برای دریافت هدیه یک ماه اشتراک رایگان فیلترهای ویژه بورسنامه کافی است ثبت نام خود را تکمیل نمایید!! همین حالا کلیک کنید
0
09045730864

تحلیل بنیادی سهم نوری

پتروشیمی نوری به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای تولید کننده آروماتیک در سال ۱۳۷۷ به مدیریت شرکت ملی صنایع پتروشیمی و به عنوان یک شرکت دولتی تأسیس و در سال ۱۳۸۶ به بهره برداری تجاری رسید.

شرکت پتروشیمی نوری با ظرفیت اسمی۴٫۴۵۸ هزار تن در سال در رده اول صنعت تولید مواد آروماتیک قرار دارد. شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، شرکت پتروشیمی بندر امام و شرکت پتروشیمی اصفهان به ترتیب در رده های بعدی این صنعت قرار دارند. شرکت خوراک خود را از میعانات گازی پارس جنوبی دریافت می‌کند.

شرکت پتروشیمی نوری ۲۱ درصد از فروش کل مجموعه شرکت پتروشیمی خلیج فارس را دارد. بنابراین بعنوان یکی از وزنه های مهم و سرآمد در عرصه تولید محصولات پتروشیمی در شرکت پتروشیمی خلیج فارس میباشد.


تحلیل بنیادی و تکنیکال نماد برکت را اینجا بخوانید


 

محصول استراتژیک شرکت

محصول پارازایلین مهمترین و با ارزشترین محصول مجتمع های آروماتیکی میباشد. مجتمع پتروشیمی نوری ظرفیت تولید ۷۵۰ هزار تن پارازایلین در سال را دارد. این شرکت یکی از بزرگترین مجتمع های تولید مواد آروماتیک در جهان میباشد.

محصولات و خدمات اصلی، فرآیندهای تجاری و روشهای توزیع شرکت

محصولات آروماتیک شرکت پتروشیمی نوری شامل بنزن، پارازایلین و ارتوزایلین میباشند. که جزو محصولات اصلی و نهایی این مجتمع طبقه بندی میگردند. این محصولات عموماً در صنایع پایین دستی مورد مصرف قرار میگیرند. که میتوان به تولید در سموم دفع آفات، صنایع رنگسازی، رزینها، بطری های یکبار مصرف، تهیه نایلون، ترکیبات دارویی، تهیه اتیل بنزن و فنل، مواد شوینده و تولید پلی استرها، الیاف مصنوعی و حلال های صنعتی اشاره نمود. همچنین محصولات فرعی مجتمع نیز به عنوان یکی از مهمترین خوراکهای واحدهای الفینی و همچنین قابل استفاده در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمیائی و سوخت میباشند.

 


تحلیل نماد کاما را اینجا بخوانید


تولید و فروش محصولات

کل فروش شرکت در سال ۱۳۹۹ به مبلغ ۴۳۱,۹۴۴,۷۱۵ میلیون ریال بوده است. مهمترین دلیل افزایش آن نسبت به دوره مشابه سال قبل ناشی از افزایش مقدار فروش و نرخ و نیز بدلیل افزایش نرخ ارز بوده است. کلیه محصولات پتروشیمی نوری در داخل ایران از طریق بازار بورس کالا و نیز از طریق بازار خارج از بورس کالا از طریق عقد قراردادهای بلند مدت با کلیه شرکتهای پتروشیمی واقع در مناطق ویژه اقتصادی و انرژی به فروش میرسد.

 

نگاهی بر فروش فصلی شرکت

شرکت پتروشیمی نوری در فصل اول سال جاری افت ۷ درصدی مبلغ فروش را نسبت به فصل قبل ثبت کرده است. در مجموع  فروش ۳ ماهه شرکت در سال جاری رشد ۲۹۳ درصدی نسبت به دوره مشابه قبل داشته است.

بیشترین رشد در نرخ فروش در پایان هفته، مربوط به پارازایلین بوده است. این محصول در اوایل سال ۹۹ ، با توجه به  شرایط کرونا و افت قیمت نفت و به دنبال آن کاهش در قیمت مشتقات نفتی، تا حدود ۳۹۰ دلار در هر تن کاهش یافته است. اما در حال حاضر قیمت هر تن پارازایلین فوب خلیج فارس در حدود ۸۰۵ دلار می‌باشد. یعنی نرخی حتی بالاتر از قیمت‌های قبل از کرونا.

 با توجه به حاشیه سود پایین نوری در مقایسه با سایر شرکت‌های شیمیایی، این موضوع میتواند تاثیر به سزایی بر سودآوری داشته باشد که نیازمند بررسی است.

تحلیل تکنیکال نوری

تحلیل تکنیکال پتروشیمی نوری
تحلیل تکنیکال پتروشیمی نوری

 

همانطور که در نمودار مشخص است، نوری مقاومت مهمی را شکسته است. در حال حاضر انتظار پولبک به مقاومت شکسته شده را داریم. در ادامه این سهم می تواند اهداف ۱۰٫۴۰۰ و ۱۱٫۳۰۰ تومانی را ببینید. هم چنین در محدوده ۷۵۶۰ تومان کف مهمی دارد که احتمال از دست رفتن آن بعید است.

درخواست مشاوره بورسنامه
دیدگاه کاربران
 • محمدی فر 22 تیر 1400

  نرخ ارز رو بالا گرفتین ! و با توجه به خوراک مورد استفاده و افزایش قیمت نفت و همینطور تخفیف های صورت گرفته ، سود هر سهم پیش بینی شده بسیار خوشبینانه است

  • محمدرضا سلیمی 30 تیر 1400

   با عرض سلام. بله قیمت دلار با فرض تورم سنگین در شش ماهه دوم تخمین زده شده است. به صورت کلی پیشبینی میزان سود هر سهم به صورت خوشبینانه است. هر چند اگر تحلیل‌های قبلی رو دنبال کرده باشید مشاهده می‌کنید که خطای تحلیل ها بسیار کوچک هستند. ممنون از توجه و همراهیتون

 • ممد 2 مرداد 1400

  وقتی دلار رو ۲۷۰۰۰ بگیرید قطعا سود تسعیر ارز رو هم شناسایی کردید (که رقم قابل توجهی هست). دلیل اینکه افزایش نرخ محصولات رو ۳۵٪‌گرفتید چی بوده؟ چرا ۴۰ درصد نگرفتید؟ نرخ های صادراتی رو بر چه اساسی گرفتید؟

  • الناز ملا 4 مرداد 1400

   سلام وقت بخیر سپاس از توجه شما.محصولات شرکت به روش‌های مختلفی نرخ‌گذاری می‌شوند. بخشی از محصولات شرکت صادراتی هستند و طبق فرمول‌های مجزا طبق نرخ‌های جهانی قیمت‌گذاری می‌شوند. برخی از محصولات بین مجتمعی هستند و توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی و پتروشیمی خلیج‌فارس قیمت‌گذاری می‌شوند.(نحوه محاسبات به طور کامل داخل ویدیو تحلیل نوری صفحه آپارات بورسنامه توضیح داده شده https://www.aparat.com/v/DYxVS/) بخشی از محصولات داخلی هم بر اساس رقابت در بورس کالا نرخ‌گذاری می‌شوند.
   برای پیش‌بینی نسبی نرخ محصولات علاوه بر کشف ارتباط معنادار تاریخی نرخ با قیمت نفت و گاز جهانی، قیمت‌های جهانی و نرخ‌های فروش ماه های اخیر شرکت هم مدنظر قرار گرفته است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *