برای دریافت هدیه یک ماه اشتراک رایگان فیلترهای ویژه بورسنامه کافی است ثبت نام خود را تکمیل نمایید!! همین حالا کلیک کنید
0
09045730864

تحلیل صنعت لاستیک

صنعت لاستیک

در این مقاله یکی از صنایع سودآور کشور، یعنی صنعت تولید لاستیک را مورد بررسی قرار می دهیم. با توجه به تحریم های بین المللی علیه ایران، این صنعت رشد خوبی داشت. در حال حاضر حاشیه سود تولیدات صنعت لاستیک برای سهامداران عمده این صنعت، امن و جذاب محسوب می شود. تحلیل صنعت لاستیک به دلیل درخواست کاربران محترم وبسایت بورسنامه انجام شده است. 

در ادامه سهام ۷ شرکت بزرگ فعال در صنعت لاستیک را بررسی خواهیم کرد. این ۷ شرکت عبارتند از :

  1. ایران تایر (پتایر)
  2. کویر تایر (پکویر)
  3. مجتمع صنایع لاستیک یزد (پیزد)
  4. ایران یاسا تایر و رابر (پاسا)
  5. گروه صنعتی بارز (پکرمان)
  6. صنایع لاستیکی سهند (پسهند)
  7. پلاسکو کار (پلاسک)

 

شرکت ایران تایر (پتایر)

کارخانه لاستیک سازی ایران تایر از شرکت های بزرگ صنعت لاستیک کشور است. این شرکت در زمینه تولید انواع  تایرهای رادیال استیبل بلت ، سایز  تایرهای رادیال سواری و انواع فلپ فعال است. ایران تایر در گزارش های فروردین،اردیبهشت و خرداد ماه سال جاری با میزان فروش عالی توانسته نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲۱۸% ، ۱۵۵% ، ۱۴۸% رشد فروش داشته باشد.
از نظر تکنیکالی سهم به حمایت خود در محدوده ۲۵۰ تومان واکنش نشان داده و در حال حرکت به سمت هدف اول خود در قیمت ۳۵۰ تومان است. پس شکست این محدوده و تثبیت آن می تواند به هدف دوم خود در محدوده ۵۵۰۰ تومان برسد.

تحلیل صنعت لاستیک (پتایر)
تحلیل صنعت لاستیک (پتایر)

 


تحلیل صنعت سیمان را اینجا بخوانید


شرکت کویر تایر (پکویر)

کارخانه لاستیک سازی کویر تایر یکی از شرکت های بزرگ صنعت لاستیک کشور است. این شرکت در زمینه تولید انواع سایز های مختلف تایر های رادیال استیبل بلت ،تایرهای رادیال سواری و همچنین انواع فلپ که محصولات اصلی این شرکت هستند فعالیت می کند. سهامدار عمده این شرکت، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۷۰% سهام است. شرکت کویرتایر بزرگترین واحد صنعتی استان خراسان جنوبی است. در حال حاضر بیش از ۱۵ درصد از تایر تولیدی کشور (به لحاظ وزنی) و بیش از ۲۲ درصد از تایر تولیدی کشور (به لحاظ تعدادی) در این شرکت تولید می‌گردد. شرکت کویرتایر دانش فني طراحی و تولید تايرهای راديال بلت سیمی و بدون تیوب سواری را از شركت ماتادور اسلواكي، يكي از خوشنام‌ترین شركتهای اروپا، خریداری نموده است.
در چارت سهم قیمت توانسته از محدوده مشخص شده عبور کند. در صورتی که سهم رشد خود را آغاز کند و قصد بازگشت به محدوده و رنج زدن در محدوده حمایتی را نداشته باشد به راحتی می تواند هدف اول خود در قیمت ۲۲۲۰ تومان را لمس کند.

تحلیل صنعت لاستیک (پکویر)
تحلیل صنعت لاستیک (پکویر)

 

مجتمع صنایع لاستیک یزد (پیزد)

مجتمع صنایع لاستیک یزد از دیگر شرکت های فعال در صنعت لاستیک است. این مجتمع در زمینه تولید انواع تایر و تیوب خودروهای سواری،وانتی، موتورسیکلت، دوچرخه، قطعات لاستیکی و….. فعالیت می کند. همچنین این شرکت از شرکت های صادرکننده در حوزه لاستیک است. میزان درآمد فروش این شرکت در عملکرد سه ماهه منتهی ۱۴۰۰/۱۲/۲۹ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲۸% رشد داشته است.
سهام این شرکت در یک سال اخیر در بورس اوراق بهادار تهران عرضه اولیه شده است. مانند دیگر سهم ها،پس از یک رشد خوب، با یک ریزش شدید همراه شد.  سهم در حال حاظر مقاومت ۸۲۰۰ تومان را پیش رو دارد که پس از رسیدن به این هدف و تثبیت آن می تواند به هدف دوم خود در قیمت ۹۴۹۰ تومان برسد.

تحلیل صنعت لاستیک (پیزد)
تحلیل صنعت لاستیک (پیزد)

 


تحلیل صنعت دارویی را اینجا بخوانید


شرکت ایران یاسا تایر و رابر (پاسا)

شرکت ایران یاسا تایر با بیش از نیم قرن تجربه در زمینه تولید محصولاتی چون تایر و تیوب موتور سیکلت، دوچرخه و ماشین آلات سبک کشاورزی و شلنگ آب و گاز فعالیت می کند‌‌. این شرکت بخشی از توان تولیدی خود را به بخش صادرات اختصاص داده است. ایران یاسا تایر نیز مانند دیگر شرکت های صنعت لاستیک گزارش های خوبی را در زمینه فروش داشته که نشان از رشد میزان فروش و سودآوری این شرکت می دهد.
این سهم به حمایت خود در محدوده ۱۷۸۰ تومان واکنش مثبت نشان داده است. در صورت رشد قیمت ابتدا هدف اول خود (۲۴۳۰ تومان) را لمس خواهد کرد. در صورتی که بتواند از مقاومت داینامیک خود عبور کند، به اهداف مشخص شده در قیمت ۳۱۴۰ و ۳۶۱۰ تومان خواهد رسید.

تحلیل صنعت لاستیک (پاسا)
تحلیل صنعت لاستیک (پاسا)

 

گروه صنعتی بارز (پکرمان)

گروه صنعتی بارز در سال ۱۳۶۳ به عنوان اولین کارخانه تایر سازی کشور شروع به فعالیت کرد. شرکت بارز توان تولید لاستیک خودروهای سواری، باری، کشاورزی و راهسازی را دارد. این شرکت با بیش از ۱۰۰ هزار حلقه انواع تایر های کشاورزی(تراکتوری) نزدیک به ۷۰% از سهم بازار تایر کشاورزی را در اختیار دارد. پکرمان در دوره سه ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ توانسته مبلغ ۱۱٫۵۳۷٫۶۵۱ میلیون ریال فروش داشته باشد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳۵% رشد داشته است.
سهم در حال حاظر مقاومت داینامیک را پیش رو دارد. در صورتی که بتواند از آن عبور کند ابتدا هدف اول خود در قیمت ۳۶۰۰ تومان و پس از آن هدف دوم خود در قیمت ۴۱۲۰ تومان را خواهد دید. اما اگر نتواند از مقاومت پیش رو عبور کند اولین حمایت در قیمت ۲۵۰۰ تومان است.

تحلیل صنعت لاستیک (پکرمان)
تحلیل صنعت لاستیک (پکرمان)

 

صنایع لاستیکی سهند (پسهند)

شرکت صنایع لاستیکی سهند در سال ۱۳۳۸ با هدف تولید انواع کفپوش و قطعات و نوار های لاستیکی در نزدیکی تهران تاسیس و راه اندازی شد. پسهند با گذشت کمتر از سه دهه به بزرگترین تولید کننده تسمه نقاله، کفپوش های ورزشی، انواع ورقه ها و قطعات لاستیکی و تنها مجری آستر کردن سطوح با ورقه های مات لاستیکی در ایران تبدیل شد.
از منظر تکنیکالی سهم پس از برخورد به حمایت خود روند رو به رشدی داشته است. در حال حاظر سهم مقاومتی در قیمت ۳۵۰۰ تومان را پیش رو دارد. در صورت شکست این محدوده و تثبیت آن می تواند به سمت هدف دوم خود در قیمت ۴۸۰۰ تومان حرکت کند.

تحلیل صنعت لاستیک (پسهند)
تحلیل صنعت لاستیک (پسهند)

 

شرکت پلاسکو کار (پلاسک)

شرکت پلاسکوکار سایپا با بیش از نیم قرن تجربه در صنعت پلیمر یکی از معتبرترین فعالان این صنعت است. شرکت سایپا در سال ۷۶ به منظور استفاده از امکانات و تجربیات این شرکت اقدام به خرید این شرکت کرد. تولیدات اصلی این شرکت محصولاتی چون سپر ، داشبورد، پوسته و…..برای شرکت سایپا و زیرمجموعه های این شرکت است. شرکت پلاسکوکار گزارش های عالی فروش را به ثبت رسانده است. به طوری که میزان فروش سه ماهه‌ی فروردین ، اردیبهشت و خرداد این شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۷۸۶% ، ۲۹۸% و ۲۶۱% رشد داشته است.
سهم پس از ریزش های اخیر در حال حاظر درگیر مقاومت های خود است. در صورتی که سهم بتواند از این محدوده گذر کند ابتدا به هدف اول خود در قیمت ۱۰۰۰ تومان و پس از آن به قیمت ۱۳۳۰ تومان خواهد رسید. در نهایت می تواند سقف قبلی خود را پس بگیرد. با توجه به گزارش های خوب شرکت در صورت مساعد بودن شرایط بازار انتظار رشد سهم می رود‌. حمایت اول در محدوده ۶۱۰ تومان است.

تحلیل صنعت لاستیک (پلاسک)
تحلیل صنعت لاستیک (پلاسک)

 

 

تحلیلگر : بهنام غفوری

 

 

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *