0
09045730864

استخراج بیت کوین چیست

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین

امروزه استخراج بیت کوین به یکی از سرمایه گذاری های مورد علاقه مردم در تمام دنیا تبدیل شده است.

استخراج بیت کوین بوسیله ابر کامپیوترهایی که مسائل پیچیده ریاضی را حل میکنند انجام می شود. این مسائل به قدری پیچیده هستند که قابل محاسبه با نیروی انسانی نیستند. 

استخراج بیت کوین دو نتیجه در بر دارد. اول، بوسیله فعالیت ابر کامپیوترها  و حل مسائل ریاضی، در شبکه بیت کوین واحد های جدید بیت کوین تولید می شود. دوم، فعالیت این ابر کامپیوترها در شبکه ی بلاکچین بیت کوین باعث تایید اطلاعات تراکنش های شبکه می شود.

وقتی بیت کوین ها از یک کیف پول به کیف پولی دیگر منتقل می شوند، یک تراکنش صورت می گیرد. ماینر های بیت کوین اطلاعات مربوط به این تراکنش ها را جمع آوری کرده و در بلوک هایی جداگانه ذخیره می کنند. این بلوک ها در یک حساب عمومی به نام بلاکچین ذخیره می شوند. در نهایت این اطلاعات توسط Node های شبکه نگه داری می شوند تا در آینده قابلیت تایید داشته باشند.

وقتی ماینرها یک بلوک جدید به شبکه اضافه می کنند، یکی از وظایفشان اطمینان از دقیق بودن اطلاعات تراکنش هاست. در واقع ماینرها وظیفه دارند یکتا بودن تراکنش ها را بررسی کنند و از خرج مجدد بیت کوین ها توسط کاربران جلوگیری کنند (double-spending).

پاداش استخراج کنندگان بیت کوین

ماینرها بابت اضافه کردن بلوک های جدید به شبکه بلاکچین بیت کوین و تایید تراکنش ها، پاداش دریافت می کنند. این پاداش در قالب واحدهای بیت کوین به ماینرها تعلق می گیرد. تعداد بیت کوین هایی که به ازای ایجاد هر بلوک پاداش داده میشود، پاداش بلوک نام دارد. پاداش بلوک با اضافه شدن هر ۲۱۰٫۰۰۰ بلوک، نصف می شود.

این پاداش در سال ۲۰۰۹، ۵۰ بیت کوین به ازای هر بلوک بود. در سال ۲۰۱۳ به ۲۵ واحد به ازای هر بلوک تغییر پیدا کرد. و در نهایت در May 2020 به ۶٫۲۵ واحد بیت کوین در هر بلوک رسید. سیستم پاداش دهی تا سال ۲۱۴۰ ادامه خواهد داشت. از آن تاریخ به بعد، پاداش ماینر ها در ازای پردازش تراکنش های کاربران شبکه بیتکوین خواهد بود. کابران در ازای تایید شدن تراکنش خود باید به ماینر ها کارمزد پرداخت کنند. این کارمزد باعث ایجاد انگیزه در ماینرها برای فعالیت در شبکه بیت کوین خواهد شد. تلاش ماینرها برای تصاحب این کارمزد، باعث پایین نگه داشتن شدن کارمزد تراکنش ها بعد از اتمام استخراج بیت کوین خواهد شد. 

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین (Halving) باعث کم شدن طرف عرضه می شود. کاهش عرضه ی بیت کوین بر روی قیمت بیت کوین تاثیر خواهد گذاشت. طبق قانون عرضه و تقاضا، کاهش عرضه باعث افزایش تقاضا می شد. در پایان فرآیند استخراج، کل بیت کوین های در گردش ۲۱٫۰۰۰٫۰۰۰ واحد خواهد بود. این اتفاق باعث افزایش پتانسیل بیت کوین برای رشد قیمت در طول زمان خواهد شد.

تایید تراکنش های بلاکچین بیت کوین

ماینرها برای دریافت پاداش تایید تراکنش های شبکه باید دو کار را انجام دهند. اول باید به اندازه ی ۱ مگابایت از اطلاعات تراکنش های شبکه را تایید کنند. حال ممکن است ۱ مگابایت شامل ۱ یا هزاران تراکنش باشد. این موضوع بستگی به حجم اطلاعات هر تراکنش دارد. پس از آن، برای اضافه کردن بلوک جدید به شبکه ی بلاکچین باید یک مساله ی پیچیده ریاضی را حل کنند. به این فرآیند اصطلاحا اثبات کار (Proof of Work) گفته میشود.

در واقع ماینرها تلاش می کنند به یک رشته ۶۴ تایی از اعداد که به آن Hash گفته میشود، برسند. ماینرها این هش ها را با سرعت های متفاوتی استخراج می کنند. بعنوان مثال مگا هش بر ثانیه، گیگا هش بر ثانیه یا ترا هش بر ثانیه. ماینر ها با استخراج این رشته اعداد، به دنبال کامل کردن زنجیره ۶۴ عددی هر Hash هستند. 

درجه سختی بلوک های اخیر بیت کوین به بیش از ۱۶ تریلیون رسیده است. بعبارتی، شانس یک کامپیوتر برای تولید یک هش، ۱ در ۱۶ تریلیون است. در نتیجه، استخراج بیت کوین در طول زمان سخت و سخت تر می شود و به انرژی و محاسبات ریاضی بیشتری نیاز دارد. سختی شبکه بیت کوین هر ۲۰۱۶ بلوک یک بار (تقریبا هر دو هفته) تنظیم می شود. به دلیل اینکه هر روز تعداد ماینر هایی که متقاضی استخراج بیت کوین هستند بیشتر می شود، نیاز است درجه سختی استخراج بالا برود. با این کار نرخ استخراج بیت کوین در طول زمان به نسبت ماینر ها ثابت می ماند.

سیر تاریخی روش های استخراج بیت کوین

فرآیند استخراج بیتکوین بر اساس حدس و گمان است. بنابراین اینکه قبل از سایر ماینرها به جواب درست محاسبات برسید، تا حد زیادی به سرعت کامپیوتر شما در تولید هش دارد. ۱۰ سال قبل، بیت کوین قابلیت استخراج با کامپیوترهای خانگی را هم داشت. پس از گذشت چند سال، ماینرها به این نتیجه رسیدند می توانند از کارت گرافیک سیستم های مخصوص بازی های کامپیوتری نیز برای استخراج بیت کوین استفاده کنند.

در سال ۲۰۱۳، ماینرهای بیت کوین شروع به استفاده از کامپیوترهایی کردند که به طور خاص برای استخراج رمز ارزها طراحی و تولید شده بودند. قیمت این دستگاه ها از چند صد دلار تا چند صد هزار دلار بود و بازدهی به مراتب بهتری نسبت به روش های قبلی داشتند. امروز رقابت بر سر استخراج بیت کوین به حدی بالاست که تنها با جدید ترین و بهترین دستگاه های ماینر می توان آنرا استخراج کرد. در صورتیکه از روش های قدیمی تر استفاده شود، هزینه ی استخراج بیت کوین از درآمد آن بیشتر خواهد شد.

امروزه ماینر ها با تشکیل استخر های ماینینگ شانس خود برای استخراح بیت کوین را بیشتر می کنند. استخر ماینینگ (Mining Pool) به گروهی از ماینرها گفته می شود که قدرت محاسباتی خود را با هم ترکیب کرده تا شانس خود برای ایجاد بلوک های جدید را افزایش دهند. در نتیجه پاداش بدست آمده میان ماینرهای حاضر در استخر به نسبت قدرتی که دارند تقسیم می شود. درصد زیادی از بلوک های جدید در حال حاضر بوسیله ی Mining Pool ها ایجاد می شوند.

Bitcoin Mining
                              Bitcoin Mining

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *