0
09045730864

بلاک چین چیست؟

What is BlockChain

بلاک چین چیست؟

 

بلاک چین سیستمی برای ثبت اطلاعات و گزارش دهی است. یکی از ویژگی های مهم سیستم بلاک چین اشتراک اطلاعات ذخیره شده در سیستم میان اعضای آن است. در نتیجه امکان حذف و دستکاری اطلاعات و نیز هک شدن سیستم تقریبا ناچیز است.

تکنولوژی بلاک چین برای اولین بار در خلق بیت کوین بکار رفته است. هدف اصلی به وجود آمدن این تکنولوژی، تمرکز زدایی است. بدین معنا که کسی اختیار و کنترل شبکه را نداشته باشد. همچنین اطلاعات ثبت شده در شبکه به هیچ عنوان قابل دستکاری یا حذف نباشد.

نمای کلی فناوری بلاکچین
نمای کلی فناوری بلاکچین

 

بلاک چین چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین متشکل از بلوک هایی است که زنجیره وار به هم متصل می شوند. اطلاعات در بلوک ها ذخیره می شود. بعنوان مثال مدرسه ای را در نظر بگیرید که شامل ۱۶ کلاس بوده و این کلاس ها به ترتیب در کنار هم قرار گرفته اند. هر کلاس معادل یک بلوک می باشد که توسط سیستم مدرسه (بلاک چین) در کنار هم قرار گرفته اند. می توان دانش آموزان هر کلاس را بعنوان اطلاعات ثبت شده در هر بلوک در نظر گرفت.

 

مفهموم هش (Hash) در فناوری بلاک چین به چه معناست؟

هش یک رشته داده متنی است است که از یک تابع ریاضی منتج می شود و بدلیل اینکه در گذر زمان قابل تغییر نیست، باعث پیشگیری از تقلب می گردد.

در سیستم بلاکچین، بلوک ها علاوه بر داشتن هش اختصاصی، هش بلوک های قبلی را هم در بر می گیرند. بنابراین هر گونه تغییر در اطلاعات یک بلوک، هش آن بلوک را کاملا تغییر داده و کل سیستم را غیر معتبر می کند.

بعنوان مثال اگر اسم یکی از دانش آموزان کلاس سیزدهم محمد باشد و ما علی را به محمد اضافه کنیم، هش بلوک سیزدهم تغییر میکند و کل سیستم غیر معتبر میشود.

اطلاعات یک بلاکچین در سرور خاصی ذخیره نمی شود. هر کامپیوتری که به سیستم وصل میشود یک نسخه از تمام اطلاعات ثبت شده در سسیتم را دریافت می کند. به هر کامپیوتری که به سیستم بلاکچین وصل شود یک Node گفته می شود.

بنابراین تغییر اطلاعات بلاکچین تنها در صورتی امکان پذیر است که تمامی Node ها موافق آن تغییر باشند.

 

کاربردهای بلاک چین

یکی از نیازهای اساسی جامعه بشری از گذشته تا کنون، تمرکز زدایی و اعتماد سازی می باشد. وجود سیستمی که بتواند حاکمیت فردی را از بین ببرد و مشارکت تمامی اعضای جامعه را میسر سازد قطعا مورد استقبال قرار خواهد گرفت. همچنین وجود فناوری بلاک چین موجب از بین رفتن تقلب و تحریف اطلاعات می شود.

بعنوان مثال در صورتیکه نیاز به همه پرسی در یک موضوع کلان کشوری باشد، در صورتیکه از فناوری بلاکچین برای جمع آوری آرا استفاده شود، تا حد زیادی از خطای انسانی و یا تحریفات عمدی جلوگیری خواهد شد.

در سیستم بلاکچین تمامی اعضای به نسبت قدر السهم خود از سیستم توانایی نظر دادن و مشارکت دارند. بنابراین روح همکاری و مسئولیت پذیری همواره بین اعضای سیستم وجود خواهد داشت.

 

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *