0
09045730864

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست

بیت کوین (BTC) چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که در ژانویه ۲۰۰۹ خلق شد. این ارز دیجیتال حاصل ایده های یک فرد ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو است. هویت ساتوشی ناکاموتو، خالق تکنولوژی بیت کوین، هنوز هم ناشناس باقی مانده است. نوآوری بیتکوین، کاهش هزینه تراکنش ها و غیر متمرکز بودن مدیریت شبکه آن بود. ایده هایی که دقیقا خلاف رویه های سنتی دولت ها و شرکت های پردازش مبادلات بود.

بیتکوین نوعی رمز ارز است. بیتکوین وجود فیزیکی ندارد و تنها تراز واحد های موجود آن در یک حساب عمومی نمایش داده می شود. این حساب در معرض نمایش عموم قرار دارد و همه به آن دسترسی دارند. تراکنش های شبکه ی بیت کوین توسط محاسبات کامپیوتری سنگین تایید می شوند. بیتکوین توسط هیچ دولت یا بانک خاصی حمایت نمی شود و نیز بعنوان یک کالا ارزشی ندارد. علیرغم نداشتن وجهه قانونی، بیت کوین محبوبیت زیادی بین جوامع دارد. تا جاییکه تعداد زیادی رمز ارز (آلت کوین ها) بخاطر محبوبیت بیتکوین طراحی و عرضه شدند.

 

لوگوی بیتکوین
                                                                                          لوگوی بیتکوین

 

 

درک بهتر بیت کوین

سیستم بیتکوین مجموعه ای از کامپیوترها (که در اصطلاح به آنها Node یا Miner گفته می شود) است. تمام این کامپیوتر ها کد های بیتکوین را اجرا کرده و آنها در یک شبکه بلاکچین ذخیره می کنند. شبکه ی بلاکچین بیت کوین را می توان به مجموعه ای از بلوک ها شبیه دانست. هر بلوک مجموعه ای از تراکنش های انجام شده است. تمام Node های شبکه بیت کوین به اطلاعات تمامی بلوک های ایجاد شده دسترسی دارند. به همین دلیل امکان تقلب و تحریف اطلاعات شبکه وجود ندارد.

هر فردی (چه Node باشد چه نباشد) می تواند تراکنش های لحظه ای شبکه بلاکچین بیتکوین را مشاهده کند. برای انجام اعمال شرارت آمیز در این شبکه، باید کنترل ۵۱% کامپیوترهایی که کار محاسبات در شبکه را انجام می دهند را در اختیار داشت. در ژانویه ۲۰۲۱ تعداد Node  های شبکه بیتکوین حدود ۱۲۰۰۰ عدد بود. بنابراین تعداد Node امری محال به نظر می رسد.

اما با فرض محال که این حمله به شبکه بیت کوین اتفاق بیافتد، ماینر های بیتکوین به یک شبکه ی بلاکچین جدید نقل مکان خواهند کرد. در نتیجه تلاش هکرها بیهوده خواهد بود.

تراز و حساب واحد های بیتکوین توسط کلید های عمومی و خصوصی تنظیم و ساخته می شوند. این کلید ها رشته های عددی و حروفی هستند که توسط الگوریتم های ریاضی رمز نگاری شده اند. کلید های عمومی (که حکم همان شماره حساب بانکی را دارند)، آدرس هایی هستند که برای تمام افراد منتشر می شوند و می توان به این آدرس ها بیت کوین منتقل کرد.

تکنولوژی همتا به همتا (Peer-to-Peer)

بیتکوین اولین ارز دیجیتالی است که برای تسهیل پرداخت های روزانه از تکنولوژی P2P استفاده کرده است. اشخاص حقیقی و حقوقی که کامپیوترهای پردازنده بلاکچین بیتکوین (ماینرها) را در اختیار دارند، وظیفه پردازش تراکنش های شبکه را بر عهده دارند. پاداش این پردازش دریافت کارمزد تراکنش ها در قالب بیت کوین است.

این ماینرها بصورت غیرمتمرکز مجوز معتبر بودن شبکه ی بیتکوین هستند. بیتکوین های جدید برای ماینر ها با یک نرخ ثابت (که در طی زمان کاهش می یابد) استخراج می شود. تعداد کل بیتکوین های قابل استخراج ۲۱ میلیون واحد است که تا ژوئن ۲۰۲۱ ، تعداد ۱۷٫۷۲۸٫۰۱۲ واحد استخراج شده است. گفتنی است یک میلیون واحد بیت کوین در اختیار ساتوشی ناکاموتو می باشد.

 

تفاوت شبکه های P2P و شبکه های متمرکز
تفاوت شبکه های P2P و شبکه های متمرکز

 

 

استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین فرآیندی است که طی آن بیتکوین های جدید به عرضه در گردش بیتکوین اضافه می شوند. استخراج بیتکوین نیازمند محاسبات پیچیده ریاضی است. با استخراج بیتکوین، بلوک های جدید به شبکه بلاکچین بیتکوین اضافه می شود. استخراج بیتکوین باعث تایید تراکنش های شبکه می شود. ماینرها برای اضافه کردن بلوک های جدید، پاداشی در قالب واحد های بیتکوین دریافت می کنند. این پاداش هر ۲۱۰٫۰۰۰ بلوک یک بار نصف می شود. پاداش  اضافه شدن هر بلوک در سال ۲۰۰۹، ۵۰ واحد بیت کوین بود. در حالیکه در سال ۲۰۲۰ این عدد به ۶٫۲۵ واحد رسیده است.

سخت افزارهای مختلفی برای استخراج بیتکوین استفاده می شوند. بعضی از این ابزارها بازدهی بهتری نسبت به رقبای خود دارند. مثلا ASIC ها و GPU ها پاداش استخراج بیشتری را نصیب دارندگان خود می کنند. به این پردازنده های پیچیده استخراج بیت کوین اصطلاحا Mining Rigs گفته می شود.

 

BitCoin Mining Rigs
BitCoin Mining Rigs

 

هر بیتکوین شامل ۱۰۰ میلیون واحد کوچک می شود. به این واحد ها ساتوشی گفته می شود. بعبارتی هر بیتکوین معادل ۱۰۰ میلیون ساتوشی است.

در حال حاضر بیتکوین با ارزش بازار ۶۷۸ میلیارد دلار، رده ی برترین ارز دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *