0
09045730864

تحلیل صنعت سیمان

در این مقاله به تحلیل ۷ نماد از صنعت سیمان خواهیم پرداخت. صنعت سیمان یکی از قدیمی ترین صنایع ایران است. ایران یکی از تولید کننده های بزرگ سیمان در خاورمیانه و آسیا محسوب می شود. اما این صنعت همواره مشکلات عمده ای داشته است؛ از جمله قیمت گذاری دستوری. قیمت گذاری دستوری در صنعت سیمان باعث کاهش رغبت سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این صنعت شده است. در واقع بخش عمده ای از سود حاصل از تجارت سیمان، از سهامداران این شرکتها دریغ می شود. در حال حاضر یکی از چالش های دولت بعدی، رفع این مشکل صنعت سیمان است.

در ادامه این مقاله ۷ نماد بزرگ این صنعت به شرح زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

 

تحلیل سیمان شرق (سشرق)

شرکت سیمان شرق از شرکت های سیمانی فعال در بازار بورس است. فعالیت اصلی این شرکت عبارت است از تهیه و تولید انواع فرآورده های بتنی و سیمانی،اکتشاف و استخراج و بهره برداری و انجام کلیه معاملات بازرگانی مربوط به شرکت. از دیگر تولیدات این شرکت می توان به تیرچه، دال، مصالح ساختمانی و…. اشاره کرد. این شرکت طی عملکرد یک ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ مبلغ ۷۳۷,۵۵۹ میلیون ریال از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۱% افزایش داشته است.
سهم در حال حاظر درگیر مقاومت خط روند پش رو است. در صورت شکست آن می تواند هدف اول و دوم خود را به ترتیب در قیمت های ۷۶۰ و ۸۶۰ تومان لمس کند . اما در صورتی که نتواند عبور کند حمایت اول سهم در محدوه ۵۶۰ تومان و در صورت شکست این محدوده حمایت بعدی در ۵۱۰ تومان است.

تحلیل صنعت سیمان (سشرق)
تحلیل صنعت سیمان (سشرق)

 

تحلیل سیمان سپاهان (سپاها)

شرکت سیمان سپاهان با سه خط تولید و ظرفیت تولید ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تن از انواع سیمان از بزرگترین تولید کنندگان سیمان در کشور است. این شرکت توان تولید ۱۲ نوع سیمان شامل انواع سیمان پرتلند ، پرتلند سرباره ای، آهکی ، پوزولانی و مرکب را دارا می باشد.
از نظر تکنیکالی سهم در قیمت حال حاضر خود (محدوده ۷۵۰ تومان) درگیر یک مقاومت ضعیف است. در صورت عبور از این محدوده می تواند به هدف اول خود در قیمت ۹۷۰ تومان برسد. در صورت شکست آن هدف دوم نیز به راحتی در دسترس است. در صورتی که نتواند از مقاومت عبور کند قیمت می تواند تا محدوده حمایتی خود در قیمت ۶۰۰ تومان برسد.

تحلیل سیمان سپاهان (سپاها)
تحلیل سیمان سپاهان (سپاها)

 

تحلیل سیمان فارس و خوزستان (سفارس)

شرکت سیمان فارس و خوزستان از شرکت های بزرگ تولید سیمان و سرمایه گذار در این حوزه است. این شرکت هم اکنون با در اختیار داشتن ۳۳ شرکت تابعه، زیر مجموعه و فرعی بزرگترین تولید کننده سیمان در ایران و خاورمیانه می باشد. محصولات تولیدی اصلی این شرکت سیمان، بتن و مصالح ساختمانی است. همچنین، سفارس لیدر صنعت سیمانی بوده و با رشد این سهم معمولا سایر نماد های صنعت سیمان نیز رشد خواهند کرد.
سهم در حال حاضر در کانال مشخص شده در حال نوسان است که پس از ریزش های اخیر به کف کانال رسیده است. انتظار می رود در صورتی که قیمت سهم ریزش کند قیمت به کف کانال خود در محدوده ۱۴۰۰ تومان برسد. اما در صورتی که این اتفاق رخ ندهد و قیمت سهم رشد کند در هدف اول می تواند به میدلاین کانال در محدوده قیمیتی ۲۲۰۰ تومان برسد.

 

تحلیل صنعت سیمان (سفارس)
تحلیل صنعت سیمان (سفارس)

 


نقشه بازار بورسنامه را از دست ندهید


تحلیل سیمان مازندران (سمازن)

شرکت سیمان مازندران از شرکت های بزرگ تولید کننده سیمان و نیز از صادر کنندگان کلینکر سیمان و سیمان صادراتی در کشور است. این شرکت طی عملکرد ۶ ماهه از ابتدای سال مالی تا تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ مبلغ ۴,۰۶۴,۲۵۷ میلیون ریال درآمد حاصل از فروش داخلی و صادرات داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل توانسته ۱۲۰% رشد کند.
سهم در حال حاضر در کانال مشخص شده در حال نوسان است و به میدلاین کانال نیز واکنش نشان داده است. در صورتی که قیمت نتواند از میدلاین کانال عبور کند می تواند می تواند به کف کانال در قیمت ۱۱۲۰ تومان برسد. در صورتی که بتواند از آن عبور کند به محدوده قیمتی ۱۴۴۰تومان می رسد که نقش مقاومت را برای سهم دارد. در صورت شکست این محدوده می تواند به سقف قبلی خود در قیمت ۱۸۳۰ تومان برسد.

تحلیل صنعت سیمان (سمازن)
تحلیل صنعت سیمان (سمازن)

 

تحلیل سیمان تهران (ستران)

کارخانه سیمان تهران به عنوان پرسابقه ترین شرکت سیمانی کشور در سال ۱۳۳۳ تاسیس شد‌. این شرکت از زمان تاسیس تاکنون از ۹ خط تولید سیمان بهره برداری نموده است. هم اکنون این شرکت توان تولید ۱۳٫۴۰۰ تن کلینکر در روز را داراست.
این سهم در ریزش اخیر بورس ریزش تقریبا زیادی را تجربه کرده است. هم اکنون قیمت سهم رفته رفته در حال نزدیک شدن به هدف اول خود در قیمت ۲۶۰۰ تومان می باشد. در صورت عبور از این قیمت و مساعد بودن شرایط بازار سهم می تواند به هدف دوم خود در محدوده ۴۰۰۰ تومان برسد.

 

تحلیل سیمان تهران (ستران)
تحلیل سیمان تهران (ستران)

 

تحلیل سرمایه گذاری سیمان تامین (سیتا)

شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین یک هلدینگ تخصصی سرمایه گذاری در صنعت سیمان (و صنایع وابسته )، عمران و حمل ونقل است. هلدینگ سیتا دارای ۴۵ زیر مجموعه شامل ۳۰ شرکت مدیریتی و ۱۵ شرکت به صورت سهامداری است. از زیر مجموعه های مهم این شرکت، سیمان فارس و خوزستان (سفارس) است. سیتا و سفارس در کنار هم لیدرهای صنعت سیمانی در بورس محسوب می شوند.
شرکت سیتا که نزدیک به یک سال است که عرضه اولیه شدن آن می گذرد پس از رشدی که داشته در ریزش بازار نیز دچار ریزش شده و در محدوده نزدیک به ۱۵۰۰ تومان در حال نوسان است. در حال حاظر سهم در محدوده مشخص شده در قیمت ۱۵۰۰ که نقش حمایتی برای سهم دارد قرار گرفته است. در صورت رشد سهم ابتدا می تواند هدف اول خود در قیمت ۱۸۸۰ تومان و پس از عبور و تثبیت آن، هدف دوم خود در قیمت ۲۳۰۰ تومان را لمس کند.

تحلیل سیتا
تحلیل سیتا

 

تحلیل سیمان دورود (سدور)

شرکت سیمان دورود از بزرگترین و قدیمی ترین و قدیمی ترین تولید کنندگان سیمان در کشور است. سیمان دورود متشکل از سه واحد تولیدی می باشد. تولید اصلی این کارخانه انواع سیمان های تیپ ۱ ، تیپ ۲ و تیپ ۵ است. همچنین این شرکت از صادرکنندگان کلینکر نیز میباشد.
از نظر تکنیکالی سهم در محدوده مقاومتی خود قرار دارد که به این محدوده واکنش مثبت نشان داده است. در صورت رشد قیمت سهم ابتدا به هدف اول خود در قیمت ۱۰۰۰تومان خواهد رسید. در صورت تثبیت در این قیمت می تواند به هدف دوم خود برسد.

تحلیل سدور
تحلیل سدور

 

 

تحلیلگر : بهنام غفوری

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *