0
02166950570

EPS یا DPS ؟ کدام مهم تر است؟

EPS یا DPS ؟ کدام مهمتر است؟

 

تعاریف اولیه 

هر فردی که در بازار سرمایه فعالیت کند حداقل یک بار اصطلاحات EPS و DPS  را شنیده است. اما معانی این دو اصطلاح و کاربرد آنها در تحلیل چه می‌باشد؟

 

EPS

در ابتدا باید معنی این دو عبارت را بدانیم. EPS خلاصه ی Earning Per Share به معنای سود هر سهم می باشد. شرکت ها سالانه بر اثر فعالیت هایی که دارند سود کسب می کنند. این سود در نهایت میان سهامداران شرکت تقسیم خواهد شد. هر سهامدار به نسبتی که مالک شرکت باشد از سود سالانه شرکت سهم خواهد داشت. بنابراین EPS از تقسیم سود سالانه شرکت بر تعداد سهام منتشر شده شرکت بدست می آید.

 

DPS

شرکتهای سهامی مطابق قانون تجارت موظفند سالانه مجمع عمومی برگزار کنند. طی مجمع وضعیت عملکرد و وضعیت مالی شرکت و میزان سود/زیانی که عاید سهامداران شده است گزارش می شود. اگر شرکت سود کسب کرده باشد، بخشی از این سود را بصورت نقدی میان سهامداران تقسیم می کنند. به این سود نقدی که مصوب مجمع عمومی سالانه می باشد، DPS یا Dividend Per Share گفته می شود.

EPS یا DPS؟

هر کدام از این دو عدد به نوبه ی خود در تحلیل تحلیلگران جایگاه ویژه ای دارند. خصوصا EPS که مبنا و اساس تحلیل بنیادی می باشد. تحلیلگران با بررسی عملکرد شرکت و با در نظر گرفتن مفروضات ، EPS شرکتها را پیش بینی می کنند. به EPS پیش بینی شده اصطلاحا EPS Forward نیز گفته می شود. EPS Forward کاربرد تحلیلی بسیار زیادی دارد. تحلیلگران برای آنکه بدانند کدام شرکتها به لحاظ بنیادی ارزش سرمایه گذاری دارندو یا ایکه وضعیت کلی آینده بازار سرمایه چگونه خواهد بود، از EPS Forward استفاده می کنند. یکی دیگر از کاربردهای مهم آن، محاسبه ی P/E Forward می باشد.

 

چه کسانی در تحلیل های خود DPS را مورد توجه قرار می دهند؟

همیشه در بازار سرمایه افراد یا شرکت هایی هستند که سرمایه ی زیادی دارند. این سرمایه گذاران معمولا به نیت نوسان گیری و سود کوتاه مدت سهام شرکت ها را خریداری نمی کنند. یکی از مهم ترین معیار های این دسته از سرمایه گذاران، سود ده بودن و سود تقسیمی سالانه شرکت می باشد.

به عنوان مثال فرض کنید یک شرکت سرمایه گذاری بزرگ می خواهد مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان را در بازار سرمایه گذاری کند. قطعا برای این شرکت سرمایه گذاری در سهام شرکت هایی DPS خوبی دارند منطقی تر است.

یکی از راه های شناسایی شرکتهای با DPS خوب، بررسی سود های تقسیم شده ی شرکت در مجامع سال های گذشته است. اگر شرکت در سنوات گذشته سود مطلوب و مناسبی تقسیم کرده باشد، به احتمال زیاد در سال پیش رو نیز سود خوبی را تقسیم خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *