0
09045730864

همه چیز درباره بیت کوین کش

what is bitcoin cash

بیت کوین کش (BCH) چیست؟

بیت کوین کش یک رمز ارز است که در نتیجه فورک بیت کوین درآگوست ۲۰۱۷ طراحی و به بازار عرضه شده است.  BCH با افزایش اندازه بلوک ها ، امکان پردازش معاملات بیشتر و بهبود مقیاس پذیری را فراهم کرد.

این ارز دیجیتال در نوامبر ۲۰۱۸ مجددا تحت فورک قرار گرفت. در نتیجه این فورک بیت کوین کش  ABC و بیت کوین کش SV (نسخه ساتوشی) ایجاد شد.

 

 

لوگوی BCH
لوگوی BCH

درباره بیت کوین کش

تفاوت بین بیت کوین و BCH در فلسفه ی بوجود آمدن شان است. همانطور که توسط مخترع بیت کوین ساتوشی ناکاموتو گفته شد ، بیت کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا می باشد که برای مبادلات روزانه ایجاد شده است.

با گذشت سالها ، با جلب توجه جامعه جهانی و افزایش قیمت، بیت کوین به جای ارزهای فیات به وسیله ای برای سرمایه گذاری تبدیل شد. شبکه بلاکچین بیت کوین با مشکل مقیاس پذیری مواجه بود. به همین دلیل نمی توانست تعداد زیاد تراکنش ها را مدیریت و تایید کند. در نتیجه زمان تایید تراکنش ها و کارمزد تایید تراکنش ها در شبکه بیت کوین بالا رفت. دلیل این امر محدودیت ۱ مگابایتی سایز هر بلوک در شبکه بیت کوین بود. تراکنش ها روی هم انباشته می شدند و منتظر تایید شدن بودند.

BCH اعلام کرد قصد ترمیم نواقص شبکه بیت کوین را دارد. در نتیجه سایز هر بلوک را بین ۸ تا ۳۲ مگابایت در نظر گرفت. با این کار قدرت پردازش معاملات بیشتری را در هر بلوک داشت.

میانگین تراکنش های پردازش شده بیت کوین در زمان پیدایش بیت کوین کش، بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تراکنش در هر بلوک بود. در حالیکه BCH در هر بلوک ۲۵۰۰۰ تراکنش را پردازش می کرد.

طراح BCH از ایده ی ساتوشی ناکاموتو برای افزایش سایز بلوک ها استفاده کرد. ساتوشی ناکاموتو قصد داشت بیت کوین را بعنوان یک ابزار پرداخت بین جوامع ترویج دهد. افزایش سایز بلوک ها کمک می کرد بیت کوین بتواند با ابزار های پرداخت بین المللی مانند Visa Card رقابت کند. مزیت رقابتی شبکه بیت کوین نسبت به ابزار های رایج آن بود که کارمزد های به شدت پایین تری برای نقل و انتقال دریافت می کرد.

تفاوت مهم بعدی BCH با بیت کوین، عدم استفاده از فرآیند SegWit است. شبکه بلاکچین بیت کوین برای آنکه فضا را برای تایید تراکنش های جدید خالی کند، بخشی از اطلاعات تراکنش های قبلی را حذف می کند. در حالیکه بیت کوین کش تمام این اطلاعات را در بلوک های خود ذخیره می کند.

 

تفاوت های مهم BCH و BTC

علی رغم تفاوت های مهمی که با هم دارند، بیت کوین و BCH مشابهت های زیادی با هم دارند:

  1. هر دو از مکانیزم اجماع PoW (اثبات کار) برای استخراج کوین های جدید استفاده می کنند
  2. هر دو از خدمات BitMain (بزرگترین استخراج کننده رمز ارزها در جهان) استفاده می کنند
  3. عرضه کل هر دو ۲۱ میلیون واحد است
  4. هر دو از یک الگوریتم سختی شبکه استفاده می کنند که به EDA معروف است. این الگوریتم سختی شبکه را هر ۲۰۱۶ بلوک یک بار (هر دو هفته) تنظیم می کند

مشابهت های این دو ارز دیجیتال باعث می شد تا استخراج کنندگان ارز دیجیتال بتوانند هر دو ارز را استخراج کنند. در کنار سودآور بودن استخراج BCH ، عرضه در گردش این رمز ارز در بازار در حال افزایش بود. با این حال، BCH الگوریتم EDA را مورد بازبینی قرار داد تا استخراج کوین را برای ماینرها راحت تر کند.

 

BCH Vs BTC
BCH Vs BTC

تاریخچه بیت کوین کش

بیت کوین بعنوان اولین ارز دیجیتال ساخته شده، مشکلات زیادی داشت. یکی از نواقص شبکه بیت کوین، مقیاس پذیری پایین شبکه بود. مقیاس پذیری پایین باعث می شد شبکه بیت کوین در هر بلوک تعداد تراکنش های محدودی را بتواند پردازش کند. در نتیجه کارمزد تایید تراکنش ها افزایش یافت. این زنگ خطری بود برای ارز دیجیتالی که سودای رقابت برای پلتفرم های پرداخت آنلاین بین المللی را داشت. با محبوب و همه گیر شدن بیت کوین در بازار سرمایه گذاری بین المللی، نیاز به تغییر و اصلاحات بیش از پیش حس میشد.

توسعه دهندگان بازار دو راه حل پیشنهاد داده بودند:

  1. افزایش میانگین سایز بلوک ها
  2. حذف کردن بخشی از اطلاعات هر بلوک برای آزاد سازی فضا در شبکه

هسته اصلی مدیریت بلاکچین بیت کوین با افزایش سایز بلوک ها مخالفت کرد. در نتیجه ارز جدیدی ایجاد شد که اندازه هر بلوک آن بیشتر از بلوک های بیت کوین بود. این ارز بیت کوین نامحدود (BitCoin Unlimited) نام گرفته بود. بیت کوین نامحدود به سرعت هک شد و جایگاه خود را از دست داد.

پس از کش و قوس های فراوان میان اعضای انجمن توسعه دهندگان بیت کوین و استخراج کنندگان، در نهایت در آگوست ۲۰۱۷ بیت کوین کش طراحی و روانه بازار رمز ارزها شد. BCH فورک بیت کوین بود.  بنابراین به دارندگان بیت کوین، معادل موجودی بیت کوینی که داشتند، BCH داده شد.

BCH زمانی که فعالیت خود را در صرافی های ارزهای دیجیتال آغاز کرد، ۹۰۰ دلار قیمت داشت. برخی از صرافی های بزرگ دنیا مانند CoinBase بیت کوین کش را تحریم کردند. اما بیت کوین کش حمایت خوبی از طرف BitMain  (بزرگترین پلتفرم استخراج رمز ارز در دنیا) دریافت کرد. در دوران اوج بازار رمزارز ها در سال ۲۰۱۷، بیت کوین کش تا ۴۰۹۱ دلار رشد کرد.

نگرانی ها درباره ی بیت کوین کش

BCH در ابتدای پیدایش قول برطرف کردن نواقص ارز های قبلی را داده بود اما هنوز نتوانسته به تعهدات خود عمل کند.

مهم ترین قولی که طراح این رمز ارز داده بود، مساله ی اندازه ی هر بلوک بود. هدف BCH افزایش سایز بلوک های شبکه برای پردازش تعداد تراکنش های بیشتر بود. اما فعلا نتوانسته به طور کامل به این طرح خود جامه عمل بپوشاند. در کنار این مساله، کارمزد تراکنش های بیت کوین هم کاهش یافته است تا بتواند رقیب جدی برای بیت کوین کش در حوزه تراکنش های روزانه باشد.

پیدایش ارزهای جدید با هدف مشابه BCH (تبدیل شدن به وسیله ای برای مبادلات روزانه مردم) و پیشرفت و مقبولیت این ارزها نیز باعث عقب افتادن بیت کوین کش در بازار ارزهای دیجیتال شد.

BCH پروتکل حاکمیتی و مدیریتی شفافی ندارد. در حالیکه سایر ارزهای رقیب مثل VET  و DASH آیین نامه های شفافی در مورد مدیریت شبکه بلاکچین خود ارائه داده اند. اینطور بنظر میرسد که مدیریت شبکه بیت کوین کش متمرکز و در اختیار طراحان این ارز است و سایرین حق رای و حق توسعه شبکه را ندارند. این مساله باعث می شود سرمایه گذاران نسبت به آینده این ارز و نحوه مشارکت شان در مدیریت شبکه بیت کوین کش تردید داشته باشند.

در حال حاضر بیت کوین کش با ارزش بازار ۱۲ میلیارد دلاری، رتبه ی ۱۲ بهترین ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *