برای دریافت هدیه یک ماه اشتراک رایگان فیلترهای ویژه بورسنامه کافی است ثبت نام خود را تکمیل نمایید!! همین حالا کلیک کنید
0
09045730864

استاندارد های ERC-20 و TRC-20 چه تفاوتی با هم دارند؟

ETH

استانداردهای شبکه بلاک چین

وقتی که فعالیت خودتان را در بازار ارزهای دیجیتال شروع می کنید با کوهی از اصطلاحات مواجه می‌شوید. از جمله استانداردهای شبکه بلاک چین.

در شرایطی که این اصطلاحات و مفاهیم را به شکلی صحیح درک نکرده باشید، ممکن است با زیان های بسیار سنگینی روبرو شوید.

 اصطلاحات TRC20و  ERC-20،  فقط چند عبارت آن هم در زمینه استانداردهای شبکه بلاک چین رمزارزها می باشند. 

اگر با این اصطلاحات آشنا نیستید باید به شما بگوییم که دیگر جای نگرانی نیست. با خواندن این مطلب همه چیز برای شما قابل درک است. پس از شما دعوت می کنیم تا پایان این مطلب از مجله بورسنامه همراه ما باشید.

 

ERC20 به چه معنا است؟

یکی از محبوب ترین شبکه های بلاکچین در ارزهای دیجیتال، شبکه بلاک چین اتریوم است. ایجاد توکن بر روی این شبکه بلاک چین یکی از امکانات بسیار مفید و سودمند این شبکه می باشد.

 


خواندن این مطلب را از دست ندهید:

همه چیز درباره اتریوم


 

عبارت “Etherum Request for Comments” را به اختصار ERC می نامند.

ERC-20 در حقیقت یک استاندارد در شبکه بلاک چین اتریوم است. کاربرانی که قصد دارند بدون ساخت شبکه بلاک چین، یک رمز ارز جدید تحت شبکه بلاک چین اتریوم ایجاد کنند می توانند از این استاندارد برای ایجاد توکن بهره ببرند.

استاندارد ERC-20 پرطرفدارترین استاندارد بلاک چین اتریوم

استاندارد ERC-20 در همان روز های اول عرضه توجه بسیاری از کاربران را به خودش جلب کرد. استاندارد ERC-20 را  می توان به عنوان پرطرفدارترین استاندارد برای ایجاد توکن بر روی شبکه بلاک چین اتریوم نام برد.

به این نکته توجه کنید که شبکه بلاکچین اتریوم استانداردهای دیگری مانند ERC-223 و دیگر استانداردها را هم دارد. ولی استاندارد انتقال ERC-20 یکی از معروف ترین استاندارد در شبکه بلاک چین اتریوم به حساب می‌آید.

 

استاندارد ERC-20

در شبکه بلاک چین اتریوم چه استاندارد هایی فعال می باشند؟

در شبکه بلاک چین اتریوم علاوه بر استاندارد ERC-20 استاندارد های دیگری هم موجود است. 

اما باید بگوییم که استاندارد ERC-20 به نسبت استاندارد های دیگر بسیار شناخته شده تر می باشد.

استانداردهای دیگری هم در شبکه بلاک چین اتریوم موجود است که برای ایجاد توکن با کاربردهای مختلف استفاده می شوند.

هر استانداردی که قرار باشد در شبکه بلاک چین اتریوم به کار گرفته شود اول باید از سوی طراح آن استاندارد به عنوان یک طرح پیشنهادی مطرح شود. بعد از آن تیم شبکه بلاک چین اتریوم با ارزیابی آن تصمیم به رد و یا تایید آن استاندارد می‌گیرند.

وجود اعداد در کنار اسم استانداردهایی که ما آن ها را می‌شناسیم به شماره آن استاندارد تایید شده اشاره می‌کنند.

به عنوان نمونه ERC-20، بیستمین طرح پیشنهادی می باشد که از سوی تیم شبکه بلاک چین اتریوم تایید شده و این استاندارد در اختیار توسعه دهندگان و سازندگان توکن قرار گرفته است.

ERC-1400 هزار و چهارصدمین طرح پیشنهادی که مورد تایید تیم اتریوم است. البته که در این میان استانداردهای بسیاری ارائه می‌شوند که بخاطره نقص هایی که دارند مورد تایید تیم بلاک چین اتریوم قرار نمی‌گیرد.

برخی از استاندارد های شبکه بلاک چین اتریوم

 •  استاندارد ERC-223

در استاندارد انتقال ERC-20 همان‌طور که  قبلا گفتیم اگر در زمان انتقال و واریز دارایی دیجیتال خود، استاندارد انتقال را به درستی انتخاب نکنید، سرمایه شما از نابود می شود. استاندارد ERC-223 با هدف حل این مسئله ایجاد شد.

در نتیجه مشکل توکن‌های سوخته با بهره گیری از استاندارد ERC-223 رفع شد.

از سوی دیگر در استاندارد ERC-223 تراکنش‌های ارسالی در شبکه در قالب یک تراکنش به قراردادهای هوشمند ارسال می‌شوند. 

با توجه به این موضوع هزینه تراکنش در قیاس با حالتی که دو تراکنش برای ارسال به قراردادهای هوشمند احتیاج بود هزینه‌ پایین تری خواهد داشت.

 • استاندارد ERC-621

استاندارد ERC-621 بسیار مشابه به استاندارد ERC-20 است و فقط ۲ تابع به این استاندارد اضافه شده است که باعث به وجود آمدن تغییراتی گردیده است. به کمک این ۲ تابع می‌توان میزان کل توکن‌های در حال گردش را ارزیابی، کاهش و یا افزایش داد.

 • استاندارد ERC-721

استاندارد ERC-721 بسیار مشابه به دو استاندارد قبلی می باشد. این استاندارد به طور کلی با هدف دیگری ایجاد شده است.

اگر دربازار ارزهای دیجیتال فعالیت داشته اید احتمالا اسم NFT را شنیده اید. استاندارد ERC-721 در این زمینه کاربرد دارد .زیرا در این استاندارد هیچ ۲ توکنی در شبکه با یکدیگر یکسان و برابر نیستند. به عبارت دیگر می توانیم بگوییم که توکن‌ها در این شبکه غیر مثلی می باشند.

 • استاندارد ERC-777

استفاده از استاندارد ERC-777  باعث می شود تا از سوختن توکن جلوگیری شود و شبکه بلاک چین برای افراد منعطف تر گردد.

بنابراین کاربران قادر خواهند بود تنظیماتی را برای تراکنش‌های ارسالی خود ایجاد کنند.

 • استاندارد ERC-1155

به کمک این استاندارد، توکن‌هایی که بر پایه این استاندارد هستند قادر خواهند بود معاملات بیشتر و بهتری را داشته باشند.

بهتر است بگوییم که می توان استاندارد ERC-1155 را ترکیبی از ۲ استاندارد شبکه بلاک چین اتریوم یعنی ERC-20 و ERC-721 دانست.

 • استاندارد ERC-1400

به کمک استاندارد ERC-1400 که شامل چندین توکن اوراق بهادار است، ثبت و تراکنش اوراق بهادار شدنی است.

TRC20 به چه معنا است؟

در حقیقت ترون یک پلتفرم غیرمتمرکز در حوزه به اشتراک گذاری آسان و به‌ صرفه فایل‌های دیجیتالی است.

جاستین سان مدیرعامل ترون به همراه بنیاد ترون در تلاش است با کمک شبکه بلاک چین و حذف واسطه‌ها امر ارسال و دریافت محتواهای دیجیتالی را برای افراد روز به روز آسان‌تر کند.

 


خواندن این مطلب را از دست ندهید:

نرم افزارهای غیر متمرکز به چه معنا می باشند


 

ترون یک ارز دیجیتال شناخته شده می باشد که شبکه بلاک چین مخصوص به خود را دارد. در این بین بسیاری از موسسان ارزهای دیجیتال احتیاجی به ایجاد یک شبکه بلاک چین برای ارزهای جدید خود نمی‌بینند. در این صورت شبکه بلاک چین ترون یکی از بلاک چین‌هایی است که می‌توانند استفاده کنند.

درحقیقت TRC – ۲۰ یک استاندارد ساخت توکن مبتنی بر شبکه بلاک چین ترون می باشد. انتقال‌ها با کمک این استاندارد انتقال در مدت زمان کوتاه و با هزینه بسیار پایین انجام می گردد.

TRON

برخی از استاندارد های شبکه بلاک چین ترون

ما در این مطلب توضیحاتی درباره استاندارد TRC-20 ترون ارائه کردیم اما لازم است بدانید که شبکه بلاک چین ترون استاندارد دیگری به اسم TRC-10 هم دارد که تفاوت‌هایی میان این ۲ استاندارد موجود در شبکه ترون وجود دارد.

 • TRC-10

ایجاد توکن مبتنی بر استاندارد TRC-10 به دلیل عدم برخورداری از قوانین هوشمند به راحتی امکان‌پذیر می باشد.

اما این عدم حضور قراردادهای هوشمند با اینکه کار ایجاد توکن را آسان تر می‌کند، نیازهای کمتری را هم تحت پوشش قرار می‌دهد. به همین سبب استاندارد TRC-20 در شبکه بلاک چین ترون بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • TRC-20

استاندارد TRC-20 از قوانین هوشمند برخوردار است و به همین علت گفته می‌شود که TRC-20 بسیار مشابه به استاندارد انتقال در شبکه اتریوم یعنی ERC-20 می باشد. جاستین سان مدیر عامل ترون با هدف جذب کاربران استاندارد ERC-20 مربوط به شبکه بلاک چین اتریوم، استاندارد به نسبت مشابهی با آن را ایجاد کرد و به همین علت مورد انتقاد بسیاری از افراد قرار گرفت.

تفاوت ERC-20 با TRC-20

قبل از این نیز توضیح دادیم که ERC20 و TRC20 استانداردهای ایجاد توکن مبتنی بر شبکه‌های بلاک چین اتریوم و ترون هستند.

اگر شما بخواهید به حساب خود در صرافی دارایی دیجیتال را از والت خودتان منتقل کنید و یا زمانی که قصد دارید، ارز دیجیتالی را به یک آدرس والت برای شخصی واریز کنید با عبارات ERC-20 و TRC-20 روبرو خواهید شد. البته اینها فقط شبکه‌های استاندارد موجود برای انتقال دارایی دیجیتال نیستند، اما ما می خواهیم در ادامه این مطلب به تفاوت ERC20 و TRC20 بپردازیم. 

هنگامی که افراد می خواهند ارسال و یا برداشت توکن‌های اتریوم به حساب کاربری خود در صرافی را داشته باشند و یا هنگامی که واریز و یا برداشت را برای والتی که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کند انجام دهند در بین دو استاندارد ERC20 و TRC20 لازم است حتما به انتخاب استاندارد انتقال خود توجه کنند که بر روی ERC20 تنظیم شده باشد.

استاندارد ERC-20 با TRC-20 چه تفاوتی دارد؟

 

برخی از تفاوت های مهم ERC-20 با TRC-20 به شرح زیر هستند :

 • شبکه بلاک چین

ERC-20 یک استاندارد مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم است.

TRC-20 یک استانداردمبتنی بر شبکه بلاک چین ترون است.

 • آدرس والت

آدرس والت های اتریوم با ۰X آغاز می‌شوند.

آدرس والت های ترون با T آغاز می‌شود.

 • سرعت انتقال

سرعت انتقال و برداشت در استاندارد TRC-20 بیشتر از استاندارد ERC-20 می باشد.

 • کارمزد تراکنش

کارمزد تراکنش در استاندارد TRC-20 در مقایسه با ERC-20 کمتر می باشد.

 • امنیت در انتقال

امنیت تراکنش‌ها در استاندارد انتقال ERC-20 در مقایسه با استاندارد ERC-20 افزایش می‌یابد. 

 • پشتیبانی صرافی و کیف پول

در آخر نیز لازم است به این نکته مهم بسیار  توجه کنید که بیشتر والت ها و صرافی‌های موجود، از استاندارد شبکه ERC-20 پشتیبانی می‌کنند. اما پشتیبانی از استاندارد شبکه TRC-20 در والت ها و صرافی کمتر مشاهده می گردد.

 

تفاوت ترون و اتریوم

آیا می توان بین شبکه ERC-20 با TRC-20 انتقال مستقیم انجام داد؟

خیر، با توجه به مطالبی که گفتیم فهمیدیم که اگر قصد داشته باشیم از حساب خود برای یک والت ترون دارایی دیجیتالی را منتقل کنیم لازم است شبکه انتقال خود را بر روی استاندارد شبکه TRC-20 تنظیم کنیم. همینطور متوجه شدیم که اگر بخواهیم دارایی دیجیتالی خود را به یک والت اتریوم منتقل کنیم باید استاندارد شبکه انتقال ERC-20 را برای ارسال و یا دریافت خود انتخاب کنید.

رمز ارز تتر یکی از استیبل کوین‌ها می باشد و به علت کاربرد بالایی که دارد، امکان انتقال آن در چند شبکه فراهم شده است.

در ابتدا باید بدانیم که استیبل کوین تتر همیشه ارزشی برابر با یک دلار دارد. همچنین تتر ERC-20 و تتر TRC-20 تنها تترهای موجود نیستند، زیرا همان‌طور که اشاره شد این رمز ارز به علت کاربردی بودن بر روی سایر شبکه های بلاک چین‌ها مانند بلاک چین بیت کوین و ایاس (EOS) هم وجود دارد.

کلام آخر

در این مقاله ما تلاش کردیم به مسئله بسیار مهم استانداردهای انتقال ERC-20 و TRC-20 و تفاوت ERC-20 با TRC-20 بپردازیم.

در هنگام انتخاب استاندارد انتقال توصیه می کنیم این کار را با دقت و وسواس بیشتری انجام دهید. زیرا در صورت انتخاب اشتباه استاندارد انتقال، ممکن است تمام دارایی شما از بین برود.

TRC-20 و ERC-20 هر دو استانداردی مبتنی بر شبکه‌های بلاک چین خود می باشند. این استاندارد ها به افرادی که می خواهند یک توکن بر پایه بلاک چین آنها ایجاد کنند قوانین و ضوابطی را تعیین می‌کنند که لازم است رعایت شود.

از سوی دیگر کاربران صرافی‌ها و صاحبان والت ها در هنگام ارسال و برداشت و یا واریز دارایی به والت شخصی دیگر حتما لازم است استاندارد سازگار با رمز ارز ارسالی و والت گیرنده را انتخاب کنند.

سوالات رایج

۱. استاندارد ERC-20 چیست؟

ERC-20 یک استاندارد ایجاد توکن مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم است.

۲.  استاندارد TRC-20 چیست؟

TRC-20 یک استاندارد ایجاد توکن مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم است.

۳. ERC-20 با TRC-20 چه تفاوتی دارد؟

ERC20 یک استاندارد مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم است. اما TRC20 یک استاندارد مبتنی بر شبکه بلاک چین ترون است.

سرعت انتقال و تراکنش به کمک استاندارد TRC20 بیشتر می باشد. همینطور کارمزد تراکنش در استاندارد انتقال TRC20 پایین تر

می باشد. اما امنیت تراکنش ارسالی در استاندارد ERC20 در مقایسه با استاندارد TRC20  بالاتر است.

۴.استاندارد TRC-20 تنها شبکه موجود در بلاک چین ترون است؟

خیر، استاندارد TRC-10 نیز در شبکه بلاک چین ترون وجود دارد.

۵.استاندارد ERC-20 تنها شبکه موجود در بلاک چین اتریوم است؟

خیر، ERC-223، ERC-621، ERC-721، ERC-777، ERC-1155، ERC-1400 از دیگر استانداردهای مبتنی بر شبکه بلاک چین اتریوم در نظر گرفته می شوند.

البته همان طور که می دانید استاندارد ERC-20 نسبت به سایر استاندارد های موجود در شبکه بلاک چین اتریوم شناخته‌ شده‌تر و پرکاربردتر می باشد. 

 

 

تفاوت ERC-20 با TRC-20 بطور کامل توضیح داده شد. امیدوارم مفید و کاربردی بوده باشد.

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *