0
09045730864

تحلیل پتایر

 

در این مقاله از آکادمی بورسنامه به تحلیل شرکت ایران تایر با نماد پتایر می پردازیم.  تحلیل پتایر با توجه به پتانسیل های بالای این شرکت و نیز درخواست کاربران انجام شده است.

 

ماهیت کسب و کار

فعالیت اصلی  شرکت ، تولید انواع تایر خودروهاي سواری ، سنگین ، ماشین آلات کشاورزی و راهسازي میباشد. بازارهاي اصلی شرکت بازارهاي داخلی کشور می باشد. بزرگترین مشتریان محصولات شرکت، نمایندگان فروش هستند. این نمایندگان در سراسر کشور در یک شبکه بزرگ اقدام به فروش و توزیع محصولات می نمایند. شرکت در سال ۱۳۹۹ بالغ بر ۹۳ نماینده جدید در استان هاي مختلف کشور جذب نمود که در مقایسه با تعداد نمایندگان در سال قبل حدود ۳۶ درصد رشد داشته و در حال حاضر شرکت داراي ۴۳۰ نماینده فعال فروش در سراسر کشور میباشد.

تحلیل پتایر بصورت کلی

شرایط فعلی شرکت

با در نظر گرفتن مسئولیت اجتماعی این شرکت در قبال مصرف کنندگان نهایی و با توجه به التهابات موجود در سطح بازار مصرف و افزایش لجام گسیخته قیمت هاي بازار، این شرکت به منظور رفاه حال مصرف کنندگان نهایی با رعایت قیمت مصوب مصرف کننده سیستم فروش عرضه مستقیم درب کارخانه را اجرایی نموده به طوریکه طی سال ۱۳۹۹ حدود ۵۹۷ میلیارد ریال از فروش شرکت مربوط به فروش عرضه مستقیم بوده که این مبلغ نسبت به دوره مشابه قبل ۳۷ درصد رشد داشته است.(سال قبل ۴۳۵ میلیارد ریال). سهم شرکت از بازار داخلی در سال ۱۳۹۹ طبق اطلاعات اخذ شده از انجمن صنفی صنعت تایر از میزان تولیدات توسط سایر رقبا حدوداً ۱۰درصد میباشد.

طبق مصوبه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱ سرمایه شرکت از مبلغ ۲۸۶,۴۶۹ میلیون ریال به مبلغ ۹,۸۸۲,۷۳۰ میلیون ریال از محل تجدید ارزیابی زمین کارخانه افزایش یافته است.  این افزایش سرمایه در تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۰ نیز در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده است.
سهامداران عمده شرکت در پایان دوره مالی منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ به شرح جدول زیر است:

 


برای مشاهده تحلیل تکنیکال پتایر، مقاله تحلیل صنعت لاستیک را از اینجا بخوانید


 

تحلیل فروش

شرکت تولیدی ایران تایر در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ به ازای هر سهم ۳۵۸ ریال سود محقق کرده است. این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۸% افزایش داشته است.

پتایر با سرمایه ثبت شده ۹,۸۸۲,۷۳۰ میلیون ریال  پیش بینی میشود برای سال مالی منتهی به ۱۴۰۰/۱۲/۲۹ مبلغ ۶,۶۷۰,۸۴۳میلیون ریال سود محقق سازد.

از مقایسه مقدار تولید و فروش نتیجه میگیریم شرکت فاقد هر گونه انباشتگی محصولات تولیدي بوده است. شرکت با توجه به اینکه در سال گذشته با ظرفیت کامل تولید نموده است لذا انتظار میرود این میزان تولید و فروش نیز براي سال ۱۴۰۰ محقق گردد.

تحلیل فروش پتایر

 

 

تغییرات نرخ ارز و نرخ سود و اثرات آن بر شرکت

سی درصد از مواد اولیه شرکت از منابع خارجی تامین میشود. هر گونه افزایش نرخ ارز، افزایش نرخ جهانی مواد اولیه و افزایش قیمت نفت تاثیر مستقیم بر افزایش نرخ خرید مواد اولیه خواهد گذاشت. ر نتیجه باعث افزایش بهاي تمام شده تولید میگردد.

رشد یا تغییر شرکت در سال آتی:

راه اندازي ۱۰ دستگاه پرس پخت تایر، نصب و راه اندازي شش دستگاه ماشین تایر سازي مرحله اول رادیال سیمی، بهره برداري از سه دستگاه تایرسازي مرحله اول رادیال سیمی ارتقا یافته، راه اندازي یک دستگاه بویلر ۲۵تن، نصب و راه اندازي یک دستگاه تست یونیفرمیتی و بالانس تایر، خرید، نصب و راه اندازي دو دستگاه تایرسازي وانتی و خرید، نصب و راه اندازي یک دستگاه یونیفرمیتی تست درام تایر پیش بینی میگردد.

 

بررسی و تحلیل عملکرد واقعی در مقایسه با دوره قبل:

*فروش در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۸۱۲,۲۵۶,۱۱میلیون ریال می باشد. فروش سال ۹۹ نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود ۹۷درصد افزایش یافته است. از این مقدار ۱۰ درصد آن ناشی از حجم و مابقی ناشی از افزایش نرخ فروش میباشد.

*سود ناخالص در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۲۳۲,۱۹۱,۴ میلیون ریال می باشد. این رقم  نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود ۲۴۵درصد افزایش داشته است. مهمترین دلیل آن افزایش در فروش ریالی محصولات میباشد.

*سود عملیاتی در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۸۴۳,۹۶۷,۳ میلیون ریال می باشد. سود کسب شده در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته حدود ۲۸۶ درصد افزایش داشته است. عمده دلیل آن افزایش در فروش محصولات و کاهش بهاي تمام شده ناشی از افزایش ظرفیت تولید میباشد.

* سود قبل از کسر مالیات در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۱۳۶,۹۲۶,۳ میلیون ریال می باشد.  این رقم در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۲۶۳ درصد افزایش داشته است .

برای سال مالی منتهی به ۱۴۰۰/۱۲/۲۹ باتوجه به مفروضات تحلیل پتایر در جدول زیر ،برای هر سهم ۶۷۵ ریال سود متصور می باشیم.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *