به طور همزمان تمرکز زدایی را حفظ کنند. پروژه سولانا و ارزدیجیتال SOL از آن دست شبکه‌هایی می باشد که به کمک تیم قوی خود و ارائه استراتژی های جدید، توانسته تا حد بسیاری مسئله مقیاس پذیری را بر طرف کند. 

 

سولانا به چه معناست؟

شبکه سولانا به‌عنوان یک شبکه بلاک چین تک زنجیری و بر پایه اثبات سهام (DPoS)، در سال ۲۰۱۷ میلادی به وسیله تعدادی از مهندسین پیشین کوالکام، اینتل و دراپ‌باکس ایجاد شد. هدف اصلی از به وجود آوردن این شبکه، تمرکز بر حل مشکل مقیاس پذیری، بدون آسیب رسیدن به امنیت شبکه است.

سولانا چیست

راه حل سولانا برای رفع مشکل مقیاس پذیری، بهره گیری از یک ساعت زمانی غیر متمرکز به نام اثبات تاریخچه (Proof of History “PoH) می باشد. این تکنولوژی برای رفع مشکل زمان در شبکه‌های توزیع شده که در آن هیچ سازمان تمرکز گرا و مورد اعتمادی موجود نیست، ارائه شده است. 

وظیفه پروژه سولانا و ارز دیجیتال SOL، پشتیبانی از نرم افزار های رو به گسترش بر پایه شبکه بلاک چین و دموکراتیک کردن سیستم‌های مالی جهان می باشد.

شبکه سولانا، قابلیت های زیر را برای افراد ایجاد می کند:

 • مقیاس پذیری: شبکه سولانا می تواند بیش از ۵۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. همچنین زمان ایجاد هر کدام از بلاک ها، فقط ۴۰۰ میلی ثانیه می باشد.
 • غیر متمرکز بودن شبکه: شبکه سولانا می تواند به کمک پروتکل انتشار بلاک “توربین (Turbine)”، ضمن پشتیبانی از هزاران Node، مقیاس پذیر بودن کلی شبکه را هم حفظ کند.
 • کم هزینه بودن تراکنش ها: توسعه دهندگان شبکه سولانا، کارمزد یک میلیون تراکنش را تنها ۱۰ دلار تخمین زده اند.

مفهوم مقیاس پذیری در شبکه بلاک چین چیست؟/ پیشنهاد می کنم مطالعه این مطلب را از دست ندهید.


شبکه سولانا و ارز دیجیتال SOL چه ویژگی های چشمگیری دارند؟

بلاک چین سولانا مبتنی بر ۸ تکنولوژی نوین ایجاد شده است که شامل موارد زیر می باشد:

 1. اثبات تاریخچه (Proof of History)
 2. تحمل خطای بیزانس تاور (Tower Byzantine Fault Tolerance)
 3. توربین (Turbine)
 4. گلف استریم (Gulfstream)
 5. سی لول (Sealevel)
 6. پایپ لاینینگ (Pipelining)
 7. کلود برک (Cloudbreak)
 8. بایگانی‌کنندگان (Archivers)

اثبات تاریخچه (Proof of History)

یکی از مسائل مهم در شبکه‌های توزیع شده مثل  تکنولوژی بلاک چین، رسیدن به توافق در باره زمان و ترتیب وقایع می باشد. چون گره‌ها قادر نخواهند بود به راحتی به یک منبع زمانی بیرونی یا هر زمان تعیین‌شده‌ای در یک تراکنش اعتماد کنند. شبکه سولانا (solana) همواره اعتبارسنج‌ها را مجبور به حل توابع تاخیر قابل تایید (VDF) مبتنی بر SHA256 می‌کند. VDFها برای بررسی، به تعداد معینی از فرآیند متوالی احتیاج دارند و خروجی آن‌ها به‌ صورت بهینه و عمومی قابل تایید می باشد. 

VDFها را تنها می‌توان با انجام یک سری از پردازش های متوالی و بهره گیری از یک هسته از CPU حل کرد. پروژه بلاک چین سولانا در مکانیسم PoH خود از هشینگ های پشت سر هم بهره می‌ برد. به بیان دیگر خروجی مرحله یک، به‌عنوان ورودی مرحله دوم تابع هش شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک اعتبارسنج تنها در حالتی می تواند به محاسبه خروجی تابع هش شده Y بپردازد که داده ورودی آن، خروجی تابع پیشین یعنی X باشد. بنابراین محاسبات برای تمام اعتبارسنج‌ها برابر است. به این معنا که همه اعتبارسنج‌ها برای دریافت خروجی از تابع Y در یک بازه زمانی احتیاج به داشتن خروجی تابع X دارند. پروژه سولانا می تواند به یک ساعت زمانی هماهنگ در تمام شبکه ایجاد کند.

سولانا و ارز SOL

الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس تاور (TBFT)

قبل از اجماع اصلی از طریق الگوریتم تحمل خطای بیزانس، الگوریتم PoH اجرا می گردد. به همین خاطر، تاخیر در شبکه بلاک چین سولانا کم می شود.

هر دفعه که یک گره در شبکه به یک فورک مخصوص رای می‌دهد. نظردهی ها به یک بازه زمانی مخصوص از هش‌ها به اسم اسلات (Slot) محدود می‌گردد. هم اکنون، زمان هر اسلات (Slot) در شبکه بلاک چین سولانا ۴۰۰ میلی ثانیه می باشد. به عبارت دیگر هر ۴۰۰ میلی ثانیه، شبکه یک نقطه بازگشت بالقوه دارد. اما برای تغییر رای، مدت زمانی که شبکه باید توقف کند تا آن رای اعمال گردد، ۲ برابر می‌شود.

به منظور فهم بهتر مسئله بالا که مطرح شد، یک رای که ۱۲ ثانیه قبل، از سوی یک اعتبارسنج داده شده، ۲ به توان ۳۲ اسلات یا به بیان دیگر ۵۴ سال معتبر است. به همین دلیل، این رای هیچ موقع قابل بازگرداندن نمی باشد. 

همینطور باید بگوییم که شبکه بلاک چین سولانا از مدل اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS) به منظور تعیین اعتبارسنج‌ها بهره می برد. در این روش، نگهدارنده های ارزدیجیتال SOL با استیک کردن این توکن، در انتخاب اعتبارسنج‌ها و فرایند تولید بلاک‌ها در شبکه نقش پررنگی دارند.

 

توربین (Turbine) در شبکه سولانا و ارز دیجیتال SOL

به طور معمول در شبکه‌های توزیع شده، زیاد شدن میزان گره‌ها باعث می شود تا زمان مورد نیاز به منظور انتشار داده‌ها افزایش پیدا کند. پروژه بلاک چین سولانا برای حل این مسئله، از پروتکل توربین که در حقیقت یک مکانیسم انتشار بلاک در شبکه به حساب می آید، بهره می برد.

به کمک پروتکل توربین، اگر یک گره مکلف به ارسال حجم زیادی از داده به ۱۰۰۰ گره دیگر شود. برای این انتقال دیگر احتیاجی نیست ۱۰۰۰ بار تکرار گردد. ولی بجای آن، داده‌ها به چندین پاکت بسیار کوچک تقسیم می شوند و هر یک به یک اعتبارسنج مختلف ارسال می‌گردند. در مرحله بعدی، یکی از اعتبارسنج‌ها این پاکت‌ها را می گیرد، و مجدد آن‌ها را به گروهی دیگر از نودهای نزدیک خود ارسال می‌کند. این امر دلیلی می‌شود تا سرانجام انتقال داده‌ها میان همه گره‌ها کامل شود و از سوی دیگر، هر نود وظیفه ندارد تا حجم بالایی از داده را ارسال کند.

 

سولانا

گلف استریم (Gulfstream) در شبکه سولانا و رمز ارز SOL

در هنگام ایجاد هر بلاک در شبکه بلاکچین سولانا، اعتبارسنج‌های بلاک بعدی هم بر پایه میزان سپرده‌گذاری آن‌ها مشخص می‌شوند. این اتفاق دلیلی می‌شود تا انتقال داده و تراکنش‌ها برای اعتبارسنج‌های بلاک بعد، از بلاک قبلی شروع شود. به همین دلیل، ولیدیتورها تایید تراکنش‌ها را زودتر از موعد انجام می دهند. این اتفاق باعث می شود تا سرعت شبکه افزایش پیدا کند. و حافظه موقت مورد احتیاج برای تراکنش‌های تایید نشده کاهش یابد.

 

سی لول (Sealevel)

Sealevel یک موتور پردازش تراکنش‌ها به صورت فوق موازی (Hyper-Parallelized) است که بر پایه بهره گیری از GPU و SSD طراحی شده است. لازم است بگوییم که تا به حال، همه شبکه‌های بلاک چین از سبک تک محوری برای پردازش تراکنش‌ها بهره می برند. اما شبکه سولانا اولین و تنهاترین پروژه‌ای می باشد که به صورت موازی و در یک شارد، می تواند پردازش تراکنش‌ها را انجام دهد. 

راه حل این مسئله به میزان بسیاری از یک روش به اسم Scatter-Gather برگرفته شده است. سی لول قادر است همه تراکنش‌های غیر همپوشان در یک بلاک را پیدا کند. و این تراکنش ها را به صورت موازی پیاده سازی کند.

پایپ لاین (Pipeline) در شبکه بلاک چین سولانا و رمز ارز SOL

در پردازش تراکنش‌های شبکه سولانا تا حد بسیاری از یک روش بهینه‌سازی رایج بر پایه CPU به نام پایپ لاین بهره گرفته می‌شود. پایپ لاین، استفاده از همه بخش های سخت افزار به طور تاثیر گذار و مداوم را ضمانت می‌‌کند.

ارز SOL

در شبکه بلاکچین سولانا، واحد پردازش تراکنش‌ها (TPU)، داده‌ها را از روش کرنل (Kernel) دریافت می کند. و امضاها را از طریق GPU به تایید می رساند و حسابداری به کمک CPU انجام می‌گردد. هنگامی که TPU شروع به ارسال یک بلاک به اعتبارسنج‌ها می‌کند، داده‌های مرتبط به هر بلاک و پاکت‌های بعدی و همینطور امضاهای دیجیتال دریافت می‌گردند.

کلود بریک (Cloudbreak)

در یک شبکه توزیع شده، از حافظه برای پیگیری حساب‌ها استفاده می‌گردد. بنابراین کم بودن اندازه حافظه و سرعت دسترسی محدود می‌تواند عملکرد را تحت‌تاثیر قرار بدهد. برای حل این مشکل، ساز و کار کلودبریک (Cloudbreak) از طرف تیم سولانا برای بهینه‌سازی خواندن و نوشتن همزمان در یک پیکربندی طراحی شده است. در این وضعیت، هر کدام از دیسک ها یک گنجایش ذخیره‌سازی جدا برای برنامه‌های داخل شبکه دارد.

بایگانی‌کنندگان (Archivers) در شبکه بلاک چین سولانا و رمزارز SOL

در شبکه بلاکچین سولانا، ماموریت ذخیره‌سازی داده‌ها دیگر بر عهده اعتبارسنج‌ها نیست. این وظیفه بر دوش جمعی از نودها با نام بایگانی‌کنندگان گذاشته شده است.

ارز دیجیتال سولانا (SOL) چه کاربردی دارد؟

 • استیکینگ: شبکه سولانا در برابر مشارکت اشخاص در مراحل اجماع و قدرت بخشیدن به امنیت شبکه، به اشخاصی که اقدام به سپرده‌گذاری ارز دیجیتال سولانا (SOL) می کنند پاداش‌هایی می دهد.
 • کارمزد تراکنش‌ها: برای انجام یک تراکنش ساده مانند منتقل کردن توکن و یا تعامل با قراردادهای هوشمند، افراد وظیفه دارند کارمزد در قالب ارزدیجیتال سولانا SOL پرداخت کنند. 
 • حاکمیت: در آینده ای نزدیک، حاکمیت در شبکه از روش نظردهی میان دارندگان ارزدیجیتال سولانا SOL صورت می گیرد.

استیکینگ رمز ارز چیست؟ / این مطلب حتماً بخوانید.


جدول زمانی توزیع ارزدیجیتال سولانا (SOL)

جدول زمانی توزیع توکن شبکه سولانا به شرح زیر می باشد:

ارز SOL

آیا ارز دیجیتال سولانا (SOL) استخراج می شود؟

رمز ارز سولانا از الگوریتم اثبات سهام بهره می برد. از سویی، مراحل “استخراج” و به دست آوردن یک ارز در انجام تلاش محاسباتی در پروژه‌های بلاک چینی، به آن‌هایی محدود می‌گردد که از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) بهره می برند. برای مثال، رمز ارز بیت کوین (BTC) را می‌توان به وسیله خرید دستگاه های ماینینگ و شرکت در شبکه و ایجاد بلاک‌ها، دریافت نمود.

 


اگر از الگوریتم اثبات سهام و اثبات کار اطلاعاتی ندارید مطلب خط بعد را به شما پیشنهاد میکنیم: 

همه چیز درباره اثبات سهام و اثبات کار


صرافی ها و والت های ارز دیجیتال سولانا

احتمالا گزینه جذاب برای افراد جهت نگهداری ارزهای دیجیتال خود صرافی‌ها می باشند. ولی به‌دلیل کاهش خطر سرمایه گذاری و مسائل مهم امنیتی، بهتر می باشد رمز ارزهای خود را به یک والت بیرون از حساب صرافی منتقل کنیم. بنابراین، به منظور ذخیره ارزدیجیتال سولانا چند مورد در پیش پای شماست. ما در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم.

والت های نرم افزاری

والت های نرم افزاری،نرم افزار هایی می باشند که بر روی کامپیوتر یا موبایل شما نصب می شوند. و به کمک آن ها قادر خواهید بود ارز سولانا  یا بقیه رمزارزهای خود را نگه داری کنید. 

اگر می خواهید تا از یک والت نرم افزاری برای نگهداری ارز سولانا خود استفاده کنید، احتمالاً بهترین گزینه، کیف پول تراست والت می باشد. این والت علاوه بر داشتن محیط کاربر پسند و راحت، از بسیاری از ارزهای دیگر هم پشتیبانی می‌کند. این نکته را هم به خاطر بسپارید که تراست والت از استاندارد BEP20 نیز پشتیبانی کامل می کند. این پشتیبانی از مزایای تراست والت به حساب می آید. 

والت های سخت افزاری

والت های سخت افزاری، یک دستگاه فیزیکی (به طور معمول شبیه به حافظه USB) می باشند. این والت ها کلید خصوصی افراد را به صورت offline در فضایی به نام حافظه سرد نگهداری می‌کنند. والت های سخت افزاری به طور معمول بالاترین میزان امنیت را به افراد ارائه می‌کنند. 

 

کیف پول آنلاین

والت های آنلاین بر روی سرورهای یک شرکت و به صورت متمرکز نگهداری می‌شوند. یکی از مزایای مهم این کیف پول ها امکان دسترسی راحت به آن‌ها از هرجایی می باشد. اما مشکل اساسی آن‌ها این است که کلیدهای خصوصی افراد بر روی کامپیوتری غیر از سیستم کاربرها نگهداری می‌گردد. به عبارتی دیگر شما نه فقط لازم است به شرکت اعتماد کنید که ارزهای دیجیتال شما را سرقت نکند. بلکه لازم است به میزان کافی به امنیت آن هم اعتماد داشته باشید، تا مبادا رمز ارزهای شما به وسیله هکرها مورد سرقت قرار گیرند.

 

کلام پایانی

پروژه سولانا یک پروژه بسیار قوی در زمینه ارزهای دیجیتال به حساب می آید.  تیم سازنده پروژه سولانا، گروهی از اشخاص باتجربه و چهره‌های سرشناس در زمینه تکنولوژی می باشند. این تیم تا کنون به خوبی توانسته‌ است این پروژه را به طرف رسیدن به اهداف بلندپروازانه‌اش سوق دهد. جهش ارزش ارزدیجیتال سولانا و بالا رفتن استفاده از این شبکه بلاک چینی، تاییدی بر این صحبت ما می باشد.

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *