0
09045730864

در بازار ارز های دیجیتال به چه کسانی نهنگ (Whale) می گویند؟

اگر در بازار رمز ارزها مشغول به کار هستید یا درباره اصطلاحات رایج در این بازار ارز دیجیتال اطلاعاتی داشته باشید.

حتما اسم نهنگ بازار را در عباراتی مثل یک نهنگ (Whale) روند بازار را تغییر داد و یا اینکه نهنگ‌ها بیت کوین های خود را فروختند و… را شنیده اید.

اما آیا می دانید منظور از نهنگ (Whale) در بازاررمز ارز چیست؟ به چه افرادی در بازار های ارزهای دیجیتال نهنگ (Whale) می گویند؟ بازار رمز ارز ها با نهنگ ها (Whales) چه ارتباطی دارد؟ 

در ادامه این مطلب از مجله بورسنامه ما به معرفی نهنگ ها (Whales) در بازار رمز ارز، علت مهم بودن نهنگ‌ها (Whales) و… خواهیم پرداخت.

پس اگر علاقه دارید تا نهنگ‌های بازار ارزهای دیجیتال را بیشتر بشناسید تا آخر این مطلب با ما همراه باشید.

نهنگ (Whale) بیت کوین به چه معناست؟

نهنگ‌ها (Whales) بزرگ‌ترین حیوانات در اقیانوس‌ هستند. عبارت نهنگ نیز در بازار های ارز های دیجیتال برای افراد یا سازمان هایی به کار می رود که صاحب بیشترین مقدار ارز دیجیتال هستند. 

این افراد یا سازمان ها مقدار قابل توجهی از رمز ارز ها را در اختیار دارند. و توانایی این را دارند که در روند کلی بازار تغییر ایجاد کنند.

نهنگ ها در بازار رمزارزها ممکن است یک شخص بسیار پولدار، یک شرکت، نهاد و یا سازمان باشند. نهنگ ها قادر هستند طوری در بازار ارز های دیجیتال عمل کنند که مسیر بازار به سمت بالا یا پایین تغییر کند.

به عنوان مثال می توان از صندوق‌های سرمایه‌گذاری PanteraCapital و Fortress Investment Group  یاد کرد که بزرگترین نهنگ های بازار ارز های دیجیتال هستند و در این حوزه فعالیت می کنند.

 

نهنگ بازار

چرا نهنگ ها (Whales) در بازار رمز ارز مهم هستند؟

تا حد زیادی عرضه و تقاضا بر ارزش ارز های دیجیتال تاثیر گذار است. این جمله به این معنی است که اگر بخش قابل توجهی از عرضه یک ارز دیجیتال کاهش پیدا کند. قیمت آن ارز دیجیتال به علت افزایش تقاضا بیشتر می شود. از این رو، نهنگ‌ها (Whales) می توانند به طور کلی بازار ارز های دیجیتال را به نفع خود تغییر دهند.

برای اینکه نهنگ ها (Whales) را در بازار ارز های دیجیتال را بهتر درک کنیم به مثال زیر توجه کنید.

نهنگ‌ ها (Whales) در بازار ارزهای دیجیتال چگونه کار می کنند؟

برای نمونه، اگر یک نهنگ (Whale) قصد داشته باشد تا ارز های بیشتری را با قیمت ارزان‌تری بخرد، چه کاری لازم است تا انجام دهد؟

تنها کاری که نهنگ ها (Whales) لازم است انجام دهند این است که اقدام به فروش بخشی از ارز های دیجیتال موجود در والت خود کنند.

این باعث می شود که شرایط کلی بازار نزولی شود. در نتیجه احتمالا کاهش قیمت رمز ارز تا مقطعی از زمان تداوم یابد.

سپس نهنگ ها (Whales) قادر خواهند بود که ارز های خود را با قیمت های بسیار پایین تر پس بگیرند.

به عبارت دیگر نهنگ ها (Whales)، رمز ارز های خود را در بالاترین قیمت فروختند. و بعد از آن در پایین ترین قیمت دوباره خریداری کرده اند.

نهنگ ها (Whales) بعد از اینکه در پایین ترین قیمت رمز ارز مورد نظر خود را خریداری کردند قادر هستند که این ارز ها را هودل کنند و عرضه را کاهش دهند.

این کار باعث می شود که قیمت‌ آن رمز ارز افزایش پیدا کند. درنتیجه ارزش رمز ارز هایی را که اخیراً خریده اند، افزایش یابد.

این یک تاثیر بسیار ساده از حضور نهنگ‌ها (Whales) در بازار رمز ارز است.

 

نهنگ بیت کوین

 

وجود نهنگ ‌ها (Whales) در بازار رمز ارز چه مزایا و معایبی دارد؟

نقش نهنگ‌ها (Whales) در شبکه های بلاک‌ چین‌ که ساز و کار آن ها بر پایه گواه اثبات سهام است، بسیار پر رنگ تر است.

اما لازم است که بدانیم وجود نهنگ ها (Whales) در این شبکه ها هم مزایا و هم معایبی دارد.

از مزیت هایی که می‌توان به آن اشاره کرده، انگیزه بالای آن‌ها برای قدرت گرفتن شبکه است. 

در مقابل یکی از مهم ترین معایب آن‌ها جهت دادن بازار به سمت متمرکز (Concentrated) بودن است که با ماهیت غیرمتمرکز (Decentralized) بودن بلاک‌چین در تضاد است.

اما شاید برای شما سوال شود آیا می توان رفتار نهنگ ها را در بازار های رمز ارز پیش بینی کرد؟  

 

چگونه رفتار نهنگ‌ ها را در بازار رمز ارز پیش بینی کنیم؟

خوشبختانه به علت وجود دفترهای عمومی و متن‌ باز بیت کوین و سایر شبکه های بلاک‌چین‌. سایت‌هایی که به‌منظور بررسی و تحلیل در این حوزه وجود دارند می توانند عملکرد نهنگ‌ها (Whales) را کنترل کنند. این امر باعث می شود که سازمان های بزرگ و رهبران پروژه‌ای که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند مجبور به پاسخگویی در مقابل مردم باشند و از سرمایه خود درست استفاده کنند.


  • پیشنهاد می کنم خواندن این مطلب را از دست ندهید:

هودل (HODL) کردن به چه معناست؟


آیا همه می توانند نهنگ (Whale) باشند؟

شاید با خود فکر می‌کنید که برای نهنگ شدن باید ثروت زیادی داشته باشید. اما این طور نیست و فقط باید هنگامی که، بعضی از توکن‌ها با قیمت بسیار ارزان به فروش می‌رسند تصمیم درست بگیرید. به دلیل اینکه در این شرایط امکان تبدیل‌شدن شما به یکی از نهنگ ها در بازار ارزدیجیتال زیاد است.

این نکته را هم به یاد داشته باشید که همیشه قبل از سرمایه‌گذاری در هر پروژه به‌خوبی همه جنبه های آن را ارزیابی کنید. ارزیابی از این جهت که ارزش بالایی داشته باشند و پروژه‌ پانزی یا کلاهبرداری نباشند.

آیا زیر نظر گرفتن عملکرد نهنگ ها (Whales) در بازار رمز ارز مهم است؟

 

نهنگ رمز ارز

 

زیر نظر گرفتن عملکرد نهنگ ها (Whales) در بازار رمز برای تمام کاربران ضروری نیست. زیرا اگر قصد داشته باشید عملکرد تمامی نهنگ‌ها و موج‌هایی که توسط آن‌ها در بازار به وجود می آید را ارزیابی کنید. زمان زیادی از شما گرفته می‌شود.

بر این اساس اگر می‌خواهید در حوزه ارزهای دیجیتال موفق باشید در وهله اول باید مطمئن باشید که بازار را به صورت کامل زیرنظر دارید.

شما با یک راهکار بلندمدت و تعیین کردن حد سود و زیان خود در هر خرید و فروش یا به‌عبارت‌دیگر تعیین کردن اینکه چه زمانی وارد بازار شوید و چه زمانی از آن خارج شوید می‌توانید جلوی تصمیمات عجولانه خود را بگیرید. در نتیجه بدون صرف وقت بر روی ارزیابی عملکرد نهنگ‌ها  (Whales) درگیر دست‌کاری آن‌ها در بازار نخواهید شد.

 


  • پیشنهاد می کنم خواندن این مطلب را از دست ندهید:

همه چیز درباره استیکینگ ارزدیجیتال


چگونه اثر نهنگ ها را در بازار رمز ارز کم کنیم؟

تقلب و کلاهبرداری در همه بازارهای مالی وجود دارد و فقط به رمز ارز ها اختصاص نمی یابد. رهایی بازار ارزهای دیجیتال از شر نهنگ‌ها (Whale) فقط به ۲ عامل عرضه بیشتر و شناخت بازار وابسته است. 

اگر شما درگذشته که ارزش بیت‌کوین فقط ۲ دلار بود و افراد کمی آن را خریداری می‌کردند. مبلغ زیادی در آن سرمایه‌گذاری می‌کردید در حال حاضر قسمت بزرگی از بازار را در اختیار داشتید.

اما سوال این است که در آن موقع چه چیزی باعث قیمت پایین ارز بیت‌کوین شده بود؟ پاسخ این پرسش تقاضای کم است.

نهنگ‌ها (Whales) با بازی عرضه و تقاضا ارزش بازار را به سود خودشان دست‌کاری می‌کنند.

بر این اساس شما هم با شناخت درست بازار ارز دیجیتال می‌توانید در مقابل نهنگ‌ها (Whales) بایستید. 

برای مثال وقتی افراد زیادی بیت‌کوین بخرند، با کاهش نسبت نهنگ‌ها (Whales) به کل دارندگان این رمز ارز، نقش نهنگ‌ها (Whales) نیز کمتر می‌شود.

ما قادر نیستیم که بیت‌کوین و سایر رمز ارز ها را از نهنگ‌ها (Whales) بگیریم. اما با شناخت درست بازار و معامله به‌موقع در بازار قادریم که تعادل را در بازار رمز ارز برقرار کنیم.

نکته پایانی

همان‌طور که در این مطلب مطالعه کردیم نهنگ (Whale) در بازار رمز ارز به افرادی می گویند که قادر به دست‌کاری بازار باشند. 

به صورت قاطع نمی توان گفت که حضور نهنگ ها (Whales) در بازار ارز دیجیتال مفید است یا خیر. به دلیل اینکه در بعضی از مواقع حضور آن‌ها بسیار می تواند کمک‌کننده باشد.

با توجه به این مطالبی که گفته شد می توانیم بگوییم که نهنگ شدن کار بسیار سختی نیست.

فقط کافی است که شما به دنبال خرید رمز ارز هایی باشید که در زمان عرضه اولیه قیمت مناسب دارد.

آنگاه با خرید تعداد زیادی از این رمز ارز ها می‌توانید. در آینده خود را به‌عنوان یک نهنگ (Whale) معرفی کنید. البته لازم است که توجه داشته باشید برای تبدیل شدن به نهنگ (Whale)، شناخت درست بازار بسیار مهم است.

 

درخواست مشاوره بورسنامه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *