0
09045730864

استیبل کوین ها در دنیای رمز ارز ها

Stable Coins

استیبل کوین چیست؟

تمامی صنایع و بازارهای نوظهور در ابتدای شکل گیری با نوسانات شدید روبرو هستند و عموما ریسک بالایی برای سرمایه گذاری دارند. یکی از بازارهای نوظهور و جذاب، بازار رمز ارزها است که بدلیل فناوری محور بودن، توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. برای حفظ جذابیت و جلب سرمایه گذار جدید، نیاز به ایجاد نوعی ثبات در این بازار بود. بنابراین، ارزهای ثابت یا استیبل کوین ها (Stable Coin) بوجود آمدند.

رمز ارزهای ثابت، به یک دارایی ثابت وابستگی دارند و ارزش خود را از وجود آن دارایی می گیرند. بعنوان مثال ارز تتر (Tether) دلار را بعنوان پشتوانه خود دارد و همیشه قیمت آن یک دلار است. در واقع رمز ارزهای ثابت، نقش ارزهای فیات را بازی می کنند و اکوسیستم رمز ارزها را متعادل و امن نگه می دارند. رمز ارزهای ثابت به دو دسته ی متمرکز و غیر متمرکز طبقه بندی می شوند.

هر واحد استیبل کوین معادل یک دلار است
هر واحد استیبل کوین معادل یک دلار است

استیبل کوین متمرکز

استیبل کوین های متمرکز توسط یک ارز فیات یا کالا پشتیبانی می شوند و معمولا مدیریت و نظارت آنها برعهده ی یک نهاد متمرکز است که این نهاد باید یک دارایی یا کالا را تحت عنوان وثیقه نزد یک صندوق نگه داری کند.

بعنوان مثال ارز تتر (USDT) توسط دلار پشتیبانی شده و یک استیبل کوین متمرکز محسوب می شود.

استیبل کوین غیرمتمرکز

این استیبل کوین ها برخلاف نوع متمرکز، توسط نهاد ثالث مدیریت نمی شوند، بلکه توسط یم رمز ارز غیر متمرکز دیگر پشتیبانی می شوند. بعنوان مثال ارز دای (Sai) توسط رمز ارز های اتریوم (ETH) و بت (BAT) پشتیبانی می شوند.

انواع استیبل کوین در یک نگاه
انواع استیبل کوین در یک نگاه

کاربردها در دنیای واقعی

هرچند دنیای رمز ارزها هنوز در ابتدای راه خود هست و ممکن است دچار تغییر و تحول زیادی بشود، اما امروز استفاده های زیادی از رمز ارزها در مسائل اقتصادی می شود.

۱- استفاده برای پرداخت های روزمره و نقل و انتقالاتی که سابقا توسط ارز های فیات انجام می شدند

۲- پرداخت های همتا به همتا (P2P) و اجرای قرارداد های هوشمند (Smart Contract)

۳- حواله های سریعتر و مقرون به صرفه تر به تمامی نقاط دنیا

۴- حفاظت از سرمایه در برابر تورم کشورها و در نتیجه سقوط ارزش ارزهای فیات

۵- تقویت و بهبود عملکرد صرافی های رمزارزها و افزایش نقدشوندگی

۶- تسهیل سرمایه گذاری روی طلا یا دلار (اگر قصد سرمایه گذاری در دلار یا طلا را داشته باشید میتوانید استیبل کوین هایی که این دو را بعنوان پشتوانه خود دارند، بخرید)

محدودیت‌ها

یکی از مسائل مهمی که گریبان استیبل کوین ها متمرکز را می گیرد، عدم شفافیت مالی در زمینه میزان ذخائر و سپرده گذاریها است. نهاد های ناظر این ارزها باید به اندازه کوین ها منتشر شده دارایی ذخیره شده در صندوقها داشته باشند تا اعتماد سرمایه گذاران به بازار را حفظ کنند. بنابراین باید همواره نهاد های کنترل کننده این ارزها مورد حسابرسی بی طرفانه قرار گیرند.

مساله ی مهم بعدی، وضعیت دارایی پشتوانه است. ممکن است دارایی هایی که پشتوانه ارزهای ثابت متمرکز هستند، دچار افت ارزش شوند. در این صورت تقاضا برای این ارزها کم خواهد شد و اعتبار بازار رمزارز ها زیر سوال خواهد رفت. بعنوان مثال تصور کنید ارز ثابتی داشتید که پشتوانه آن ریال ایران بوده و شما این ارز ها با نرخ برابری هر دلار معادل ۳۰٫۰۰۰ ریال خریداری کرده بودید. در صورتیکه این ارز را نگه داری می کردید احتمالا امروز بخش زیادی از سرمایه خود  را در برابر افزایش تورم و نرخ دلار از دست داده بودید. این اتفاق ممکن است برای دلار در برابر سایر ارزهای معتبر و پرتراکنش دنیا بیافتد.

ارزهای ثابت غیر متمرکز هم مشکلات خاص خود را دارند. از جمله آنکه احتمال سقوط ارزش دارایی پایه و در نتیجه از دست رفتن ارزش ارز ثابت وجود دارد. بعلاوه اینکه این ارزها با توجه ماهیت نوسانی دارایی پایه شان، از پیچیدگی فنی بیشتری برخوردارند.

نتیجه گیری

دنیای رمز ارز ها بسرعت در حال رشد و پیشرفت است. بدلیل نوظهور و نو پا بودن بازار، طبیعی است که نوسانات زیادی را در بازار شاهد باشیم. به همین دلیل وجود رمز ارز های ثابت می تواند نقطه ی قوت و اتکای این بازار باشد. قطعا نقش و اهمیت این ارزها در آینده بیشتر خواهد شد.

در صورت رسیدن به مقبولیت جهانی و استفاده کمپانی ها و کارخانه های بزرگ از این رمز ارزها، شاهد جهش و فصل جدیدی از دنیای رمز ارز ها خواهیم بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *