برای دریافت هدیه یک ماه اشتراک رایگان فیلترهای ویژه بورسنامه کافی است ثبت نام خود را تکمیل نمایید!! همین حالا کلیک کنید
0
09045730864

تپروت آخرین به روزرسانی مهم بیت کوین

.به روز رسانی تپروت (Taproot)

تپروت به چه معناست و بر روی پروتکل بیت کوین چه اثری دارد؟ آیا جامعه بیت کوین با یک تغییر اساسی در آینده مواجه می باشد؟ این‌ها سؤالاتی هستند که در طول ماه‌های اخیر و با قطعی‌شدن ارتقای تپروت در شبکه بیت کوین، ذهن خیلی از افرادی که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند را به خود درگیر کرده است.

ارز دیجیتال بیت کوین برای خیلی از اشخاص نشان‌دهنده یک ذخیره ارزشمند، بسیار جذاب و پر سود است.

از بیت کوین به‌ عنوان یک نسخه پیشرفته تر از طلا یاد می شود. کمیاب بودن ارز دیجیتال بیت کوین را می توان ثابت کرد.

و همینطور ذخیره‌ ارزش به عنوان بیت کوین در قیاس با طلا، بسیار هزینه پایین تری دارد.

باید بگوییم که شاید بزرگ‌ترین واقعیتی که باعث وجه تمایز ارز دیچیتال بیت کوین از طلا می شود این است که شبکه بیت کوین یک فناوری می باشد که قابل‌ ارتقا است.

طلا در تمام شرایط طلا باقی می ماند. ممکن نیست که طلای شما به‌ یکباره به نقره یا سرب تبدیل شود. یا این که یک نسخه پیشرفته تر از آن ایجاد شود. اما از سوی دیگر، شبکه بیت کوین می‌تواند تغییر کند. ارز دیجیتال بیت کوین یک فناوری قابل‌ ارتقا می باشد که این توانایی را دارد که خود را در طی زمان با تغییر نیاز کاربران، توسعه‌دهندگان و ماینرها تطبیق دهد.

 

در ۱۲ ژوئن ۲۰۲۱ (۲۲ خرداد ۱۴۰۰)، بسیاری از ماینرها از یک ارتقا در فناوری شبکه بیت کوین که «ارتقای تپروت»

(Taproot Upgrade) نام داشت حمایت کردند.

ارتقای تپروت شامل مجموعه‌ای از ۳ عملکرد بینظیر است.این به روز رسانی با هدف بالا بردن امنیت شبکه، حریم خصوصی و مقیاس‌پذیری اعمال می گردد.

 

بسیاری از کاربران بیت کوین انتظار دارند که دستاورد این به روز رسانی موارد زیر باشد:

  • ادغام تمام انواع خروجی تراکنش‌های ارز دیجیتال بیت کوین در یک خروجی واحد به نام خروجی تپروت که تراکنش‌های متفاوت را قابل‌شناسایی نمی‌کند و دلیلی بر افزایش حریم خصوصی می‌ شود.
  • تقویت ویژگی برنامه‌نویسی بیت کوین (به عنوان مثال اضافه‌شدن قابلیتی مثل قراردادهای هوشمند)
  • بهبود بهره‌وری داده‌ها به کمک یک الگوریتم امضای کارآمدتر
  • بالا بردن امنیت به‌ علت اضافه‌شدن یک طرح امضای جدید که ارز دیجیتال بیت کوین را به یک شبکه دو امضا تبدیل می‌کند.

اما باید بگوییم که این به روز رسانی، ریسک‌هایی را نیز برای سرمایه گذاران دارد:

  • نرخ پذیرش این ارتقا بسیار پایین می باشد. به عبارتی دیگر نشان می‌دهد کاربران بیت کوین هیچ علاقه‌ای به این به روز رسانی ندارند.
  • اگر نرخ پذیرش پایین باشد، احتمالا مزیت های حریم خصوصی را رد می کند.
  • طرح امضای جدید امکان دارد «مقاومت کوانتومی» پایین تری به نسبت طرح حال حاضر داشته باشد.
  • احتمال دارد کاربران بیت کوین به علت اختلاف‌نظر درباره ارتقای تپروت به ۲ قسمت تبدیل شوند. این شرایط بسیار مشابه جدال‌هایی است که بر سر سگویت ایجاد شد و باعث شد که بیت کوین کش ایجاد شود.

ما در ادامه این مطلب از سایت بورسنامه قصد داریم تا درباره فواید و خطرات این به روز رسانی مهم بیشتر صحبت کنیم.

پس اگر شما هم جزء آن دسته از علاقمندان هستید تا درباره این ارتقاء مهم بیشتر بدانید از شما دعوت می کنیم که تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

 

ارتقای تپروت به چه معنا است؟

سیگنال‌دهی ماینرها در ارتباط با تپروت

 ارتقای تپروت به منظور افزایش امنیت، حریم خصوصی و کاربرد ارز دیجیتال بیت کوین انجام می شود.

تعریف قابلیت پرداخت به تپروت

قابلیت «پرداخت به تپروت» (Pay-to-Taproot)، تمام خروجی‌های بیت کوین را جدا از نوع تراکنش (سگویتی و غیرسگویتی) یکپارچه می‌کند. همچنین در شبکه بیت کوین یک خروجی تپروت واحد را به وجود می آورد. این روش، بهره‌وری و حریم خصوصی تراکنش‌‌ها را تقویت می کند.

ارتقای تپروت چه مزیت هایی دارد؟

ارتقای تپروت ویژگی های کاربردی بیت کوین را بالا می برد. بررسی کمی تأثیرات این ارتقا مقداری سخت می باشد.

اما باید بگوییم از نظر کیفی، مزیت های آن به شرح زیر می باشد:

تپروت

 

پیشرفت در زمینه اپلیکیشن

ارز دیجیتال بیت کوین در حال حاضر که این مطلب نوشته می شود هیچ ارتباطی با قراردادهای هوشمند ندارد.

اما بر خلاف آن بلاک چین اتریوم از قراردادهای هوشمند و توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین پشتیبانی می کند.

البته، بیت کوین از قابلیت هایی برخوردار می باشد که می توان قراردادهای هوشمند بومی را در آن ایجاد کرد.

به وجود آوردن چنین قراردادهای هوشمندی بر روی بلاک چین بیت کوین، بسیار پرزحمت و گران می باشد.

ارتقای تپروت نوع جدیدی از قراردادهای هوشمند را برای بلاک چین بیت کوین به ارمغان می آورد. تپروت امکان بهره گیری از مواردی مانند قراردادهای ثبت محرمانه یا همان Discreet Log Contracts ( DLC) فراهم می کند و آن را تقویت می کند .

خیلی از کاربران در توصیف قراردادهای هوشمند از عباراتی مانند «تحول» و «انعطاف‌پذیر» استفاده می‌کنند.

اما با تمام توصیفات، باید بگوییم هنوز زود است که استفاده از قراردادهای هوشمند بر روی بیت کوین به یک امری بسیار عادی تبدیل شود.

 

 


اگر درباره قراردادهای هوشمند علاقمند هستید بیشتر بدانید می توانید این مطلب را مطالعه کنید.

تعریف قرار داد های هوشمند


افزایش کارایی، بهبود قابلیت استفاده و حریم خصوصی در والت های بیت کوین

تپروت برای افزایش کارایی والت های چندامضایی ایجاد شده است. برای به کار گیری این نوع والت ها به بیش از یک امضا احتیاج است.  این ویژگی، امنیت والت های چندامضایی را از والت های یک امضایی بیشتر می‌کند.

تپروت از لحاظ حریم خصوصی نیز به‌روزرسانی‌هایی را برای این والت ها به دنبال خواهد داشت.

تراکنش‌های تپروت، شرایط لازم را جهت خرج‌کردن بیت کوین‌های موجود در والت های چندامضایی مخفی می‌کنند.

به عبارت دیگر به‌جای انتشار عمومی شرایط انجام تراکنش، هر کدام از شرط ها به‌صورت جداگانه هش می‌شود.

پس به همین علت برای اعتبارسنجی هرکدام از این شرایط، احتیاج به فاش شدن تمام داده‌ها نیست.

هم اکنون، والت های چندامضایی به کمک قراردادهای هوشمند مبتنی بر بیت کوین ایجاد می‌شوند. همان‌ طور که قبل از این هم به آن اشاره کردیم، قراردادهای هوشمند بیت کوین هم اکنون به‌ صورتی هستند که با هر تراکنشی که رخ می دهد، تمام مفاد و شرایط موجود در والت های چندامضایی را فاش می‌کنند.

به عنوان مثال، اطلاعاتی که از یک والت چندامضایی فاش می‌شود، می‌تواند تعیین کند که تراکنش‌ها باید با ۳ امضا از ۵ امضای معتبر یا با یک امضای اصلی تایید گردند.

حتی اگر هرگز از امضای اصلی استفاده نشود، شبکه بلاک چین آدرس عمومی متصل به امضای اصلی را در هر تراکنش آشکار کرده و یک تهدید امنیتی بالقوه به وجود می آورد.

 

به روز رسانی امنیتی تپروت ، به ۲ صورت قابل اجرا می باشد:

  • با جابجایی وجوه، جزییات تراکنش آشکار نمی شود.
  • با کمک ویژگی پرداخت به تپروت (Pay-to-Taproot) که همه خروجی‌های تراکنش را یکپارچه می‌کند و برابر نشان می‌دهد، هیچ‌فردی نمی‌تواند بفهمد که آیا یک شرکت از چند امضا بهره می برد یا خیر.

گرچه به روز رسانی تپروت حریم خصوصی را در بلاک چین تقویت می کند. اما ارزیابی های قانونی بلاک چین بیت کوین را غیرممکن نمی‌کند.

ارز دیجیتال بیت کوین همچنان یک شبکه نیمه‌ناشناس و قابل‌ردیابی باقی می ماند. باید بگوییم که بیت کوین به یک رمز ارز حریم خصوصی مانند زی کش و مونرو تبدیل نمی شود و همچنان به نسبت پول نقد، حریم خصوصی پایین تری دارد.

اگر ارتقای تپروت در سطح وسیعی پذیرفته شود، امکان دارد که شاهد افزایش پذیرش والت ها و تراکنش‌های چندامضایی از طرف کاربران و شرکت‌هایی باشیم که حفظ حریم خصوصی برای آنها بسیار مهم است.

در عین حال، کاهش یا توقف رشد شاخص استفاده از والت های چندامضایی در سال‌های اخیر، امکان دارد دلیلی باشد که تقاضا برای آن پایین آمده است.

اما باید بگوییم که اگر ارتقای تپروت مورد توجه کاربران بیت کوین قرار بگیرد، دیگر ارائه چنین تحلیل‌ها و آمارهایی ممکن نیست.

زیرا خروجی تمام تراکنش‌ها برابر به نظر می‌رسند.

تپروت در پی بهبود راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم 

به روزرسانی تپروت امکان پیشرفت شبکه‌های لایه دوم مانند شبکه لایتنینگ که مبتنی بر بیت کوین است را فراهم می‌کند.

این ارتقا، «قراردادهای زمان‌دار هش‌شده» (HTLCs) در بلاک چین بیت کوین را با «قرارداد‌های زمان‌دار نقطه‌ای» (PTLCs) جایگزین خواهد کرد. با این اوصاف ارتقا تپروت، ویژگی های شبکه لایتنینگ را تقویت می کند.

قراردادهای زمان‌دار نقطه‌ای قادر خواهند بود به ایجاد قراردادهای ۲ طرفه بلاک چینی کمک کنند. همچنین این به روزرسانی شرایط را برای پرداخت‌ها آسان تر می کند. 

شبکه لایتنینگ از شروع (در سال ۲۰۱۸) تا حال حاضر، به‌طور نامتوازنی رشد داشته است. به روزرسانی تپروت می‌تواند به پذیرش آن بین کاربران سرعت ببخشد.

از نظر سرمایه‌گذاری، بالا رفتن تعداد تراکنش‌های بالقوه بیت کوین نکته‌ بسیار مثبتی می باشد. زیرا بهبود در هر مورد استفاده خاص بیت کوین، اثر بسزایی بر تمام بازار می گذارد. 

 

ارتقای تپروت ممکن است چه معایبی دارد؟

تا به اینجا درباره مزیت های به روزرسانی تپروت و اتفاقات مثبتی که می‌تواند برای بلاک چین بیت کوین به همراه داشته باشد توضیحاتی ارائه دادیم.

هم اکنون می خواهیم مقداری از این نکته های مثبت دور شویم و معایب احتمالی تپروت و ریسک های بالقوه آن را ارزیابی کنیم.

بعضی از این معایب به شرح زیر می باشند:

ارتقا بیت کوین

نرخ پذیرش پایین یکی از مهم ترین نگرانی ها درباره تپروت

بزرگ‌ترین نگرانی درمورد تپروت این است که فقط تعداد کمی از افراد و ارائه‌دهندگان خدمات، این به روز رسانی مهم را بپذیرند و آن را به مرحله اجرا دربیاورند. 

نرخ پذیرش پایین می‌تواند بیانگر این باشد که کاربران. هیچ علاقه‌ای به استفاده از بیت کوین به منظور اهداف جدید ندارند.

اگر کاربران بیت کوین به این تغییرات روی خوش نشان ندهند. این امکان وجود دارد که برای کاربردهای جدید، از سایر رمزارزها و سرویس‌ها استفاده کنند.

اگر افراد از ارتقا تپروت استقبال نکنند و آن را در سطوح وسیع نپذیرند، امید برای توسعه شبکه بیت کوین از بین می‌رود.

بعضی از قابلیت های تپروت، تنها با استقبال حداکثری افراد است که می‌توانند به مرحله عملیاتی شدن برسند.

برای مثال، اگر افراد کمی تراکنش‌های تپروت را قبول کنند، به‌ آسانی می‌توان این تراکنش‌ها را به آدرس‌هایی نسبت داد که برای کاربران و شرکت‌هایی هستند که احتیاج به امنیت چندامضایی دارند.به‌ عبارتی دیگر، آدرس‌های تپروت قابل‌ پیگیری می‌شوند و از لحاظ امن بودن تراکنش دیگر کاربرد خود را از دست می دهند.

ارتقای تپروت از طرف توسعه‌دهندگان و کاربران مشهور بیت کوین پشتیبانی می‌شود. اما اگر این به روزرسانی از طرف عموم کاربران بیت کوین قبول نشود و با شکست مواجه شود. نشان دهنده یک نقطه‌ ضعف بزرگ در جامعه بیت کوین است.

با این اتفاق، امکان دارد بیت کوین پس از سال‌ها مبارزه سرانجام تسلیم شود. همچنین کاربرد آن به‌عنوان پول دیجیتال و ابزاری برای انتقال ارزش عملاً نابود می شود.

از هم گسیختگی جامعه بیت کوین

یکی از مزایای فناوری‌هایی که برپایه اجماع هستند این است که بروز هر گونه اشکال احتمالی در این شبکه‌ها به‌دقت مورد بررسی قرار می گیرند.

اگر این اتفاق برای ارتقا تپروت نیز بیفتد، علاوه بر تمام ضررهایی که قبلا گفتیم، ضرر بالقوه دیگری هم برای بلاک چین بیت کوین به همراه دارد.

ارتقای تپروت امکان دارد باعث شود که شبکه بیت کوین از هم گسیخته شود. در این حالت ممکن است قسمتی از کاربران بیت کوین دیگر این ارز دیجیتال را به رسمیت نشناسند و از آن دیگر استفاده نکنند.

حرکت کند و آهسته به روز رسانی های بیت کوین 

در این بخش از مطلب می خواهیم از  توضیح تپروت کمی فاصله بگیریم.  قصد داریم در ادامه در کل درباره ارتقا های شبکه بیت کوین و روش های اجرای آنها توضیحاتی را ارائه کنیم.

داشتن اطلاعات صحیح از این به‌روزرسانی‌ها می‌تواند دید درست‌تری درباره عملکرد بیت کوین و وضعیت فعلی برای ما به ارمغان بیاورد. 

ارز دیجیتال بیت کوین متن‌باز است و هرفردی می‌تواند پیشنهادهای خود را برای ارتقاء آن ارائه دهد.

در اوایل پیدایش بیت کوین، ارتقاء و بهبود این رمز ارز از طریق فرایندی به نام پروپوزال‌های توسعه بیت کوین (BIP)  جنبه رسمی به خود می‌گرفت.

در حالی که دانستن جزئیات دقیق پروسه BIP (به‌ علت ماهیت به‌شدت فنی و تکنیکال آن) چندان هم مهم نیست.

اما خوب است بدانیم که BIPها به‌ صورت کلی چندان عادی نیستند. مخصوصاً که در قیاس با بقیه پروتکل‌ها. BIPها اکثراً تحولات بسیار کوچک و جزئی اند، تا ارتقا های بزرگ و اساسی.

از زمانی که ارز دیجیتال بیت کوین در سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸)، فعالیت خود را شروع کرد تا کنون در مجموع ۱۴۵ BIP به ثبت رسیده است. به عبارتی دیگر این شبکه به‌طور میانگین، در سال ۱۲ BIP را به خود دیده است.

اما این در حالی است که اتریوم، دومین شبکه بزرگ ارزهای دیجیتال از نظر مارکت، از زمانی که در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) فعالیت خودش را شروع کرد تعداد ۳۴۲ پروپوزال‌ توسعه اتریوم (EIP) داشته است. یعنی ۵۸ EIP در سال. همین قیاس کوچک بیانگراین است که ارزدیجیتال بیت کوین از جهت فناوری، بسیار آهسته تر از ارزهای دیجیتال دیگر حرکت می‌کند.

توسعه‌دهندگان و کاربران بیت کوین بر این اعتقادند که «بیت کوین قابل اعتماد است» و « برای همیشه فعال است».

از مجموع ۱۴۵ BIP ثبت‌شده، تنها ۴۶ مورد از آنها (تقریباً ۳۰%) در پروتکل پیاده‌سازی شده‌اند.

باید بگوییم که ۸ مورد از این ۴۶مورد (۶% از آنها). صرفاً BIP‌های آگاهی‌دهنده بوده‌اند که به یک مسئله در طراحی شبکه اشاره کرده‌اند. به‌ عبارت دیگر، این BIPها ویژگی یا قابلیت تازه ای را به ارز دیجیتال بیت کوین اضافه نکرده‌اند.

به‌ صورت کلی، BIPها به‌عنوان سافت‌فورک (soft fork) پیاده سازی شده‌اند. به این معنا که این به روز رسانی ها با نسخه‌های قبلی نرم‌افزار بیت کوین هم سازگار بوده‌اند.

اما از سوی دیگر، اتریوم چند هاردفورک (hard fork) را پیاده سازی کرده است. طی این به روز رسانی ها تمام کاربران مجبور شده‌اند که نسخه‌های نرم‌افزار خود را به روز کنند.

 


اگر دوست داری با روش سرمایه گذاری در بازار های ارز دیجیتال بیشتر آشنا بشی پیشنهاد می کنم حتما این مطلب را مطالعه کنی.

۷ نکته طلایی در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال


 

کلام آخر

ارتقای تپروت جدا از آنکه بیت کوین را تقویت می کند. بار دیگر به ما یادآور می‌ شود که بیت کوین یک فناوری و نو آوری است.

توسعه دهندگان فعال در زمینه رمز ارزها، مشغول توسعه رمزارزها و پروژه‌های جدیدی هستند. توسعه دهندگان می خواهند بیت کوین را حذف کنند یا جایگزینی برای آن به وجود بیاورند. اگر تپروت در به روزرسانی خود موفق شود بیانگر این است که بیت کوین می‌تواند با تغییرات جدید سازگار شود.

با توجه توضیحات بالا لازم است بگوییم که بیت کوین ارز دیجیتال شماره ۱ جهان به‌ علل زیر، یک سرمایه‌گذاری بسیار مفید در حوزه فناوری و نوآوری است:

بیت کوین نقدشوندگی بالا دارد

بیت کوین در قیاس با بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ های دیگر که انجام می‌دهیم، نقدشوندگی بسیار بیشتری دارد.

بیت کوین شفافیت دارد

بیت کوین، تمام آپدیت هایی که در حال اجرا می باشند. تمام تغییراتی که پیشنهاد شده‌اند و تمام پیشنهاداتی را که رد شده‌اند. به‌ صورت واضح و شفاف در اختیار عموم کاربران قرار می‌دهد.

کل بازار در دسترس بیت کوین خیره‌کننده است

یکی از ملاک های مهم که سرمایه‌گذاران برای بررسی پتانسیل رشد یک سرمایه یا فناوری در نظر می‌گیرند، کل بازار در دسترس آن است.

بیت کوین به یکی از مهم ترین آپدیت های تاریخ خود نزدیک می‌شود. این ارتقاء در زمینه فناوری صورت می گیرد.

به همین دلیل سرمایه‌گذاران برای بررسی مزیت ها و خطراتی که این ارتقاء برای بیت کوین به همراه دارد. لازم است به این قابلیت های منحصربه‌فرد (نقد شوندگی، شفافیت و کل بازار در دسترس) هم دقت کنند.

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *