0
09045730864

تحلیل بنیادی سهم حتاید

تحلیل بنیادی سهم حتاید

معرفی‌شرکت تاید واتر خاور میانه (حتاید)

شرکت تایدواتر خاورمیانه (حتاید) در سال ۱۳۴۷ با نام شرکت داریوش با سرمایه ۱۰ میلیون ریالی تاسیس شد. هدف حتاید، فعالیت در حوزه خدمات دریایی و ساخت اسکله و خدمات وابسته بود. این شرکت با مشارکت شرکت  تایدواتر آمریکا به صورت ۴۹-۵۱ درصد تاسیس شد. حتاید پس از انقلاب اسلامی ایران در خلال سال های ۵۹ تا ۶۸ به سازمان های مختلف دولتی واگذار شد. در سال ۶۸ با تملک سهام تایدواتر آمریکا توسط دولت جمهوری اسلامی ایران، شرکت تاید واتر به سازمان بنادر و کشتی رانی واگذار شد.

در سال ۸۷ با شروع موج خصوصی سازی شرکت های بزرگ دولتی, مجموعه حتاید نیز به شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد واگذار شد.

پس از مشکلاتی که برای شرکت به واسطه حضور در لیست تحریم های ایالت متحده آمریکا و اتحادیه اروپا ایجاد شد، مجموعه مهر اقتصاد تصمیم به فروش تایدواتر و خروج از آن گرفت. در سال ۹۷ سهام شرکت فراز انرژی دنا، سهامدار عمده تایدواتر، به شرکت سیما مارین بندرعباس واگذار شد. بدین ترتیب پس از ۱۰ سال شرکت تاید واتر به طور واقعی به بخش خصوصی واگذار شد. سیما مارین از جمله شرکت های خصوصی فعال و با تجربه در زمینه خدمات بندری و دریایی به حساب می آید. پس از این رویداد یک تیم مدیریتی با تجربه و حرفه ای در تایدواتر سر کار آمد. در نتیجه تجدید ساختار و تنوع بخشی به فعالیت های مولد و تاکید بر افزایش سودآوری و حفاظت از حقوق سهامداران در دستور کار قرار گرفت.

 

نمای کلی حتاید
نمای کلی حتاید

کسب ‌و‌کار

شرکت تایدواتر با نماد حتاید در گروه حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات در بورس اوراق بهادار تهران (تابلوی اصلی) لیست  شده است.

عمدتا حتاید با ارائه خدمات بندری کانتینری و فله در میان فعالان بازار شناخته می شود. اما مدیریت این شرکت برای ایجاد تنوع در ارائه خدمات سعی کرده است منابع درآمدی جدیدی برای شرکت ایجاد کند. 

شرکت تایدواتر در حال حاضر زیر مجموعه های متنوعی دارد. خدماتی که این مجموعه ارائه می دهد به شرح زیر است:

  1. خدمات دریایی
  2. خدمات بندری
  3. خدمات لجستیک
  4. سالویج
  5. لایروبی
  6. بنادر خشک
  7. بانکرینگ 
  8. ترمینال های اختصاصی
  9. خدمات آموزشی 

با وجود کاهش ۲۲ % تناژ تخلیه و بارگیری کالاهای وارداتی و صادراتی بنادر کشور در شش ماه اول سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ ,درآمدهای عملیاتی شرکت تایدواتر در سال ۱۳۹۹ ,۹۴ %افزایش داشته است.

 

 

فعالیت کلی حتاید
فعالیت کلی حتاید

 

 

قرارداد های مهم حتاید
قرارداد های مهم حتاید

 

در تصویر زیر منابع درآمدی شرکت تاید واتر به همراه درصد هز منبع آورده شده است: 

 

منابع درآمدی حتاید
منابع درآمدی حتاید

 

با توجه به افق بلند مدت شرکت و نیز مفروضات بنیادی  و اقتصادی سال ۱۴۰۰، پیش بینی سود سال ۱۴۰۰ به شرح زیر خواهد بود:

 

پیش بینی سود سال 1400 حتاید
پیش بینی سود سال ۱۴۰۰ حتاید

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *